Proměníme vás v popel, nemáte důvod k existenci, pohrozil USA a Japonsku znovu Kim Čong-un | info.cz

Články odjinud

Proměníme vás v popel, nemáte důvod k existenci, pohrozil USA a Japonsku znovu Kim Čong-un

Severní Korea znovu hrozí útokem na Japonsko a USA. Její jaderný arzenál je prý připravený království zcela zničit a následně proměnit Spojené státy v popel, varovala státní agentura KLDR. Reaguje tak na přísnější sankce, které schválila Rada bezpečnosti OSN po posledních nukleárních testech Pchjongjangu.

Radu bezpečnosti pak Severní Korea v posledním prohlášení nazval „nástrojem zla“. Jde podle ní o  „skupinu zkorumpovaných států, které jednají, jak Spojené státy pískají.“

„Čtyři (japonské) ostrovy potopíme nukleární bombou Juche do moře. Japonsko už vedle nás nemá důvod existovat,“ uvedla státní televize KCNA. Juche je severokorejskou ideologií, která stojí na kombinaci marxismu a nacionalismu a kterou zastával zakladatel KLDR a dědeček současného vůdce země Kim Ir-Sen.

Tajné operace KLDR autor: Info.cz

Nová rezoluce OSN zakazuje mimo jiné export textilu, což je druhá největší severokorejská vývozní položka po uhlí. Dále například zakazuje dovoz zemního plynu a kondenzátů do KLDR a omezuje také Severokorejcům dovoz ropy. 

„Zpřísňování sankcí nás netěší. Neusilujeme o válku," řekla stálá americká zástupkyně v OSN Nikki Haleyová a zdůraznila, že severokorejský režim se dosud nedostal za bod, odkud není návratu. Součástí rezoluce je také zákaz vydávání nových pracovních povolení pro občany KLDR. „Režim tak přijde o další příjem ve výši 500 milionů dolarů (téměř 11 miliard Kč) nebo i více ročně," uvedla Haleyová.

KLDR otestovala vodíkovou bombu autor: Info.cz

Pro amerického prezidenta Donalda Trumpa nové postihy představují jen „velmi malý krok". "Nevím, jestli to má nějaký dopad, ale určitě bylo hezké vidět při hlasování 15 hlasů pro a žádný proti. Ale tyto sankce nejsou ničím ve srovnání s tím, co se nakonec bude muset stát," řekl novinářům americký prezident.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud