Norsko pozastavilo vývoz zbraní do Spojených arabských emirátů. Kvůli válce v Jemenu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Norsko pozastavilo vývoz zbraní do Spojených arabských emirátů. Kvůli válce v Jemenu

Norsko pozastavilo vývoz zbraní do Spojených arabských emirátů. Kvůli válce v Jemenu

Norsko pozastavilo prodej zbraní a munice Spojeným arabským emirátům kvůli bojům v Jemenu. SAE jsou členem arabské koalice, která v Jemenu bojuje pod velením Saúdské Arábie po boku jemenské vlády proti šíitským povstalcům. O rozhodnutí Norska dnes informovala ministryně zahraničí Ine Eriksenová Söreidová.

Podle Osla jde o preventivní opatření, protože nic nenasvědčuje tomu, že právě norské zbraně jsou využívány v Jemenu, kde boje trvající od roku 2014 vyvolaly rozsáhlou humanitární krizi.

Deník Verdens Gang v úterý zveřejnil video, na němž jemenští šíité tvrdí, že zabavili "americkou výzvědnou ponorku". Podle listu šlo o podmořské plavidlo REMUS 600 vyrobené v norském koncernu Kongsberg. Zprávu o pozastavení prodeje nekomentovaly SAE ani Kongsberg.

Ministryně Eriksenová Söreidová řekla, že Norsko povolilo prodej zbraní a munice do SAE v roce 2010. Norsko se rozhodlo prodej pozastavit loni 19. prosince, informovalo o tom až dnes. V roce 2016 prodej do SAE téměř zdvojnásobilo na 79 milionů norských korun (204 milionů Kč).

Oznámilo rovněž, že Saúdské Arábii Norsko zbraně neprodává. Proti prodeji zbraní Saúdské Arábii se vedla rovněž kvůli Jemenu rozsáhlá kampaň v Británii, která je velkým dodavatelem Rijádu. Případ se dostal až k nejvyššímu soudu, který loni rozhodl, že prodej může pokračovat.

720p 360p

Aktivisté poukazovali na zákon, který vylučuje vydávání licencí pro vývoz zbraní, pokud existuje riziko, že budou použity při akcích, při nichž se porušují humanitární zákony. Největší tlak v Británii nastal po incidentu z října 2016, kdy byli při náletu zasaženi hosté pohřbu a 140 civilistů bylo zabito. Útok je připisován saúdskoarabským letadlům.

Saúdská Arábie nakoupila jen za první polovinu loňského roku od Londýna zbraně za více než miliardu liber (skoro 29 miliard Kč), v minulých dvou letech podle deníku The Guardian až za tři miliardy liber.

720p 480p 360p 240p

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.