Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Praha by byla pro jednání s Madridem ideální, říká pro INFO.CZ vyslanec Katalánska ve střední Evropě

Praha by byla pro jednání s Madridem ideální, říká pro INFO.CZ vyslanec Katalánska ve střední Evropě

Katalánsko v nejbližších dnech pravděpodobně jednostranně vyhlásí nezávislost na centrální španělské vládě. Co se bude dít poté, nikdo neví. A přesně to netuší ani vedoucí zastoupení katalánské vlády ve střední Evropě Adam Casals. V exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ ale uvedl, že Praha by byla pro případné jednání ideálním místem. Do situace by se podle Casalse měla také co nejdříve vložit Evropská komise, která by měla Španělsko „potrestat“ za policejní brutalitu při nedělním referendu v Katalánsku.

S jakou jistotou si můžeme vsadit na to, že už brzy budeme svědky vyhlášení nezávislosti Katalánska?

Výsledky referenda budou předloženy katalánskému parlamentu a ten rozhodne. Referendum proběhlo a zvítězilo v něm ano nezávislosti, takže se z toho dá předpovědět, že nezávislost vyhlášena bude. Ale je to opravdu na katalánském parlamentu, který se tomu bude věnovat v příštích dnech. V parlamentu je většina, která podporuje nezávislost.

Dobře. Jak moc lze ale na ohlášené výsledky spoléhat? Referenda se podle dostupných informací zúčastnilo jen 42 % oprávněných voličů a jsou tu také pochybnosti o spolehlivosti výsledků, a to hlavně kvůli chaotickému průběhu hlasování v některých volebních místnostech.

Tři miliony Katalánců chtěly volit a vyšly do ulic. To je 57 procent. Odvolilo ale jen 2,2 milionu z nich, protože několik set tisíc hlasovacích lístků, které lidé odevzdali, ukradla španělská policie. 700 tisíc lidí chtělo volit, ale nemohlo, protože neměli kde. Španělská policie jim v tom zabránila například tím, že neumožnila zřídit volební místnost. Nicméně dohromady to znamená, že drtivá většina Katalánců odvolila a dala najevo, že chce nezávislost. Výsledek je tedy jasný, ale jak už jsem říkal, nyní je to na katalánském parlamentu.

V této souvislosti bych ještě připomněl referendum o vstupu do NATO, které ve Španělsku proběhlo v roce 1996, nebo do EU. I v něm odvolilo podobné procento lidí a obě referenda byla platná.

Referendum, které proběhlo v Katalánsku v neděli, je ale z pohledu centrální vlády v Madridu protiústavní, a ona ho proto neuznává.

V první řadě referendum bylo legální podle katalánského práva, práva na sebeurčení a mezinárodního práva. Mohlo být legální i podle španělské ústavy. Je důležité zmínit, že ve španělské ústavě není žádný článek, který by referendum zakazoval. Kdyby pan Rajoy (Mariano Rajoy, španělský premiér; pozn. redakce) býval měl politickou vůli, tak by referendum proběhlo podle španělského práva. Stejně jako tomu bylo ve Spojeném království v případě Skotska. Pan Rajoy, a stejně tak jeho předchůdci v úřadu, byli k tomu vyzvání celkem 19krát. Pokaždé jsme ale narazili na nepřekonatelnou zeď. Nic jiného, než vypsat referendum, nyní udělat nešlo. Mimochodem katalánské právo je mnohem starší než španělská ústava.

720p 360p

Jaká je šance, že by se referendum mohlo opakovat? Tedy že by tu proběhlo referendum, které by bylo v souladu se španělskou ústavou.

Ať se stane cokoliv, vypsání referenda je vždy možnost. Pokud o tom rozhodne většina v našem parlamentu. Výsledky nedělního referenda mohou být změněny pouze dalším referendem. O tom není pochyb. Ale pokud se mne ptáte, zda tu nyní bude další referendum v souladu se španělskou ústavou, tak opravdu nevím. Katalánský premiér vyzval k mezinárodní mediaci, protože chceme se španělskou vládou jednat a hledat řešení.

Máte už nějakou odezvu? Působíte jako vyslanec Katalánska ve střední Evropě, jaká je odezva odtud?

Ano, někteří politici, země i regiony v Evropě nám nabízejí svou pomoc. Praha by pro jednání byla skvělým místem, to by se nám moc líbilo. Je to místo s neuvěřitelnými zkušenostmi při boji za demokracii a lidská práva. Navíc vaše vztahy se Slovenskem po rozdělení společného státu jsou skvělou inspirací. Pro Prahu by to také bylo dobré, dostala by se do centra dění.

Představme si tedy, že k vyhlášení nezávislosti Katalánska v následujících dnech skutečně dojde. Počítáte s tím, že se situace může ještě více vyhrotit? Co říkáte na tvrzení, že to, co se nyní odehrává ve Španělsku, může v konečném důsledku přispět k destabilizaci Evropy?

Neexistují omluvy pro ty, co říkají: vy, Katalánci, můžete za to, že jsem se nyní stal zranitelným. To je přesně to, co tvrdí, premiér Rajoy. A je to absolutně nepřijatelné. Mluvíme tu o 7,7 milionu evropských občanů - jsme občany EU od roku 1986. EU je povinna chránit základní evropské hodnoty včetně demokracie a lidských práv. Pokud je 7,7 milionu lidí, v tomto případě Katalánců, občanů Španělska a občanů EU, cílem útoku ze strany vlastního státu a jejich základní práva jsou ohrožena, tak je povinností EU a Evropské komise zasáhnout.

Evropská komise by tedy v tento moment měla udělat co?

Aktivovat článek 7 Smlouvy o EU, což by vedlo k vyloučení Španělska z EU (Aktivace článku 7 Smlouvy o EU je procedura, kterou může EU zahájit vůči konkrétnímu členskému státu v případě obav z porušování základních hodnot EU. Na jejím konci mohou být sankce, například pozastavení hlasovacích práv v Radě; pozn. redakce). Španělsko prokazatelně porušuje práva svých vlastních občanů. Musíme je chránit. Zdrženlivé chování zástupců EU z nich dělá komplice toho, co se nyní děje ve Španělsku.

Myslíte, že to může situaci prospět?

Vzpomeňte si, co se stalo s Rakouskem, když se pan (Jörg) Haider stal členem rakouské vlády. Ve skutečnosti nic neudělal, ale i tak se ten mechanismus, o kterém mluvíme, spustil. Nyní je to mnohem, ale mnohem horší. Teď je tu policie v ulicích katalánských měst a napadá občany. Při tiskové konferenci Evropské komise se jeden novinář ptal, kolik lidí musí být v Katalánsku ještě zraněno, aby Komise něco udělala. Zranění lidé jsou to, co Evropská unie a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker chce? Apeluji tímto na EU, pana Junckera a všechny prezidenty a předsedy vlád evropských zemí. Pokud nyní nezasáhnou, jsou na straně pana Rajoye a všeho, co dělá katalánskému lidu.

V tento moment už pracují právníci a připravují žaloby na policisty a lidi, kteří je do Katalánska poslali. Mimochodem, španělská policie by nás měla chránit. Jsme v neustálém ohrožení teroristickými útoky a teď je to obzvlášť jednoduché. Policisté z celého Španělska se soustředí do Katalánska, aby tu prováděli represe. To je od španělské vlády nezodpovědné.

Pokud se Katalánsko stane nezávislým státem, octne se mimo EU a bude muset o členství v unii požádat a následně projít standardní procedurou, jako každá jiná země ucházející se o vstup do EU. Podáte přihlášku?

Zaspekulujme si. Pokud tu bude nezávislé Katalánsko, budou tu dvě Španělska. Katalánsko bude z nich ale jediné, které bude splňovat Maastrichtská kritéria (konvergenční kritéria pro vstup do hospodářské a měnové unie a pro zavedení společné měny euro; pozn. redakce) a bude schopné plnit finanční závazky vůči NATO a EU. Zbytek země bude mít problém splatit dluh Španělska, který je v současnosti 105 % španělského HDP. Tento dluh je zcela mimo kontrolu, protože to vláda nezvládá. Pokud EU nebude chtít, aby Katalánsko bylo na palubě, tak si tím zadělá na velký finanční problém. Lepší by proto bylo s Katalánskem počítat. Mimochodem 5000 mezinárodních firem, které potřebují vyvážet do EU, sídlí v Katalánsku. Skrz Katalánsko prochází 70 % španělského exportu do celé Evropy.

Nebojím se toho, co nyní říká Jean-Claude Juncker. Moc dobře si vzpomínám na jeho předchůdce v úřadu. Ti také ještě několik dní před vyhlášením nezávislosti říkali Slovinsku, že nikdy nebude samostatným státem a nebude členem EU. A podívejte se, kde je Slovinsko dnes.

Je tu šance, že se nakonec se španělskou vládou Katalánsko přece nějak dohodne a k jednostrannému vyhlášení nezávislosti, nebo rovnou k rozdělení nedojde?

Katalánci dali jasně najevo, co si myslí. Chtějí být nezávislou proevropskou zemí. Nikdo si v Katalánsku neumí představit nezávislost bez toho, abychom nezůstali členem Evropské unie. Chceme být členem EU, ale na druhou stranu je potřeba říct, že bychom přežili i bez toho. Nemáme problém s tím být takové „malé Norsko“ na jihu Evropy. Ale to úplně nechceme.

Katalánská vláda je pořád otevřená jednání a dialogu. Jakýkoliv návrh, který přijde od vlády, ale musí být předložen našim občanům. Jak už jsem říkal, názor lidí v referendu může změnit zase pouze referendum. Katalánská autonomie je zablokovaná tím, že španělská vláda dělá spoustu nelegálních věcí, například zmrazila účty lidem z katalánské vlády. Španělsko tím jasně ukazuje, že v něm neexistuje právní stát. Jak jim můžeme věřit, že nám dají více pravomocí?

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1