My a chemické zbraně? Je to lež, odmítá obvinění Washingtonu syrská vláda | info.cz

Články odjinud

My a chemické zbraně? Je to lež, odmítá obvinění Washingtonu syrská vláda

Syrská vláda dnes popřela páteční obvinění Spojených států, že v bojích nedávno použila chemické zbraně. Syrská státní agentura SANA citovala zdroj z ministerstva zahraničí, který tvrzení Washingtonu označil za lež.

Americký ministr obrany James Mattis v pátek v rozhovoru s novináři řekl, že syrská vláda opakovaně použila jako zbraň chlor. "Více nás ale znepokojuje možnost, že nedávno byl použit (nervový plyn) sarin," dodal šéf Pentagonu. Zdůraznil ale, že Washington pro to zatím nemá důkazy, a neuvedl ani další podrobnosti. Podle opoziční koalice Syrská národní rada (SNC) byly chemické zbraně nasazeny ve východní Ghútě.

Chemické zbraně autor: Info.cz

Východní Ghúta, kde žije asi 400.000 lidí, je poslední oblastí v blízkosti metropole Damašku pod kontrolou opozičních sil. Vládní jednotky ji obléhají od roku 2013 a armáda ji pravidelně bombarduje.

"Ministerstvo zahraničí odsuzuje falešná obvinění Spojených států, podle nichž se syrská vláda uchýlila k použití chemických zbraní ve východní Ghútě," napsala dnes SANA.

Nejmenovaní vysoce postavení američtí vládní činitelé podle agentur Reuters a AP ve čtvrtek uvedli, že administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa je připravena podniknout další vojenskou akci proti syrským vládním silám, pokud bude nutné je odradit od používání chemických zbraní.

Syrská armáda i vláda ale dlouhodobě odmítají, že by v konfliktu kdy nasadily chlor nebo jiné chemické látky. Podle společné vyšetřovací komise OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) ale syrská vláda v posledních dvou letech použila při útocích sarin a několikrát chlor.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud