Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejmladší obětí požáru Grenfell Tower v Londýně je šestiměsíční holčička. Umřela mamince v náručí

Nejmladší obětí požáru Grenfell Tower v Londýně je šestiměsíční holčička. Umřela mamince v náručí

Za zatím nejmladší oběť požáru výškového domu Grenfell Tower v Londýně, kterou se povedlo identifikovat, byl považován pětiletý Isaac Paulous. Soudní lékařství ve Westmisteru ale ve středu vydalo zprávu, v níž uvádí, že ve věžáku uhořela šestiměsíční holčička Leena Belkadi. Našli jí v náručí matky, která rovněž zahynula. 

Při tragickém požáru zahynulo v polovině června nejméně 80 obyvatel Grenfell Tower. Číslo nemusí být konečné, podle policie se však možná nikdy nepodaří zjistit, kolik lidí vlastně přišlo při požáru o život. Soudní lékaři po dvou týdnech určili totožnost ani ne poloviny obětí. Jednou z těch, které už mají jméno, je šestiměsíční holčička Leena Belkadi. Její tělíčko nalezli hasiči na schodišti mezi 19. a 20. patrem čtyřiadvacetipodlažní budovy.

„Ležela v náručí matky,“ upřesnil pro deník Guardian Eric Sword ze soudního lékařství ve Westminsteru. Během požáru uhořeli oba rodiče dívenky – otec Omar Belkadi i matka Farah Hamdan. Osmiletou setru Malak hasiči sice vytáhli z hořícího domu, později ale zemřela v nemocnici. Stejně jako její malé sestřičce se jí staly osudným zplodiny, kterých se nadýchala. Další sestra – šestiletá Tazmin – stále bojuje v nemocnici o život.

720p 360p
Peklo v Londýně

Vyšetřování stále probíhá. Prozatím se povedlo zjistit, že hořet patrně začalo od lednice a za rychlé rozšíření plamenů mohl nekvalitní izolační obklad, který propadl ve všech protipožárních testech. V nich neuspělo ani 120 výškových budov s podobným izolačním obkladem, které zatím nechala prověřit britská vláda.

„Jak vidíme na počtu budov, jejichž obložení neuspělo v testech hořlavosti, jde o mnohem širší problém,“ okomentovala výsledky šetření premiérka Theresa Mayová. „Jde o problém, který trval mnoho let, desetiletí, pokud jde o opláštění, které bylo instalováno na budovy. Jsou zde skutečné otázky, například jak se to stalo, proč se to stalo a jak můžeme zajistit, aby se to nestalo v budoucnu,“ řekla ministerská předsedkyně. Mayová rovněž slíbila, že brzy jmenuje soudce, který povede už dříve ohlášené veřejné vyšetřování tohoto neštěstí.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744