Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Proměníme vás v popel, nemáte důvod k existenci, pohrozil USA a Japonsku znovu Kim Čong-un

Proměníme vás v popel, nemáte důvod k existenci, pohrozil USA a Japonsku znovu Kim Čong-un

Severní Korea znovu hrozí útokem na Japonsko a USA. Její jaderný arzenál je prý připravený království zcela zničit a následně proměnit Spojené státy v popel, varovala státní agentura KLDR. Reaguje tak na přísnější sankce, které schválila Rada bezpečnosti OSN po posledních nukleárních testech Pchjongjangu.

Radu bezpečnosti pak Severní Korea v posledním prohlášení nazval „nástrojem zla“. Jde podle ní o  „skupinu zkorumpovaných států, které jednají, jak Spojené státy pískají.“

„Čtyři (japonské) ostrovy potopíme nukleární bombou Juche do moře. Japonsko už vedle nás nemá důvod existovat,“ uvedla státní televize KCNA. Juche je severokorejskou ideologií, která stojí na kombinaci marxismu a nacionalismu a kterou zastával zakladatel KLDR a dědeček současného vůdce země Kim Ir-Sen.

720p 480p 360p 240p
Tajné operace KLDR

Nová rezoluce OSN zakazuje mimo jiné export textilu, což je druhá největší severokorejská vývozní položka po uhlí. Dále například zakazuje dovoz zemního plynu a kondenzátů do KLDR a omezuje také Severokorejcům dovoz ropy. 

„Zpřísňování sankcí nás netěší. Neusilujeme o válku," řekla stálá americká zástupkyně v OSN Nikki Haleyová a zdůraznila, že severokorejský režim se dosud nedostal za bod, odkud není návratu. Součástí rezoluce je také zákaz vydávání nových pracovních povolení pro občany KLDR. „Režim tak přijde o další příjem ve výši 500 milionů dolarů (téměř 11 miliard Kč) nebo i více ročně," uvedla Haleyová.

720p 360p
KLDR otestovala vodíkovou bombu

Pro amerického prezidenta Donalda Trumpa nové postihy představují jen „velmi malý krok". "Nevím, jestli to má nějaký dopad, ale určitě bylo hezké vidět při hlasování 15 hlasů pro a žádný proti. Ale tyto sankce nejsou ničím ve srovnání s tím, co se nakonec bude muset stát," řekl novinářům americký prezident.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744