Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přestaňte rozmísťovat miny, vyzývá UNICEF strany ukrajinské války. Ohrožují skoro čtvrt milionu dětí

Přestaňte rozmísťovat miny, vyzývá UNICEF strany ukrajinské války. Ohrožují skoro čtvrt milionu dětí

Dětský fond OSN (UNICEF) vyzval strany konfliktu ve východoukrajinském Donbasu, aby přestaly rozmísťovat nášlapné miny a další výbušná zařízení podél demarkační linie. V regionu žije podle OSN 220.000 dětí kvůli výbušninám v neustálém ohrožení života. Od propuknutí konfliktu v roce 2014 jde o oblast, která je nejvíce zamořená minami na světě, napsala dnes organizace Thomson Reuters Foundation.

"Je nepřijatelné, že místa, kde si děti mohly před méně než čtyřmi lety bezpečně hrát, jsou nyní poseté smrtícími výbušninami," uvedla ukrajinská představitelka UNICEF Giovanna Barberisová ve svém prohlášení.

Konflikt v Donbasu mezi proruskými separatisty a vojsky prozápadní vlády v Kyjevě si od dubna 2014 vyžádal více než 10.000 mrtvých. Oběťmi bojů v prvních devíti měsících letošního roku se stalo 103 civilistů, včetně žen a dětí, uvádí OSN. Podle UNICEF způsobují granáty, rozbušky nebo jiné části výbušnin dětem těžká zranění s celoživotními následky, když se jim náhodou dostanou do rukou.

"Zvedl jsem to a myslím, že jsem něco zmáčknul a pak to prostě vybouchlo," cituje UNICEF ve své zprávě například čtrnáctiletého Alexeje.

Kvůli explozi miny zemřelo loni ve světě bezmála 500 dětí a dalších více než 1000 jich utrpělo zranění. Prudký nárůst počtu mrtvých přitom podle Thomson Reuters Foundation způsobily násilnosti v Afghánistánu, v Jemenu, v Libyi a na Ukrajině.

1080p 720p 480p 360p 240p
Ukrajinský přechod smrti

1080p 720p 480p 240p
Život v krytu

720p 480p 360p 240p
Saša Dolar

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1