Sarin není jediný. 5 nejnebezpečnějších chemických zbraní | info.cz

Články odjinud

Sarin není jediný. 5 nejnebezpečnějších chemických zbraní

Americký prezident Donald Trump nařídil útok na základny syrského prezidenta Bašára Asada. Akce byla reakcí na použití chemických zbraní ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib. Za ním podle Syrské observatoře pro lidská práva stojí právě Asadův režim. Jaké chemické zbraně patří mezi nejnebezpečnější?

Sarin

V souvislosti s útokem v Sýrii se mluví hlavně o použití sarinu. Ten patří mezi nervově paralytické chemické zbraně. Do těla obětí se dostává přes plíce, sliznice i kůži. Zasahuje nervovou soustavu. Postižení mají rozeznatelné symptomy jako zúžení zornic, pocit tlaku v očích, bolesti hlavy, dýchací obtíže, kašel, zvracení, pocit úzkosti a neklid. Oběti umírají na obrnu dýchacích svalů a zástavu srdce.

VX

Bojová, otravná látka, která patří do kategorie takzvaných nervově paralytických jedů jako sarin nebo tabun. Podle dostupných informací ji zatím nikdo k bojovým účelům nevyužil. Její syntéza je totiž velice drahá. Látka způsobuje zadušení. Toxická je pro člověka asi jedna tisícina gramu až jeden miligram. Je tedy nebezpečná také pro útočníka. Nedávno se o VX mluvilo v souvislosti s vraždou bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Látka se našla na jeho těle.

Chlor

Chlor je toxický plyn z řady halogenů. Používá se také k dezinfekci vody. V malém množství likviduje bakterie a z vody se jejím „odstátím" odfiltruje. Používá se ale také jako chemická zbraň. Způsobuje otok plic a následně udušení. Premiéru v boji si odbyl v první světové válce, když jím v dubnu 1915 německá armáda zaútočila na britské vojáky.

Yperit

Město Ypry, u něhož němečtí vojáci poprvé použili chlor, nakonec dalo jméno jiné látce. Hořčičný plyn sehrál ve stejné lokalitě svoji úlohu o dva roky později. Opět ho využili Němci. Hořčičný plyn způsobuje poleptání sliznic. Oběti mají dojem, že cítí vůni česneku. Po několika vdechnutích se plyn dostane do plic, které začne poleptávat. Smrt většinou nastane do týdne.

Tabun

Tabun má stejně jako sarin nervově paralytické účinky. Podle rezoluce OSN patří mezi zbraně hromadného ničení. Používá se například na otravu kapalin. Mezi příznaky otravy patří nervozita, úzkost, stažení zornic, slinění, dušnost, pocení, ztráta vědomí nebo křeče. Vdechnutí tabunu způsobuje smrt do deseti minut. Pokud se látka vstřebává přes kůži, umírá oběť do dvou hodin.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud