Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nevěřím ve vznik nezávislé Palestiny, mírový proces přináší smrt, říká pro INFO.CZ izraelský ministr

Nevěřím ve vznik nezávislé Palestiny, mírový proces přináší smrt, říká pro INFO.CZ izraelský ministr

V řešení v podobě dvou státu nevěří, mírový proces podle něj jednoduše nefunguje. Zeev Elkin je pravicový izraelský ministr pro záležitosti Jeruzaléma a taky pro životní prostředí. Právě v otázce řešení konfliktu na Blízkém východě se prý rozchází i se svým premiérem Benjaminem Netanjahuem. Proč, vysvětlil v rozhovoru pro INFO.CZ přímo v Jeruzalémě.

Jste ministrem pro záležitosti Jeruzaléma, kde mají v říjnu proběhnout místní volby. Očekáváte, že se jich zúčastní i jeruzalémští Arabové z východní části města?

Dosud obvykle arabští obyvatelé Jeruzaléma nevolili, pro tyto volby se ale mezi nimi zformovaly hned dvě politické formace. Obě se pokouší dostat do městské rady. Já je v tom podporuji. Považuji totiž za důležité, aby se arabské obyvatelstvo Jeruzaléma stalo součástí řešení problémů města.

720p 360p
Jeruzalém: Proč Svaté město už tisíce let krvácí?

Je otázka, jestli toto volání Arabové vyslyší. Myslíte si, že v budoucnu získají jeruzalémští Arabové i izraelské občanství a budou se moci zúčastnit i celostátních voleb?

Mnozí z nich už je ale získali a domnívám se, že další je dostanou, pokud o to budou stát.

Existuje podle Vás stále šance na vznik nezávislého palestinského státu s hlavním městem ve východním Jeruzalémě? Jinými slovy: je ještě možné tzv. two-state solution, které předpokládá existenci samostatné Palestiny vedle Izraele?

Jde o komplikovanou věc a sama izraelská vláda je v této otázce rozdělená. Můj osobní postoj se třeba liší i od názoru mého stranického šéfa a premiéra (Benjamina Netanjahua). Já totiž v dvoustátní řešení příliš nevěřím.

Opírám se o smutné statistiky: za poslední čtvrtstoletí, kdy jsme se po mírové dohodě z Osla pokoušeli na dvou státech dohodnout, zahynulo rukou palestinských teroristů asi půl druhé tisícovky Izraelců. Přitom od vzniku země v roce 1948 do dohod z Osla v roce 1993 zahynula tisícovka Izraelců.

Jinými slovy: v mnohem kratším období po uzavření mírové dohody s Palestinci jsme ztratili více lidí než během prvních pětačtyřiceti let naší nezávislé existence. Toto je ale jen jeden z důvodů, proč se domnívám, že se po roce 1993 situace jen zhoršila. A že mírový proces zkrátka nefunguje. Mimochodem, i pro Palestince platí, že od začátku 90. let ztratili více lidí než v období mezi roky 1948 a 1993.

Ministr Elkin: Osadník původem z Charkova
Zeev Elkin se narodil roku 1971 v sovětském Charkově na území nynější Ukrajiny. Ve volbách z roku 2006 byl poslancem za centristickou Kadimu. Tu o dva roky později opustil a vstoupil do pravicového Likudu, jehož barvy hájí v parlamentu dosud. Elkin je ministrem pro záležitosti Jeruzaléma a zároveň šéfem resortu životního prostředí. Je ženatý, má pět dětí a žije v osadě Kfar Eldad na palestinském Západním břehu Jordánu

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1