Články odjinud

Rok po Charlottesville. Rasisté jsou méně vidět, jejich myšlenky ale zůstávají i v Bílém domě

Rok po Charlottesville. Rasisté jsou méně vidět, jejich myšlenky ale zůstávají i v Bílém domě

Přesně před rokem najel stoupenec krajní pravice James Fields do davu odpůrců rasismu demonstrujících v americkém městě Charlottesville. Zabil jednu ženu. Událost ale otřásla celými Spojenými státy a prezident Donald Trump schytal kritiku za způsob, jakým se k incidentu a k dění ve městě, kde se střetly dva zcela odlišné světonázory, postavil. Nyní je o amerických pravicových extremistech slyšet podstatně méně. To ale neznamená, že by ze scény zmizeli.

Symbolicky rok po tragických událostech během demonstrací ve městě Charlottesville, kde příznivec krajní pravice James Fields najel do davu protestujících proti rasismu a zabil 32letou Heather Heyerovou, se Spojené státy připravují na další podobnou akci. Před Bílým domem se v neděli sejdou sympatizanti radikálního hnutí Unite the Right pod heslem 'Sjednoťte pravici 2'.

Americké úřady posílily bezpečnostní opatření a v celém obvodu bude platit zákaz nošení zbraní. Právě radikály na odiv vystavované zbraně byly motivem demonstrací v Charlottesville ještě před incidentem. Krajní pravice ve Virginii tehdy protestovala proti stržení sochy konfederačního generála Roberta Leeho a na místě vyvolávala konflikty s oponenty.

Zabitím Heyerové situace eskalovala a nabrala celonárodní význam. Kritika se snesla i na prezidenta Donalda Trumpa, který se zamotal do svých výroků, aby následně oficiálně obvinil z násilností obě strany. Podle záběrů z místa přitom bylo zřejmé, že vinu za násilný průběh demonstrací nesli předně pravicoví radikálové.

Teď Trump komentuje rok od dramatických událostí tweetem: „Násilnosti v Charlottesvillu vedly k nesmyslné smrti a rozdělení (Američanů).“

Rok poté není o příznivcích krajní pravice příliš slyšet. V Bílém domě krátce po Charlottesville skončil kvůli sporům s personálním šéfem Johnem Kellym hlavní stratég Steve Bannon, jenž myšlenky bělošské nadřazenosti a ultrakonzervatismus akcentoval. Organizátoři protestů ve Virginii čelí obviněním, řada z nich přiznala vinu. Fields momentálně ve vězení čeká na soud.

Richard Spencer, jedna z předních tváří myšlenky bělošské nadřazenosti, prohlásil, že kvůli krajně levicové skupině Antifa už nejsou pochody zábavné. Na rozdíl od spoluorganizátora protestů v Charlottesville Jesona Kesslera, jenž teď chystá zmiňovanou demonstraci ve Washingtonu, si Spencer výročí připomínat nehodlá. Zpátky se drží i na sociálních sítích.

Rasisté nezmizeli, jen jsou méně vidět

Charlottesville se stalo milníkem ve snaze krajní pravice dostat se do mainstreamu. Bílí nacionalisté tehdy prohráli bitvu o přízeň umírněnějších konzervativců. Během roku se rozplynula i snaha sjednotit taková hnutí. Americká rasistická scéna je nyní rozštěpenější a méně viditelná.

Radikálům ztěžují život jednotlivé drobnosti. Server PayPal jim například odmítl založit účet, na který by jejich příznivci mohli posílat peníze. Kvůli tomu je obtížnější získat částku, která by pokryla náklady na činnost. Krajní pravice není ani tolik vidět v médiích. Zatímco před rokem jí věnovaly tradiční noviny a televize možná až přehnanou pozornost, nyní si všímají spíše výjimečně.

Právě v tom ale může být skryté riziko. Menší mediální pokrytí vyvolává dojem, že se Americe podařilo rasistů téměř zbavit. Ti ale mezitím pokračují v činnosti i mimo světla reflektorů a v obtížnějších podmínkách. „Zastánci bělošské nadřazenosti ze země nezmizeli. Vidíme vývoj jejich taktiky a techniky. Vidíme je efektivně využívat sociální média k vypuštění a šíření jejich myšlenek,“ konstatoval na webu ABC News George Selim, bývalý činovník ministerstva vnitřní bezpečnosti, který nyní působí jako viceprezident Ligy proti nenávisti (ADL).

Ta ve čtvrtek vydala zprávu, v níž ukazuje, že krajní pravice je na americké scéně stále aktivní. V poslední době dosahuje její propaganda vůbec nejvyšší úrovně od loňského srpna. Letos mají radikálové na svědomí už na 500 incidentů, což je více než za celý rok 2017. ADL napočítala celkem 54 veřejných akcí, kterých se příznivci bělošské nadřazenosti zúčastnili od událostí v Charlottesville. Kromě nich se snaží anonymně pronikat do univerzitních kampusů, kde vyvěšují své reklamy a letáky.


1080p 720p 360p
Trumpův exstratég Bannon v pořadu Štrunc: Zeman je populista a nacionalista, vypukla vzpoura proti elitám


Radikálové jdou do voleb, mají podporu od Trumpa

Myšlenky bělošské nadřazenosti a rasismu ale zůstaly třeba i na konzervativní televizi Fox News, která je nakloněná republikánům a ve vysílání dává silně najevo sympatie k Donaldu Trumpovi. „Amerika, jakou jsme znali a milovali, už neexistuje kvůli masivním demografickým změnám, které jsou výsledkem ilegální migrace a občas i migrace zbožňované progresivisty,“ prohlásila ve vysílání moderátorka Laura Ingrahamová.

Navzdory odchodu Steva Bannona se podobná rétorika drží také v Bílém domě. Trumpova administrativa zrušila program DACA, jenž chránil mladé přistěhovalce, kteří se v USA ocitli jako děti, před deportací. Dalším tisícům lidí odebraly imigrační úřady kvůli politice nulové tolerance děti, což následně prezident po vlně kritiky zakázal, ale dosud se řadu rodin nepodařilo sjednotit. Trump také zavírá oči před problémem bezbřehého policejního násilí na menšinách, převážně namířeného proti černošské komunitě.

„Republikánské publikum je nyní skrze mainstreamové konzervativní představitele krmeno filosofií bělošských nacionalistů,“ konstatuje ve své textu na webu The Atlantic novinář Adam Serwer, který dodává, že řada republikánských politiků staví situaci tak, že bílí Američané mohou vyhrát pouze tehdy, pokud ti „barevní“ prohrají.

Trump ale není zdaleka jediný, kdo národnostní a rasovou kartu dlouhodobě - nehledě na aktuální komentář k ročnímu výročí výše zmíněných událostí - hraje. Čím dál více se objevuje i mezi dalšími republikány včetně kandidátů do Kongresu. Vítěz republikánských senátorských primárek ve Virginii Corey Stewart, jehož mimochodem Trump podpořil, má kontroverzní minulost s vazbami na antisemity a bílé nacionalisty. Někteří v jeho týmu byli zase v kontaktu s Jasonem Kesslerem, o němž šla řeč v souvislosti s Charlottesville.

Pozornost budí též Paul Nehlen, který chce ve Sněmovně reprezentantů vystřídat jejího dosavadního předsedu Paula Ryana a jehož kvůli jeho rasistickým a antisemitským výrokům zablokovala sociální síť Twitter, nebo kalifornský sněmovní kandidát republikánů John Fitzgerald. Ten v neonacistickém podcastu pro změnu popřel holokaust.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818