Rozsudek nad Čechy v Turecku: Přímluva Zaorálka může pomoct, česká podpora Kurdům ale škodí | info.cz

Články odjinud

Rozsudek nad Čechy v Turecku: Přímluva Zaorálka může pomoct, česká podpora Kurdům ale škodí

Češi Markéta Všelichová a Miroslav Farkas si po měsících čekání vyslechli rozsudek tureckého soudu. Dvojici, souzenou na základě obvinění z členství v kurdských milicích YPG, vyměřil shodně šest let a tři měsíce vězení. Názory na výši trestu se různí. Podle bývalého velvyslance v Turecku Tomáše Laněho jde o shovívavé rozhodnutí. Arabista Petr Kubálek naopak upozorňuje na případ Francouzky, které za obdobnou činnost soud nakonec vyměřil „pouze“ dvaadvacetiměsíční trest. „Mohli bychom spekulovat, že turecká justice si dává více pozor v případě francouzské občanky,“ říká pro INFO.CZ odborník.

Právník Všelichové a Farkase uvedl, že se dvojice odvolá. Zasáhnout chce také české ministerstvo zahraničí. „Dnešní rozsudek je pro mě velkým zklamáním,“ uvedl šéf resortu Lubomír Zaorálek. V nejbližších dnech se chce telefonicky spojit se svým tureckým protějškem. 

Navrhovaná horní hranice byla patnáct let vězení. Konečných šest let tedy může být výsledkem shovívavosti. „Je potřeba vzít v úvahu současné protesty proti takzvaným pučistům v Turecku, pro které ulice vyžaduje trest smrti. Tak to nedopadne, ale v mnoha případech možná půjde o doživotí ve zpřísněném režimu,“ popisuje současnou vyostřenou atmosféru v zemi Laně. „Vůči kurdským separatistům je neustále vedena propaganda,“ dodává.

Trosky Mosulu autor: Reuters/Info.cz

Zaorálkův telefonát tureckému ministru může mít svou váhu. Už kvůli dobrým vztahům mezi zeměmi. „Mohl by zapůsobit. Vzhledem k tomu, že v diplomacii je vždy něco za něco, tak by turecká strana mohl požadovat nějakou protihodnotu,“ myslí si bývalý velvyslanec. O co přesně by mohlo jít, ale neví. Dvojici by mohl uškodit ještě jeden fakt. Jak připomíná bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda, Česko dlouhodobě podporuje Kurdy. Dodává jim například zbraně do bojů proti Islámskému státu. „To Turecko nemůže vidět jako vstřícný krok. Pozice Česka je tak tímto limitována,“ domnívá se politik. 

Kromě zmírnění trestu může soud rozhodnout i tak, že vydá dvojici do Česka. „Byla by to vstřícnost turecké strany. Ta by určitě sledovala, jak by s nimi Česko naložilo. V případě, že by měla podezření, že u nás budou osvobozeni, tak by zřejmě zaujala tvrdší stanovisko,“ říká Laně.

Podle jiných hlasů je současný rozsudek překvapivě přísný. „Existuje jeden podobný případ. Loni v listopadu byla v Turecku odsouzená francouzská občanka Ebru Firat za podobnou činnost, jaká se připisuje českým občanům. Původní rozsudek pět let vězení byl po odvolání snížen na 22 měsíců, což je nepoměrně nižší než trest vyměřený Čechům,“ popisuje arabista Kubálek. Případy se samozřejmě mohou v detailech lišit. Soudy mohou dojít i u obdobných případů k rozdílným rozhodnutím. Podle Kubálka může hrát roli i rozdílná národnost. Faktem ale je, že tureckou justici není možné popsat jako nezávislou. „Je zpolitizovaná. Vzhledem k čistkám po pokusu o převrat funguje velká autocenzura,“ připomíná Kubálek.

Napětí mezi Tureckem a Kurdy, s nimiž Všelichová s Farkasem otevřeně sympatizovali, existuje dlouhodobě. V poslední době se ale ještě zhoršuje. „Turecká vláda a provládní média, což jsou téměř všechna, se snaží vykreslit konflikt v Sýrii jako přímé ohrožení tureckých zájmů. Jednotky YPG jsou popisovány jako větší nebezpečí než Islámský stát,“ popisuje expert. Kurdská problematika ale nesouvisí pouze s válkou v Sýrii. „Od roku 2014 probíhal v samotném Turecku ozbrojený konflikt v kurdských městech. Na politické úrovni docházelo k zatýkání prokurdských politiků. I mezi tureckou veřejností se vnímání kurdské problematiky zhoršilo,“ říká Kubálek s tím, že Turci mají nyní mnohem menší pochopení pro politické požadavky Kurdů a jejich úsilí o nezávislost.

Podle arabisty má proces s Čechy ještě jeden zajímavý a alarmující rozměr. „O vězněných občanech jednal i ministr Zaorálek, když loni v prosinci navštívil Turecko. Bylo zajímavé, že jeho turecký protějšek pak na tiskové konferenci prohlásil, že čeští občané byli podle něj známí tím, že na internetu vedli protitureckou propagandu. Za prvé to ukazuje na to, že i politická místa v Turecku se o případ živě zajímala a vnímala ho jako zásadní. Za druhé to vede k zamyšlení nad aktivitami Turecka v Evropě. Ministr zahraničí přiznal, že turecké státní složky vědomě a cíleně sledují občany jiných spojenců NATO,“ tvrdí Kubálek s tím, že nejde o první podobný případ a ministerstvo na něj dostatečně nereaguje.

Česká dvojice mezitím dál zůstává ve věznici ve Vanu, kdy byli drženi ve vazbě. Na alarmující podmínky v tureckých vězeních přitom opakovaně upozorňuje například organizace Amnesty International. V posledním roce se ještě zhoršily kvůli masivnímu zatýkání. „Turecká vězení jsou přeplněná, protože se neustále zatýká. Jistě tam nebudou takové podmínky, jaké bychom si představovali v Česku,“ popisuje Laně. Tamní situaci popsala i sama Všelichová ve svých dopisech, která poslala rodině a přátelům. „Jsem v pořádku, každý den běhám, piji kávu a snažím se zůstat normální,“ píše v jednom z nich.

Dvojice na svou obhajobu tvrdí, že jsou humanitární aktivisté a že mířili do Iráku, kde chtěli zřídit polní nemocnici. Jejich právník se tak odvolá proti současnému rozsudku, který je označuje jako bojovníky. Turecké úřady Čechy zadržely v loňském roce.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud