Naše reakce na teroristické útoky posilují Islámský stát a inspirují atentátníky, říká odborník | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Naše reakce na teroristické útoky posilují Islámský stát a inspirují atentátníky, říká odborník

Naše reakce na teroristické útoky posilují Islámský stát a inspirují atentátníky, říká odborník

Útoky islámských radikálů – „osamělých vlků“ – kteří v Evropě páchají teroristické činy pomocí relativně laciných a nijak zvlášť sofistikovaných prostředků jako jsou podomácku vyrobené bomby, nože či ukradená vozidla, jsou v médiích i politických prohlášeních zbytečně zveličovány, říká odborník na právo Alan Greene z Univerzity v anglickém Durhamu. Podle Greena tím tak akorát dáváme dalším potencionálním atentátníkům návod, jak spáchat teroristický útok a posilujeme Islámský stát, který se přihlášením k útoku dělá silnějším, než ve skutečnosti je.  

Greene ve svém komentáři, který byl publikován na akademickém fóru the Conversation, poukazuje na skutečnost, že přinejmenším poslední teroristické útoky v Evropě, nebyly spáchány nijak zvlášť sofistikovanými metodami, což dle jeho názoru ukazuje slabost takzvaného Islámského státu. Ve veřejném prostoru jsou ale útoky prezentovány přesně naopak.

„Propaganda Islámského státu (ISIS) je plná militaristických obrázků a nábor nových rekrutů je založen na vytvoření iluze, že se připojují k masivní a dobře vybavené armádě. Útoky, které jsou prováděny s málo vyspělou technikou, ale ukazují přesný opak. Jedná se o jasné přiznání, že jednotliví teroristé nemají technické kapacity ani prostředky k provádění jiných, sofistikovanějších forem útoku. Tak proč potom tyto ‚ technicky primitivní‘ útoky nechápeme jako projev slabosti?“ táže se Greene.

720p 480p 360p 240p
Kam se rozutečou bojovníci Islámského státu?

Špatnou reakcí na teroristický útok označuje akademik například projev britské premiérky Theresy Mayové, která po březnovém útoku ve Westminsteru, kde útočník nejprve najel do lidí a pak ubodal policistu, hovořila o „útoku na svobodný svět“. Podle Greena je chybou, když se jednotlivé útoky osamělých vlků prezentují jako celosvětový trend, protože se tím zveličuje hrozba Islámského státu, což se následně promítá do představ jeho členů či sympatizantů o schopnostech zasévat strach, což je jeden z hlavních motivů, proč páchat teroristické útoky.   

„Tím, že těmto útokům věnujeme ‚extra dávku publicity‘, dáváme dalším potencionálním atentátníkům návod, jak spáchat teroristický útok a Islámskému státu náborový nástroj. Osamělý vlk potřebuje Islámský stát, aby dal svému činu smysl a zvětšil jeho dopad. Bez něj by byl jen tím, čím je: zabijákem s autem a nožem. Podobně potřebuje IS osamělé vlky, aby světu demonstroval, že jeho vliv sahá i mimo bezprostřední sféru vlivu,“ říká Greene.

Ve skutečnosti však mezi vůdci Islámského státu, který stále ještě drží území v Iráku a Sýrii, a útočníky, nemusí existovat vůbec žádná vazba. Greene poukazuje na skutečnost, že Islámský stát se ochotně hlásí k jakémukoliv teroristickému útoku po celém světě, ač ho ani nespáchal jeho člen, a média či politici mu v tom aktivně napomáhají, protože automaticky předpokládají, že útok má na svědomí Islámský stát. Podle Greena bychom měli s připisováním útoků osamělých vlků Islámskému státu přestat, a to nejenom kvůli tomu, že tím organizaci ukazujeme silnější, než ve skutečnosti je, a naháníme jí nové rekruty. Výroky o „válce civilizací“ totiž dle Greena sami rozdělujeme společnost přesně tak, jak o to usiluje Islámský stát.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.