Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mrazivé poselství špičkám USA: Válka s KLDR bude zničující, Amerika bude přečíslena a hrozí fiasko

Mrazivé poselství špičkám USA: Válka s KLDR bude zničující, Amerika bude přečíslena a hrozí fiasko

Zatímco Donald Trump v Bílém domě piloval poselství, se kterým zamíří na významná jednání se státníky v Asii, doputoval k některým kongresmanům dopis z armádních kruhů popisující scénář, ze kterého mrazí. Řeč je o KLDR. Trump odletěl na svoji asijskou cestu a tamní politiky právě v těchto dnech láme k odhodlanému tlaku na Kim Čong-una. Demokratičtí kongresmani si mezitím čtou o možné válce, která by pro Američany znamenala minimálně v úvodní fázi fiasko a stovky tisíc obětí.

Pro Donalda Trumpa je to studená sprcha. Nejmocnější muž planety už týdny soustavně a za vydatné „spolupráce“ severokorejské protistrany stupňuje napětí. Na absurdní výhrůžky KLDR odpovídá podobně vyhroceným a nezodpovědným tónem. Pokud ale pohár trpělivosti skutečně přeteče a dojde na otevřený konflikt mezi Severní Koreou a USA, může to mít pro Američany fatální následky. Fakt, že jsou nejmocnější armádou světa, na tom nic nezmění.

Nejhorší možný scénář popsal v dopise některým kongresmanům generálporučík Jan-Marc Jouas, bývalý velitel amerických sil v Jižní Koreji. „28 500 amerických vojáků v Jižní Koreji bude těžce přečísleno severokorejskými silami. Stejně jsou na tom jihokorejské jednotky, které by vedly valnou část bojů. (...) Nebudeme schopni přesunout naše síly ještě před tím, než konflikt propukne,“ stojí v psaní, ze kterého cituje server Newsweek.

Severní Korea podle odhadů disponuje milionem a čtvrt vojáků připravených tvrdým výcvikem na nelítostný boj.

Jak Newsweek připomíná, Jouas byl v letech 2012-2014 přímo u zdroje, v nejužší skupině lidí pracujících na plánu případné odvety pro případ, že by totalitní Korea skutečně udeřila. Své poznatky teď adresoval členům Kongresu za Demokratickou stranu – válečným veteránům, kteří dříve vyjádřili znepokojení Trumpovou rétorikou vůči KLDR.

„Tahle hrozba byla ta nejnebezpečnější, jaké jsem čelil od konce studené války. A plánování s ní spojené je největší výzvou, jakou jsem za svoji 35 let trvající kariéru poznal,“ přiblížil Jouas, s čím se Pentagon a americká administrativa potýkají.

Podle Jouase potrvá týdny, možná rovnou měsíce, než se na bojiště na Korejském poloostrově přesunou posily v dostatečném množství spolu s nezbytnou technikou. „Můžou dorazit k základnám, které právě budou pod útokem za použití konvenčních či chemických zbraní,“ dodává.

Washington zkrátka bude v pozici, na kterou nebývá zvyklý – nedočká se luxusu dopředu plánované vojenské intervence, jak to opakovaně praktikuje na Blízkém východě. V případě KLDR mu nezbývá než čekat a reagovat.

Podle Jouase potrvá příliš dlouho, než se podaří eliminovat bezprostřední severokorejskou hrozbu a dostat konflikt „pod kontrolu“. Mezitím budou umírat civilisté. „Mimořádný počet obětí a krize spojená s masovým úprkem,“ popisuje další možné důsledky. Stovky tisíc lidí se podle něj obrátí na americkou armádu v přesvědčení, že jim pomůže a zachrání je. To bude představovat další mimořádnou zátěž.

1080p 720p 360p
Češka, kterou chtěli věznit v KLDR: Chyběl krůček, popravuje se i za protirežimní telefonát

Jouasův plán je už tak dost apokalyptický a to ještě nejsou ve hře jaderné zbraně, kvůli kterým napětí mezi KLDR a USA nedává spát takřka celému světu. Pouhé očekávání, že k jejich nasazení může dojít, by pro případný konflikt znamenalo ochromující faktor.

Jouas v tomto směru poznamenává, že samozřejmě není vyloučené, že Kim Čong-un nasadí smrtící arzenál hned v první fázi konfliktu. Dodává proto varování namířené přímo do Bílého domu: jakákoli vojenská akce proti KLDR – je podružné, jak omezená a „citlivá“ – zřejmě zažehne válku v plném rozsahu, přitom nebude v ničích silách touto úvodní akcí vyřadit kompletně celý severokorejský jaderný program.

Ačkoli slovní hašteření mezi Bílým domem a severokorejskými paláci napěchovanými západním luxusem zatím zůstává ve zcela teoretické rovině, neznamená to, že hrozba neexistuje. Donald Trump právě v těchto dnech brázdí Asii s jasným poselstvím: tamní politiky vyzývá k ráznému postoji a většímu tlaku vůči severokorejskému diktátorovi. Prakticky při žádné možnosti ale neopomene dodat, že pokud KLDR jen zkřiví USA nebo jejich spojencům vlásek, dočká se zničující reakce.

Nezbývá než doufat, že Jouasův dopis a jeho poselství dorazí skrze chodby amerického Kongresu ke správným uším.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744