Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruská mafie i vazby na Kreml. Temný příběh Trumpova právníka, na něhož si došlápla FBI

Ruská mafie i vazby na Kreml. Temný příběh Trumpova právníka, na něhož si došlápla FBI

Americký preztident Donald Trump dostal na začátku týdne další tvrdou ránu. FBI v pondělí prohledala byt a kancelář jeho osobního právníka Michaela Cohena. Příkaz k tomu dal zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který rozpletá případ ruského vlivu a manipulací před volbami v USA. Právník Cohen má za sebou temnou minulosti a FBI by mohl pomoci objasnit Trumpovy vazby na Rusko. Prezident na razii reagoval podrážděně a nešetřil kritikou, na pozadí právníkova příběhu se totiž odhaluje spletitá pavučina vztahů sahajících do dávné minulosti, která se Trumpa nebezpečně dotýká.

Ani s odstupem dní není zcela jasné, proč vyšetřovatelé Cohena prověřují. Jedním z možných důvodů jsou peníze zaslané pornoherečce Stephanii Cliffordové, která tvrdila, že měla sex s Trumpem a Cohen jí zaplatil za mlčení 130 tisíc dolarů (asi 2,7 milionu korun) krátce před volbami. Kritici prezidenta navíc tvrdí, že se za vším schovávají dokumenty o údajně nelegálním financování Trumpovy kampaně, které mu pomohlo do Bílého domu.

Cohen může být pro Muellerův tým skutečně cenným skalpem. Jak ukazuje úryvek z nové knihy „Trump/Russia A Definitive History“ od novináře Setha Hetteny, který publikoval magazín Rolling Stone, prezidentův osobní právník má skrze svoji rodinu silné vztahy s ruskými oligarchy. Jeho kontakty přitom sahají přímo do Kremlu.

Vyrůstání mezi mafiány

Do Trump Organization nastoupil Cohen v roce 2006. Jeho příběh a vztah s Trumpem samotným má však daleko delší trvání. Muž, kterému se pro jeho nevybíravé metody jednání přezdívá Tom – podle postavy Toma Hagena z filmu Kmotr – vyrůstal mezi podsvětím.

Jeho strýc Morton Levine provozoval klub, v němž se scházeli ruští gangsteři. On sám byl akcionářem klubu pronajímaného ruské mafii. Podle Levinea se Cohen po Trumpově zvolení prezidentem podílu zbavil.

Trump se se svým osobním právníkem seznámil díky Cohenovu tchánovi původem z Ukrajiny Fimovi Shustermanovi. Ten byl v roce 1993 se svými společníky odsouzen za trestný čin spojený s praním špinavých peněz.

„Fima mohl být Trumpovým tichým obchodním partnerem, který přivedl ruské investory. Cohen, který se do jeho rodiny přiženil, dostal práci v Trump Organization jako odměnu Shustermanovi,“ cituje autor knihy nejmenovaného federálního vyšetřovatele. Cohen taková slova označil za „nepravdu“ a obvinil zdroj z vytváření falešných zpráv.

Cohen však díky Shustermanovi získal přístup k obchodníkům ze zemí bývalého Sovětského svazu. Spolu s ukrajinským rodákem Simonem Garberem provozovali v New Yorku taxi službu s 260 vozidly. Právě společnost, kterou po rozpadu spolupráce vedl Cohen sám, nyní zajímala FBI. Část zabavených dokumentů se vztahuje k tomuto podnikání.

Projekt, který přilákal Rusy

Postupem času začal právník investovat do nemovitostí v Trumpových realitních projektech. Přesvědčil k tomu i své nové ukrajinské příbuzné. „Má skvělý vhled na realitní trh. Investoval do mých budov, protože rád vydělává peníze. A to se mu daří. Ve zkratce, je velice chytrou osobou,“ komentoval to v roce 2007 Trump.

Kromě skvělého vhledu do realit měl Cohen i skvělé vztahy s ruskými byznysmeny. Právě k němu se vztahuje velká část dotazů ohledně Trumpových aktivit v Rusku a zemích někdejšího SSSR. Zároveň je Cohen jedinou osobou, která by na ně mohla odpovědět.

V 90. letech se kolem Trumpova pozdějšího obhájce pohyboval tým agentů, zvaný Rudá hvězda, který vyšetřoval ruskou mafii. Podle několika zdrojů autora knihy byl Cohen jedním z právníků, kteří pomáhali lidem zapleteným do praní špinavých peněz nakupovat nemovitosti v projektu Sunny Isles Beach na Floridě.

720p 360p
Rusko vs. USA

V něm sedmi budovám propůjčil své jméno i Trump. Developer projektu Gil Dezer si to pochvaloval. „Rusové zbožňují značku Trump,“ prohlásil nadšeně a věděl proč. Postupem času si nemovitost v objektu koupilo hned 63 Rusů. Podle agentury Reuters za ně zaplatilo téměř 100 milionů dolarů (asi dvě miliardy korun).

Investované peníze přitom zřejmě pocházely přinejmenším z části z trestné činnosti. „Trump je génius. Nebo zlý génius. Místo, aby ruské špinavé peníze byly pasivním vedlejším příjmem, učinil z nich centrální část jeho byznysplánu,“ hodnotil bývalý prokurátor Kenneth McCallion, jenž sledoval toky ruských špinavých peněz do jeho nemovitostí.

Reality si v Sunny Isles koupil například Vladimir Popovjan, kterého ruský Forbes označil za přítele bývalého zápasníka Rafaela Samurgaševa, který řídil zločineckou skupinu v Rostově na Donu. Nemovitost si zde koupili i Shustermanovi, Cohenovi vyženění příbuzní. Trumpův nejstarší syn Donald junior byl s vývojem situace spokojený natolik, že později prohlásil: „Viděli jsme mnoho peněz tekoucích z Ruska.“

Ivanka v Putinově křesle

Nemovitosti prodávala Elena Baronoffová. Žena, která v roce 2015 zemřela na rakovinu, byla podle novináře Glenna Simpsona součástí organizovaného zločinu. Mimo to doprovázela v zimě na přelomu let 2007 a 2008 Trumpovy děti Erica a Ivanku na jejich cestě do Moskvy.

Vyfotila se tam nejen s nimi, ale například i s Michaelem Babelem, mužem, jenž pracoval pro ruského oligarchu Olega Děripasku. Ten měl v době předvolební kampaně v USA spolupracovat s šéfem Trumpova štábu Paulem Manafortem.

Baronoffová měla vazby také na různé obchodní skupiny na Sicílii. Italský ostrov sehrál v jejím příběhu zajímavou roli. Podle zpráv se právě tady setkala s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, který byl údajně jejím blízkým přítelem.

Možná ještě zajímavější je Cohenova vazba na Felixe Satera. S americkým developerem se znali přes třicet let. Sater je na fotce i s Trumpem. Spolupracoval na projektu hotelu Trump SoHo, který se později dostal do problémů.

V roce 2006 doprovázel Sater Ivanku a Donalda juniora do Moskvy. Na dceru nynějšího prezidenta se snažil zapůsobit svými konexemi. Později se chlubil, že ji posadil do Putinova křesla v Kremlu. Trump od něj ale dal ruce pryč. Když vyšla najevo jeho kriminální minulost, hodil Satera přes palubu. „Nepřátelím se s ním,“ prohlásil v roce 2015.

Návrat starého přátelství

V době, kdy Trump kandidoval na prezidenta, se však Sater znovu spojil s Cohenem. Potřeboval od něj pomoci při obchodních aktivitách v Rusku a žádal o přímluvu u Dmitrije Peskova, Putinova tiskového mluvčího. Obchod nakonec nedopadl. Cohen do Kremlu napsal, ale nedočkal se odpovědi.

Měl ale něco jiného. Sater mu slíbil pomoci s kampaní. „Michaeli, dostal jsem Ivanku do Putinova křesla, dostanu Putina do tohoto programu a zařídíme Donaldovo zvolení. My oba víme, že nikdo jiný netuší, jak to vytáhnout bez hlouposti nebo chamtivosti. Já vím, jak to zahrát a my to doděláme. Kamaráde, náš chlapec se stane prezidentem USA a my to můžeme řídit. Dokážu, aby si na to vsadil celý Putinův tým,“ prohlásil Sater.

Právě tato slova a spojení těchto dvou lidí upoutalo pozornost zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera a vyústilo až v pondělní policejní razii. Nyní Cohen sám čelí vyšetřování a čeká se, zda zachová celoživotní loajalitu vůči Trumpovi, nebo o podezřelých kontaktech promluví.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1