Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na východě Ukrajiny se zase střílí, mezi mrtvými je i patnáctiletá dívka

Na východě Ukrajiny se zase střílí, mezi mrtvými je i patnáctiletá dívka

Při ostřelování ukrajinských pozic proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny střepiny zabily patnáctiletou dívku. Šest vojáků utrpělo zranění, uvedla dnes agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na armádní prohlášení. Konflikt si od dubna 2014 vyžádal více než 10 000 životů.

Podle armádního velení separatisté během uplynulých 24 hodin spustili palbu v 37 případech, z toho v devíti případech nasadili minomety ráže 82 a 120 milimetrů. Vojáci odpovídali odvetnou palbou. Právě v palbě minometů zahynula zmíněná dívka ze vsi Zalizne (rusky Železnoje).

„Intenzita bojové činnosti zůstává vysoká, situace je složitá, ale kontrolovaná,“ konstatovalo armádní komuniké.

Podle ukrajinské rozvědky v bojích přišli o život tři separatisté a pět jich utrpělo zranění.

1080p 720p 480p 360p 240p
Život v sovětském krytu

Separatisté tato tvrzení nepotvrdili. Podle povstalecké agentury DAN ukrajinští vojáci uplynulý týden spotřebovali 6,64 tuny munice k ostřelování povstaleckých pozic, přičemž zranili pět civilistů.

List Ukrajinska pravda dnes na svém webu napsal, že jeden ukrajinský voják, který se pohřešoval od čtvrtka, upadl do zajetí. Na internetu se totiž objevilo video z jeho výslechu. „To, co voják tvrdí o naprosté absenci ruských vojáků na území Ukrajiny, svědčí o tom, že s devatenáctiletým chlapcem 'pracovali' zástupci ruských tajných služeb,“ usoudila armádní jednotka, 14. mechanizovaná brigáda, k níž zajatec patřil. Deník podotkl, že minulý týden z této brigády sběhli dva jiní vojáci. Separatisté následující den oznámili, že zajali dva ukrajinské dezertéry.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1