Na východě Ukrajiny se zase střílí, mezi mrtvými je i patnáctiletá dívka | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na východě Ukrajiny se zase střílí, mezi mrtvými je i patnáctiletá dívka

Na východě Ukrajiny se zase střílí, mezi mrtvými je i patnáctiletá dívka

Při ostřelování ukrajinských pozic proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny střepiny zabily patnáctiletou dívku. Šest vojáků utrpělo zranění, uvedla dnes agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na armádní prohlášení. Konflikt si od dubna 2014 vyžádal více než 10 000 životů.

Podle armádního velení separatisté během uplynulých 24 hodin spustili palbu v 37 případech, z toho v devíti případech nasadili minomety ráže 82 a 120 milimetrů. Vojáci odpovídali odvetnou palbou. Právě v palbě minometů zahynula zmíněná dívka ze vsi Zalizne (rusky Železnoje).

„Intenzita bojové činnosti zůstává vysoká, situace je složitá, ale kontrolovaná,“ konstatovalo armádní komuniké.

Podle ukrajinské rozvědky v bojích přišli o život tři separatisté a pět jich utrpělo zranění.

1080p 720p 480p 360p 240p
Život v sovětském krytu

Separatisté tato tvrzení nepotvrdili. Podle povstalecké agentury DAN ukrajinští vojáci uplynulý týden spotřebovali 6,64 tuny munice k ostřelování povstaleckých pozic, přičemž zranili pět civilistů.

List Ukrajinska pravda dnes na svém webu napsal, že jeden ukrajinský voják, který se pohřešoval od čtvrtka, upadl do zajetí. Na internetu se totiž objevilo video z jeho výslechu. „To, co voják tvrdí o naprosté absenci ruských vojáků na území Ukrajiny, svědčí o tom, že s devatenáctiletým chlapcem 'pracovali' zástupci ruských tajných služeb,“ usoudila armádní jednotka, 14. mechanizovaná brigáda, k níž zajatec patřil. Deník podotkl, že minulý týden z této brigády sběhli dva jiní vojáci. Separatisté následující den oznámili, že zajali dva ukrajinské dezertéry.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.