Mrazivé poselství špičkám USA: Válka s KLDR bude zničující, Amerika bude přečíslena a hrozí fiasko | info.cz

Články odjinud

Mrazivé poselství špičkám USA: Válka s KLDR bude zničující, Amerika bude přečíslena a hrozí fiasko

Zatímco Donald Trump v Bílém domě piloval poselství, se kterým zamíří na významná jednání se státníky v Asii, doputoval k některým kongresmanům dopis z armádních kruhů popisující scénář, ze kterého mrazí. Řeč je o KLDR. Trump odletěl na svoji asijskou cestu a tamní politiky právě v těchto dnech láme k odhodlanému tlaku na Kim Čong-una. Demokratičtí kongresmani si mezitím čtou o možné válce, která by pro Američany znamenala minimálně v úvodní fázi fiasko a stovky tisíc obětí.

Pro Donalda Trumpa je to studená sprcha. Nejmocnější muž planety už týdny soustavně a za vydatné „spolupráce“ severokorejské protistrany stupňuje napětí. Na absurdní výhrůžky KLDR odpovídá podobně vyhroceným a nezodpovědným tónem. Pokud ale pohár trpělivosti skutečně přeteče a dojde na otevřený konflikt mezi Severní Koreou a USA, může to mít pro Američany fatální následky. Fakt, že jsou nejmocnější armádou světa, na tom nic nezmění.

Nejhorší možný scénář popsal v dopise některým kongresmanům generálporučík Jan-Marc Jouas, bývalý velitel amerických sil v Jižní Koreji. „28 500 amerických vojáků v Jižní Koreji bude těžce přečísleno severokorejskými silami. Stejně jsou na tom jihokorejské jednotky, které by vedly valnou část bojů. (...) Nebudeme schopni přesunout naše síly ještě před tím, než konflikt propukne,“ stojí v psaní, ze kterého cituje server Newsweek.

Severní Korea podle odhadů disponuje milionem a čtvrt vojáků připravených tvrdým výcvikem na nelítostný boj.

Jak Newsweek připomíná, Jouas byl v letech 2012-2014 přímo u zdroje, v nejužší skupině lidí pracujících na plánu případné odvety pro případ, že by totalitní Korea skutečně udeřila. Své poznatky teď adresoval členům Kongresu za Demokratickou stranu – válečným veteránům, kteří dříve vyjádřili znepokojení Trumpovou rétorikou vůči KLDR.

„Tahle hrozba byla ta nejnebezpečnější, jaké jsem čelil od konce studené války. A plánování s ní spojené je největší výzvou, jakou jsem za svoji 35 let trvající kariéru poznal,“ přiblížil Jouas, s čím se Pentagon a americká administrativa potýkají.

Podle Jouase potrvá týdny, možná rovnou měsíce, než se na bojiště na Korejském poloostrově přesunou posily v dostatečném množství spolu s nezbytnou technikou. „Můžou dorazit k základnám, které právě budou pod útokem za použití konvenčních či chemických zbraní,“ dodává.

Washington zkrátka bude v pozici, na kterou nebývá zvyklý – nedočká se luxusu dopředu plánované vojenské intervence, jak to opakovaně praktikuje na Blízkém východě. V případě KLDR mu nezbývá než čekat a reagovat.

Podle Jouase potrvá příliš dlouho, než se podaří eliminovat bezprostřední severokorejskou hrozbu a dostat konflikt „pod kontrolu“. Mezitím budou umírat civilisté. „Mimořádný počet obětí a krize spojená s masovým úprkem,“ popisuje další možné důsledky. Stovky tisíc lidí se podle něj obrátí na americkou armádu v přesvědčení, že jim pomůže a zachrání je. To bude představovat další mimořádnou zátěž.

Češka, kterou chtěli věznit v KLDR: Chyběl krůček, popravuje se i za protirežimní telefonát autor: INFO.CZ

Jouasův plán je už tak dost apokalyptický a to ještě nejsou ve hře jaderné zbraně, kvůli kterým napětí mezi KLDR a USA nedává spát takřka celému světu. Pouhé očekávání, že k jejich nasazení může dojít, by pro případný konflikt znamenalo ochromující faktor.

Jouas v tomto směru poznamenává, že samozřejmě není vyloučené, že Kim Čong-un nasadí smrtící arzenál hned v první fázi konfliktu. Dodává proto varování namířené přímo do Bílého domu: jakákoli vojenská akce proti KLDR – je podružné, jak omezená a „citlivá“ – zřejmě zažehne válku v plném rozsahu, přitom nebude v ničích silách touto úvodní akcí vyřadit kompletně celý severokorejský jaderný program.

Ačkoli slovní hašteření mezi Bílým domem a severokorejskými paláci napěchovanými západním luxusem zatím zůstává ve zcela teoretické rovině, neznamená to, že hrozba neexistuje. Donald Trump právě v těchto dnech brázdí Asii s jasným poselstvím: tamní politiky vyzývá k ráznému postoji a většímu tlaku vůči severokorejskému diktátorovi. Prakticky při žádné možnosti ale neopomene dodat, že pokud KLDR jen zkřiví USA nebo jejich spojencům vlásek, dočká se zničující reakce.

Nezbývá než doufat, že Jouasův dopis a jeho poselství dorazí skrze chodby amerického Kongresu ke správným uším.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud