Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mrazivé poselství špičkám USA: Válka s KLDR bude zničující, Amerika bude přečíslena a hrozí fiasko

Mrazivé poselství špičkám USA: Válka s KLDR bude zničující, Amerika bude přečíslena a hrozí fiasko

Zatímco Donald Trump v Bílém domě piloval poselství, se kterým zamíří na významná jednání se státníky v Asii, doputoval k některým kongresmanům dopis z armádních kruhů popisující scénář, ze kterého mrazí. Řeč je o KLDR. Trump odletěl na svoji asijskou cestu a tamní politiky právě v těchto dnech láme k odhodlanému tlaku na Kim Čong-una. Demokratičtí kongresmani si mezitím čtou o možné válce, která by pro Američany znamenala minimálně v úvodní fázi fiasko a stovky tisíc obětí.

Pro Donalda Trumpa je to studená sprcha. Nejmocnější muž planety už týdny soustavně a za vydatné „spolupráce“ severokorejské protistrany stupňuje napětí. Na absurdní výhrůžky KLDR odpovídá podobně vyhroceným a nezodpovědným tónem. Pokud ale pohár trpělivosti skutečně přeteče a dojde na otevřený konflikt mezi Severní Koreou a USA, může to mít pro Američany fatální následky. Fakt, že jsou nejmocnější armádou světa, na tom nic nezmění.

Nejhorší možný scénář popsal v dopise některým kongresmanům generálporučík Jan-Marc Jouas, bývalý velitel amerických sil v Jižní Koreji. „28 500 amerických vojáků v Jižní Koreji bude těžce přečísleno severokorejskými silami. Stejně jsou na tom jihokorejské jednotky, které by vedly valnou část bojů. (...) Nebudeme schopni přesunout naše síly ještě před tím, než konflikt propukne,“ stojí v psaní, ze kterého cituje server Newsweek.

Severní Korea podle odhadů disponuje milionem a čtvrt vojáků připravených tvrdým výcvikem na nelítostný boj.

Jak Newsweek připomíná, Jouas byl v letech 2012-2014 přímo u zdroje, v nejužší skupině lidí pracujících na plánu případné odvety pro případ, že by totalitní Korea skutečně udeřila. Své poznatky teď adresoval členům Kongresu za Demokratickou stranu – válečným veteránům, kteří dříve vyjádřili znepokojení Trumpovou rétorikou vůči KLDR.

„Tahle hrozba byla ta nejnebezpečnější, jaké jsem čelil od konce studené války. A plánování s ní spojené je největší výzvou, jakou jsem za svoji 35 let trvající kariéru poznal,“ přiblížil Jouas, s čím se Pentagon a americká administrativa potýkají.

Podle Jouase potrvá týdny, možná rovnou měsíce, než se na bojiště na Korejském poloostrově přesunou posily v dostatečném množství spolu s nezbytnou technikou. „Můžou dorazit k základnám, které právě budou pod útokem za použití konvenčních či chemických zbraní,“ dodává.

Washington zkrátka bude v pozici, na kterou nebývá zvyklý – nedočká se luxusu dopředu plánované vojenské intervence, jak to opakovaně praktikuje na Blízkém východě. V případě KLDR mu nezbývá než čekat a reagovat.

Podle Jouase potrvá příliš dlouho, než se podaří eliminovat bezprostřední severokorejskou hrozbu a dostat konflikt „pod kontrolu“. Mezitím budou umírat civilisté. „Mimořádný počet obětí a krize spojená s masovým úprkem,“ popisuje další možné důsledky. Stovky tisíc lidí se podle něj obrátí na americkou armádu v přesvědčení, že jim pomůže a zachrání je. To bude představovat další mimořádnou zátěž.

1080p 720p 360p
Češka, kterou chtěli věznit v KLDR: Chyběl krůček, popravuje se i za protirežimní telefonát

Jouasův plán je už tak dost apokalyptický a to ještě nejsou ve hře jaderné zbraně, kvůli kterým napětí mezi KLDR a USA nedává spát takřka celému světu. Pouhé očekávání, že k jejich nasazení může dojít, by pro případný konflikt znamenalo ochromující faktor.

Jouas v tomto směru poznamenává, že samozřejmě není vyloučené, že Kim Čong-un nasadí smrtící arzenál hned v první fázi konfliktu. Dodává proto varování namířené přímo do Bílého domu: jakákoli vojenská akce proti KLDR – je podružné, jak omezená a „citlivá“ – zřejmě zažehne válku v plném rozsahu, přitom nebude v ničích silách touto úvodní akcí vyřadit kompletně celý severokorejský jaderný program.

Ačkoli slovní hašteření mezi Bílým domem a severokorejskými paláci napěchovanými západním luxusem zatím zůstává ve zcela teoretické rovině, neznamená to, že hrozba neexistuje. Donald Trump právě v těchto dnech brázdí Asii s jasným poselstvím: tamní politiky vyzývá k ráznému postoji a většímu tlaku vůči severokorejskému diktátorovi. Prakticky při žádné možnosti ale neopomene dodat, že pokud KLDR jen zkřiví USA nebo jejich spojencům vlásek, dočká se zničující reakce.

Nezbývá než doufat, že Jouasův dopis a jeho poselství dorazí skrze chodby amerického Kongresu ke správným uším.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232