Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Praha by byla pro jednání s Madridem ideální, říká pro INFO.CZ vyslanec Katalánska ve střední Evropě

Praha by byla pro jednání s Madridem ideální, říká pro INFO.CZ vyslanec Katalánska ve střední Evropě

Katalánsko v nejbližších dnech pravděpodobně jednostranně vyhlásí nezávislost na centrální španělské vládě. Co se bude dít poté, nikdo neví. A přesně to netuší ani vedoucí zastoupení katalánské vlády ve střední Evropě Adam Casals. V exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ ale uvedl, že Praha by byla pro případné jednání ideálním místem. Do situace by se podle Casalse měla také co nejdříve vložit Evropská komise, která by měla Španělsko „potrestat“ za policejní brutalitu při nedělním referendu v Katalánsku.

S jakou jistotou si můžeme vsadit na to, že už brzy budeme svědky vyhlášení nezávislosti Katalánska?

Výsledky referenda budou předloženy katalánskému parlamentu a ten rozhodne. Referendum proběhlo a zvítězilo v něm ano nezávislosti, takže se z toho dá předpovědět, že nezávislost vyhlášena bude. Ale je to opravdu na katalánském parlamentu, který se tomu bude věnovat v příštích dnech. V parlamentu je většina, která podporuje nezávislost.

Dobře. Jak moc lze ale na ohlášené výsledky spoléhat? Referenda se podle dostupných informací zúčastnilo jen 42 % oprávněných voličů a jsou tu také pochybnosti o spolehlivosti výsledků, a to hlavně kvůli chaotickému průběhu hlasování v některých volebních místnostech.

Tři miliony Katalánců chtěly volit a vyšly do ulic. To je 57 procent. Odvolilo ale jen 2,2 milionu z nich, protože několik set tisíc hlasovacích lístků, které lidé odevzdali, ukradla španělská policie. 700 tisíc lidí chtělo volit, ale nemohlo, protože neměli kde. Španělská policie jim v tom zabránila například tím, že neumožnila zřídit volební místnost. Nicméně dohromady to znamená, že drtivá většina Katalánců odvolila a dala najevo, že chce nezávislost. Výsledek je tedy jasný, ale jak už jsem říkal, nyní je to na katalánském parlamentu.

V této souvislosti bych ještě připomněl referendum o vstupu do NATO, které ve Španělsku proběhlo v roce 1996, nebo do EU. I v něm odvolilo podobné procento lidí a obě referenda byla platná.

Referendum, které proběhlo v Katalánsku v neděli, je ale z pohledu centrální vlády v Madridu protiústavní, a ona ho proto neuznává.

V první řadě referendum bylo legální podle katalánského práva, práva na sebeurčení a mezinárodního práva. Mohlo být legální i podle španělské ústavy. Je důležité zmínit, že ve španělské ústavě není žádný článek, který by referendum zakazoval. Kdyby pan Rajoy (Mariano Rajoy, španělský premiér; pozn. redakce) býval měl politickou vůli, tak by referendum proběhlo podle španělského práva. Stejně jako tomu bylo ve Spojeném království v případě Skotska. Pan Rajoy, a stejně tak jeho předchůdci v úřadu, byli k tomu vyzvání celkem 19krát. Pokaždé jsme ale narazili na nepřekonatelnou zeď. Nic jiného, než vypsat referendum, nyní udělat nešlo. Mimochodem katalánské právo je mnohem starší než španělská ústava.

720p 360p

Jaká je šance, že by se referendum mohlo opakovat? Tedy že by tu proběhlo referendum, které by bylo v souladu se španělskou ústavou.

Ať se stane cokoliv, vypsání referenda je vždy možnost. Pokud o tom rozhodne většina v našem parlamentu. Výsledky nedělního referenda mohou být změněny pouze dalším referendem. O tom není pochyb. Ale pokud se mne ptáte, zda tu nyní bude další referendum v souladu se španělskou ústavou, tak opravdu nevím. Katalánský premiér vyzval k mezinárodní mediaci, protože chceme se španělskou vládou jednat a hledat řešení.

Máte už nějakou odezvu? Působíte jako vyslanec Katalánska ve střední Evropě, jaká je odezva odtud?

Ano, někteří politici, země i regiony v Evropě nám nabízejí svou pomoc. Praha by pro jednání byla skvělým místem, to by se nám moc líbilo. Je to místo s neuvěřitelnými zkušenostmi při boji za demokracii a lidská práva. Navíc vaše vztahy se Slovenskem po rozdělení společného státu jsou skvělou inspirací. Pro Prahu by to také bylo dobré, dostala by se do centra dění.

Představme si tedy, že k vyhlášení nezávislosti Katalánska v následujících dnech skutečně dojde. Počítáte s tím, že se situace může ještě více vyhrotit? Co říkáte na tvrzení, že to, co se nyní odehrává ve Španělsku, může v konečném důsledku přispět k destabilizaci Evropy?

Neexistují omluvy pro ty, co říkají: vy, Katalánci, můžete za to, že jsem se nyní stal zranitelným. To je přesně to, co tvrdí, premiér Rajoy. A je to absolutně nepřijatelné. Mluvíme tu o 7,7 milionu evropských občanů - jsme občany EU od roku 1986. EU je povinna chránit základní evropské hodnoty včetně demokracie a lidských práv. Pokud je 7,7 milionu lidí, v tomto případě Katalánců, občanů Španělska a občanů EU, cílem útoku ze strany vlastního státu a jejich základní práva jsou ohrožena, tak je povinností EU a Evropské komise zasáhnout.

Evropská komise by tedy v tento moment měla udělat co?

Aktivovat článek 7 Smlouvy o EU, což by vedlo k vyloučení Španělska z EU (Aktivace článku 7 Smlouvy o EU je procedura, kterou může EU zahájit vůči konkrétnímu členskému státu v případě obav z porušování základních hodnot EU. Na jejím konci mohou být sankce, například pozastavení hlasovacích práv v Radě; pozn. redakce). Španělsko prokazatelně porušuje práva svých vlastních občanů. Musíme je chránit. Zdrženlivé chování zástupců EU z nich dělá komplice toho, co se nyní děje ve Španělsku.

Myslíte, že to může situaci prospět?

Vzpomeňte si, co se stalo s Rakouskem, když se pan (Jörg) Haider stal členem rakouské vlády. Ve skutečnosti nic neudělal, ale i tak se ten mechanismus, o kterém mluvíme, spustil. Nyní je to mnohem, ale mnohem horší. Teď je tu policie v ulicích katalánských měst a napadá občany. Při tiskové konferenci Evropské komise se jeden novinář ptal, kolik lidí musí být v Katalánsku ještě zraněno, aby Komise něco udělala. Zranění lidé jsou to, co Evropská unie a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker chce? Apeluji tímto na EU, pana Junckera a všechny prezidenty a předsedy vlád evropských zemí. Pokud nyní nezasáhnou, jsou na straně pana Rajoye a všeho, co dělá katalánskému lidu.

V tento moment už pracují právníci a připravují žaloby na policisty a lidi, kteří je do Katalánska poslali. Mimochodem, španělská policie by nás měla chránit. Jsme v neustálém ohrožení teroristickými útoky a teď je to obzvlášť jednoduché. Policisté z celého Španělska se soustředí do Katalánska, aby tu prováděli represe. To je od španělské vlády nezodpovědné.

Pokud se Katalánsko stane nezávislým státem, octne se mimo EU a bude muset o členství v unii požádat a následně projít standardní procedurou, jako každá jiná země ucházející se o vstup do EU. Podáte přihlášku?

Zaspekulujme si. Pokud tu bude nezávislé Katalánsko, budou tu dvě Španělska. Katalánsko bude z nich ale jediné, které bude splňovat Maastrichtská kritéria (konvergenční kritéria pro vstup do hospodářské a měnové unie a pro zavedení společné měny euro; pozn. redakce) a bude schopné plnit finanční závazky vůči NATO a EU. Zbytek země bude mít problém splatit dluh Španělska, který je v současnosti 105 % španělského HDP. Tento dluh je zcela mimo kontrolu, protože to vláda nezvládá. Pokud EU nebude chtít, aby Katalánsko bylo na palubě, tak si tím zadělá na velký finanční problém. Lepší by proto bylo s Katalánskem počítat. Mimochodem 5000 mezinárodních firem, které potřebují vyvážet do EU, sídlí v Katalánsku. Skrz Katalánsko prochází 70 % španělského exportu do celé Evropy.

Nebojím se toho, co nyní říká Jean-Claude Juncker. Moc dobře si vzpomínám na jeho předchůdce v úřadu. Ti také ještě několik dní před vyhlášením nezávislosti říkali Slovinsku, že nikdy nebude samostatným státem a nebude členem EU. A podívejte se, kde je Slovinsko dnes.

Je tu šance, že se nakonec se španělskou vládou Katalánsko přece nějak dohodne a k jednostrannému vyhlášení nezávislosti, nebo rovnou k rozdělení nedojde?

Katalánci dali jasně najevo, co si myslí. Chtějí být nezávislou proevropskou zemí. Nikdo si v Katalánsku neumí představit nezávislost bez toho, abychom nezůstali členem Evropské unie. Chceme být členem EU, ale na druhou stranu je potřeba říct, že bychom přežili i bez toho. Nemáme problém s tím být takové „malé Norsko“ na jihu Evropy. Ale to úplně nechceme.

Katalánská vláda je pořád otevřená jednání a dialogu. Jakýkoliv návrh, který přijde od vlády, ale musí být předložen našim občanům. Jak už jsem říkal, názor lidí v referendu může změnit zase pouze referendum. Katalánská autonomie je zablokovaná tím, že španělská vláda dělá spoustu nelegálních věcí, například zmrazila účty lidem z katalánské vlády. Španělsko tím jasně ukazuje, že v něm neexistuje právní stát. Jak jim můžeme věřit, že nám dají více pravomocí?

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744