Články odjinud

REPORTÁŽ z Nairobi: Smetiště, čichání lepidla a pouliční gangy. Nahlédněte, jak žijí děti ulice

REPORTÁŽ z Nairobi: Smetiště, čichání lepidla a pouliční gangy. Nahlédněte, jak žijí děti ulice

Desítky tisíc nairobských dětí tráví své dětství v hrozivých podmínkách, jak ve své reportáži pro časopis Lidé a Země zachytil Jakub Zahradníček. Žijí, pracují a spí na městských smetištích. Místo školy čichají lepidlo. A aby vůbec přežily, tvoří organizované gangy.   

 
 
 

Keňská metropole Nairobi patří mezi nejmodernější africká města. Centrum zdobí rozlehlé úpravné parky a blyštivé kancelářské budovy, bohaté rezidenční čtvrti překypují zelení, ve městě je několik golfových klubů a obrovských zábavních center s megamarkety a multikiny.

Ovšem pro kontrasty se v Africe nemusí chodit daleko. Nairobský slum Kibera v jižní části města se řadí k největším na světě a v současnosti jej obývá kolem milionu lidí. Kousek odsud leží nezdravě šedivá a prašná zóna zvaná Industrial Area, kde hledá práci spousta venkovanů přibyvších do města za lepšími vyhlídkami. V dalším slumu Mathare na opačném konci Nairobi jdou počty obyvatel chatrčí z vlnitého plechu do statisíců. V Nairobi je i mnoho menších chudinských čtvrtí, žijících strategicky v symbióze například s obrovskými městskými smetišti.

Právě slumy jsou nejjistějším a neochvějně činným zdrojem bezprizorních dětí ulice. Ty pobíhají po centru Nairobi mezi upravenými lidmi v oblecích a kostýmcích, žebrají, kradou, povalují se na křižovatkách, v podchodech a zákoutích, hledají obživu na smetištích. Odhady počtu street kids žijících v Nairobi se značně rozcházejí – podle posledních odhadů pracovníků humanitárních organizací by jich mohlo být kolem padesáti tisíc, a toto číslo stále roste.

Obrovské množství dětí bez domova a zázemí souvisí s prudkými změnami v tradičním africkém modelu soudržnosti rodiny a kmene. Dříve, a hlavně ve venkovských oblastech to bylo pevným pravidlem, se o osiřelé dítě postarali příbuzní nebo ostatní příslušníci kmene a jen málokdy skončilo ponecháno napospas osudu. Dnes doufá mnoho chudých venkovských zemědělců v lepší živobytí ve městech. Stěhují se a opouštějí své vesnice, takže se rodina rozpadá a tříští. Jednotlivci nebo celé početné rodiny nakonec mizí v křivolakých uličkách slumů s velmi mizivými vyhlídkami do budoucna. A ve městě se na rodinnou nebo kmenovou soudržnost nehraje, tady každý kope výhradně sám za sebe.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

720p 360p
Drsný život v "africké KLDR". Ženám zakazují otěhotnět, režim mučí vězně v kontejnerech na poušti

 

Články odjinud