Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podpora Libye, pravidla pro neziskovky. Ministři hledají způsob, jak ulehčit Itálii od migrantů

Podpora Libye, pravidla pro neziskovky. Ministři hledají způsob, jak ulehčit Itálii od migrantů

Francie, Německo a Itálie chtějí kvůli rostoucímu počtu migrantů přeplouvajících ze severní Afriky přes Středozemní moře do jižní Evropy zvýšit finanční podporu libyjské pobřežní stráže. Shodli se na tom ministři vnitra těchto tří velkých evropských zemí. Paříž, Berlín a Řím chtějí také vypracovat kodex, jak by se měly chovat nevládní organizace pomáhající na moři migrantům, informovala dnes agentura AFP.

Na větší podpoře libyjské pobřežní stráže, ale například i Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) či Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) se shodli ministři Gérard Collomb, Thomas de Maizière a Marco Minniti na setkání v Paříži, kterého ze zúčastnil i eurokomisař pro otázky vnitra a migrace Dimitris Avramopulos.

Kromě peněz a dalšího výcviku, které Francie, Německo a Itálie poskytnou libyjské pobřežní stráži, chtějí země hledat i způsoby, jak lépe střežit propustnou jižní hranici Libye. Cílem nového „kodexu chování“ pro nevládní organizace by podle francouzského ministerstva vnitra mělo být „zlepšení spolupráce“. V prohlášení ministerstva k nedělní schůzce se Francie a Německo přihlásily také k „závazku navýšit úsilí v oblasti přesídlení (migrantů)“.

720p 480p 360p 240p
Dramatická záchrana uprchlíků, kterým se na Středozemním moři vznítil člun.

Návrhy Collomba, de Maizièrea a Minnitiho by se měli na čtvrtečním setkání v Římě zabývat ministři vnitra členských zemí Evropské unie. Zúčastní se ho také zástupci Libye a zemí, ze kterých do Evropy přichází řada migrantů - Nigeru, Tuniska, Egypta, Čadu, Etiopie a Súdánu.

Itálie je nyní hlavní vstupní branou migrantů do Evropy. Po loňském uzavření takzvané balkánské stezky se většina lidí snaží na starý kontinent dostat ze břehů severní Afriky přes Středozemní moře. Od počátku roku do země tímto způsobem dorazilo více než 83 000 migrantů, což je o 19 procent více oproti stejnému období v loňském roce. Jen za posledních několik dní do jihoevropské země dorazilo přes 10 000 migrantů.

Itálie v neděli vyzvala, aby evropské země otevřely své přístavy lodím zachraňujícím migranty ve Středozemním moři, a ulevily jí tak. Minulý týden italští diplomaté varovali, že by země mohla uzavřít své přístavy pro lodě přivážející migranty, které neplují pod její vlajkou či vlajkou Evropské unie.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1