„Oslabit Islámský stát nestačí. Cílem je nezvratná porážka.“ Koalice v USA chystá zkázu džihádistů | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Oslabit Islámský stát nestačí. Cílem je nezvratná porážka.“ Koalice v USA chystá zkázu džihádistů

„Oslabit Islámský stát nestačí. Cílem je nezvratná porážka.“ Koalice v USA chystá zkázu džihádistů

Ve Spojených státech se sešli ministři zahraničí na zasedání Globální koalice proti Islámskému státu. Řeší další postup v tažení proti džihádistům operujícím v Sýrii a Iráku. Na úvod setkání šéf americké diplomacie Rex Tillerson prohlásil, že cílem USA a koalice bojující proti teroristické organizaci Islámský stát není její oslabení, ale nezvratná porážka, kvůli níž je třeba zesílit aktivitu. Podle šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka, který se zasedání také zúčastnil, boj proti IS jeho vojenskou porážkou neskončí.

„Zavázali jsme se zničit celosvětovou sílu zla,“ řekl americký ministr zahraničí, pro kterého je jednání se 68 ministry zahraničí první takto velkou akcí, kterou pořádá od lednového nástupu do funkce. Vedle amerického ministra obrany Jamese Mattise a iráckého premiéra Hajdara Abádího se setkání zúčastnili šéfové diplomacií partnerských zemí od Evropy po Blízký východ.

Tillerson na úvod schůzky vypočítal úspěchy, které zaznamenaly místní síly za přispění koalice vedené Američany v oblasti iráckého města Mosul a syrské Rakky, kde IS ztratil značnou část svého území.

720p 480p 360p 240p
Kam se rozutečou bojovníci Islámského státu?

„Pro teroristy je nyní těžší dostat se tam (na území ovládané IS), a co je důležitější, dostat se ven, aby nás mohli ohrožovat v našich domovech,“ zdůraznil ministr stále větší izolovanost islamistických bojovníků, k níž podle něho zásadně přispěla spolupráce v rámci protiislamistické koalice.

Pentagon odhaduje, že proti stavu z roku 2014 ztratila radikální skupina 65 procent svého území. Americká armáda nyní podle Tillersona chce se spojenci vytvořit „dočasné zóny stability“, aby se do svých domovů mohla vrátit alespoň část uprchlíků. Kde konkrétně mají vzniknout, to nezmínil.

Podle Tillersona nyní v osvobozených regionech nastává neméně důležitá fáze obnovy, na níž naváže normalizace poměrů. Na všechny tyto kroky budou podle něho Američané se spojenci dohlížet, hlavní odpovědnost však bude na místních obyvatelích.

Americký prezident Donald Trump opakovaně vyzývá spojence, aby zvýšili své příspěvky na obranu a sejmuli z USA část břemene vojenských výdajů. Tillerson dnes v tomto duchu uvedl, že by se měl výrazně změnit poměr, na který k boji proti IS přispívá USA a zbytek koalice.

Český ministr Zaorálek na twitteru poznamenal, že před spojenci bude stát nelehký úkol i poté, co se podaří islamistickou skupinu porazit vojensky. „Hrozba návratu jeho zahraničních bojovníků znamená riziko teroristických útoků. Tomu musíme společně zabránit,“ napsal Zaorálek na svém twitterovém účtu.

Tillerson připomněl, že kybernetický a informační boj proti IS je stejně důležitý jako ofenziva v terénu. USA podle něho vyvíjejí další nástroje pro odhalování tajné komunikace, jejímž prostřednictvím získávají džihádisté nové rekruty pro boj v blízkovýchodních zemích i útoky v západních státech.

Podle některých komentátorů amerických médií nezmínil Tillerson žádné významné novinky, kterými by se strategie Trumpovy administrativy v boji proti IS měla lišit od té, kterou uplatňoval jeho předchůdce Barack Obama. Trump přitom jeho přístup před volbami vytrvale kritizoval jako nedostatečný a sliboval, že výrazně přitvrdí.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.