Rusko hrozí, že kvůli Sýrii odpoví silou. „Také máme červenou linii,“ vzkazuje Trumpovi | info.cz

Články odjinud

Rusko hrozí, že kvůli Sýrii odpoví silou. „Také máme červenou linii,“ vzkazuje Trumpovi

Válka slov se od pátečního úderu spojených států na Sýrii dál stupňuje. Rusko v koordinaci s Íránem uvedlo, že úderem proti Asadovým vojákům americký prezident překročil červenou linii. Moskva dodává, že na další podobnou akci bude odpovídat o poznání rázněji – zvýší podporu Damašku a bude postupovat silou.

Aliance Ruska, Íránu a libanonského Hizballáhu se po americkém útoku „nenechá odradit od osvobození Sýrie“, dodává podle agentury Reuters komuniké jejich společného centra, které koordinuje boj proti radikálům z takzvaného Islámského státu. Přítomnost USA v severní Sýrii označilo za nezákonnou. Američtí vojáci se podle něj snaží toto území kontrolovat, proto jsou okupačními silami.

Íránský prezident Hasan Rúhání, který v sobotu obvinil amerického prezidenta Donalda Trumpa z pomoci „teroristickým“ skupinám v Sýrii, zopakoval svou podporu Asadovi. Americký zásah označil za „nehorázné porušení“ syrské suverenity.

USA útočily v Sýrii autor: Info.cz

Rúhání si telefonoval také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Oba státníci se podle webových stránek Kremlu shodli, že americká operace v Sýrii byla nepřípustná a USA porušily mezinárodní právo. Vyzvali také k nezávislému vyšetření úterního chemického útoku v Sýrii.

Trump nařídil páteční bombardování syrské letecké základny poté, co z ní byl podle Spojených států veden úterní útok chemickými zbraněmi na město Chán Šajchún. Při něm zahynulo asi 80 lidí. Washington připisuje incident syrské vládě, Damašek to popírá. Rusko má Asadovu vinu za neprokázanou.

Rakety Tomahawk autor: Info.cz

Pozornost se upíná k nadcházející návštěvě šéfa americké diplomacie v Moskvě. Tam má zamířit v úterý. Naopak britský ministr zahraničí Boris Johnson obdobnou cestu kvůli vyhrocené situaci zrušil, což Moskva odsoudila.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud