Odpálení Tomahawků na Sýrii bylo to nejjednodušší. 4 otázky, na které teď Trump musí hledat odpověď | info.cz

Články odjinud

Odpálení Tomahawků na Sýrii bylo to nejjednodušší. 4 otázky, na které teď Trump musí hledat odpověď

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v pátek poprvé za sedm let konfliktu v Sýrii poprvé cíleně zaútočila na pozice tamní armády. Z lodí ve Středozemním moři vypálila 59 střel Tomahawk na leteckou základnu nedaleko Homsu, odkud byl podle Washingtonu veden úterní chemický útok, při němž zemřely desítky civilistů včetně dětí. Západ krok uvítal jako překvapivě rázný a správný, Rusko akci zhodnotilo jako porušení mezinárodního práva. Spolu s tím, jak Bílý dům tímto úderem bleskově změnil svoji dosavadní pozici v syrské krizi, vyvstala otázka: Má Donald Trump dlouhodobý plán, co dál?

Zdá se, že vypálení raket bylo zatím to nejjednodušší, co mohla administrativa prezidenta Trumpa udělat. „Problémem je, co přijde teď,“ píše The Washington Post. Velké otazníky se vznáší nad tím, zda administrativa amerického prezidenta Trumpa, která útok na syrské cíle vedla, dokáže situaci ustát a přijít s dlouhodobou strategií, aniž by zabředla ještě hlouběji do konfliktu, který se v Sýrii vleče již přes šest let. Zatím nikdo z Trumpovy administrativy nepodal uspokojivé vysvětlení záměrů celé akce. Analytici ji nejčastěji označují za osamocené varování, nikoli za koncepční krok, který by byl první součástí větší vojenské operace proti Bašáru Asadovi.

Tady jsou nejdůležitější otázky, které stále čekají na svou odpověď:

Přijde další vojenský útok?

Objevují se názory, že izolovaný útok na režim syrského prezidenta Asada, který podle USA a řady evropských diplomacií nechal vypustit chemický plyn na civilní obyvatelstvo, nestačí. Podle jiných expertů je potřeba zřídit bezpečné zóny, které by chránily civilisty. Další upozorňují na to, že podobná vojenská akce by vtáhla Američany ještě hlouběji do konfliktu, jehož řešení je v nedohlednu.

USA útočily v Sýrii autor: Info.cz

Na posledním zasedání Rady bezpečnosti OSN Američané uvedli, že jsou připraveni proti Sýrii znovu zasáhnout, doufají však, že to nebude nutné. Dále trvají na tom, že jejich úmyslem není svrhnout Bašára Asada, ale bojovat s Islámským státem. Rusko naopak neskrývá pobouření a argumentuje mimo jiné tím, že právě islamistům postup USA nahrává.

Co bude útok znamenat pro boj s IS?

Jak již bylo řečeno, Donald Trump v minulosti opakovaně zdůrazňoval, že jeho cílem v Sýrii je porazit Islámský stát. „Útok měl ale jiný záměr. Prezident Trump musí nyní přijít s ucelenou strategií, jak se vypořádat s celým komplexním konfliktem v Sýrii, protože dopady nesprávného rozhodnutí budou obrovské,“ nechal se slyšet demokratický senátor Mark Warner.

To u prezidenta, který až dosud striktně razil svůj přístup „Amerika na prvním místě“ a odmítal se jakkoli výrazněji zapojovat do řešení cizích problémů, může být problém. Z Bílého domu od Trumpova nástupu do funkce nikdy nezazněl žádný nástin dlouhodobější strategie.

Co bude útok znamenat pro vztahy USA a Ruska?

Moskva v reakci na americký útok hrozila pozastavením horké linky s Pentagonem, díky které se předcházelo leteckým kolizím nad Sýrií. Podle The Washington Post je nyní přímá konfrontace mezi USA a Ruskem, byť by k ní mohlo dojít pouhou náhodou, „pravděpodobnější“. „Trump by mohl přehodnotit své stanovisko vůči Putinovi, případně zaujmout i agresivní postoj. Americká intervence ale může donutit Rusy, aby se zapojili do jednání o ukončení občanské války v Sýrii a odstranění Asada,“ píše server.

Rakety Tomahawk autor: Info.cz

Faktem je, že zatím tomu nasvědčuje máloco. Moskva Damašku přislíbila pomoc s protivzdušnou obranou a k syrským břehům vyslala válečné plavidlo. Veškeré pokusy o opatrné oteplování vztahů USA-Rusko během jednoho dne vzaly za své.

Americká administrativa navíc podle CNN vyšetřuje, zda nemělo Rusko přímo něco společného s úterním chemickým útokem. Moskva to odmítá, na podobné nařčení ale může reagovat výbušně.

Drobným příslibem je alespoň rozhovor ministrů zahraničí, který se po pátečním útoku uskutečnil. Obě strany si sice nic nevyjasnily, přislíbily si ale další telefonické konzultace na ministerské úrovni.

Co budou chtít američtí kongresmani?

Kongres chce mít do budoucna větší slovo. Mnozí republikáni a demokraté Trumpovo ostřelování základy v Sýrii přivítali a označili jej za přiměřené. Řada z nich však uvedla, že by další kroky měly být projednány v Kongresu. Trump o akci rozhodl bez Kongresu i mandátu OSN a sledoval ji ze svého soukromého sídla na Floridě. Tento obrázek svědčí o obrovské nekontrolovatelné moci v rukách jednoho muže víc než cokoli jiného a to některým kritikům dává důvod k obavám.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud