Saúdský princ topí pod blízkovýchodním kotlem: Jsme ve válce s Íránem. Propukne boj v Libanonu? | info.cz

Články odjinud

Saúdský princ topí pod blízkovýchodním kotlem: Jsme ve válce s Íránem. Propukne boj v Libanonu?

Libanon s Íránem vyhlásily Saúdské Arábii válku. Tvrdí to saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán a jeho blízcí, kteří po překvapivé sobotní čistce v nejvyšších patrech královské rodiny bohatou monarchii ovládli. Lze očekávat přímý střet Saúdské Arábie s Íránem? Sotva. Jiné, zástupné války ale mohou eskalovat nebo znovu začít. Třeba v Libanonu.

Regionální střet mezi Saúdskou Arábií a Íránem se v posledních hodinách ještě přiostřuje. Pod kotlem topí mladý, ambiciózní a netrpělivý saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán, známý pod zkratkou MbS. Ten se netají touhou přestavět nejen svou monarchii, ale celý Blízký východ.

Po víkendové čistce MbS kontroluje všechny ozbrojené sbory země, která za vojenskou techniku loni zaplatila 63 miliard dolarů, tedy desetinu svého HDP. Alespoň to tvrdí Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI), podle kterého se Saúdové co do výše zbrojních výdajů dostali celosvětově na čtvrté místo, hned za USA, Čínu a Rusko.

Saúdská Arábie vystupuje jako globální patron sunnitů, kteří tvoří většinu muslimů. Írán tvrdí, že chrání menšinové šíity. Souboj odvěkých rivalů právě probíhá v několika zástupných válkách. Otázka je, zda těchto střetů ještě nepřibude.

Jemen: Osobní tažení vznětlivého prince 

„Fakt, že Írán dodává Hútíům rakety, hodnotíme jako jeho otevřenou vojenskou agresi proti nám,“ prohlásil MbS v rozhovoru s britským ministrem zahraničí Borisem Johnsonem. Hútíové jsou šíitští povstalci, kteří s podporou Íránu dobyli západ Jemenu na sunnitské vládě. Tu vojensky, především letecky, podporuje sunnitské koalice v čele se Saúdskou Arábií.

Záběry mají zachycovat odpálení rakety na Rijád autor: Reuters

Tuto sobotu z Jemenu vzlétla raketa směrem k mezinárodnímu letišti v Rijádu, Saúdové ji dokázali včas zneškodnit. Korunní princ přesto zuřil. Íránci tvrdí, že střela nepocházela z jejich dílen. Teheránská vládní televize Press TV proto hbitě přinesla reportáž o šikovných Jemencích, kteří si dokáží kvalitní rakety vyrobit sami…

Válku v Jemenu vnímá MbS jako své soukromé tažení. Fakt, že mu šíitští povstalci dosud vzdorují, chápe jako osobní neúspěch. Během sobotní čistky sesadil šéfa Národní gardy, paralelní saúdské armády, prý i proto, aby otupil námitky velitelů vůči způsobu, jakým on sám řídí jemenskou operaci. Lze očekávat, že teď útoky proti jemenským povstalcům zesílí. Chudá jihoarabská země je ukázkovou arénou zástupné války obou rivalů, při které strádají hlavně civilisté. Sedm milionů lidí trpí hladem, 900 tisíc Jemenců se nakazilo cholerou.

Libanon: Hrozí nová občanská válka?

Tuto sobotu měli novináři v obvykle ospalé Saúdské Arábii napilno. Libanonský premiér Saad Harírí si v Rijádu stoupl před kameru… A na dálku rezignoval. Prohlásil, že se doma bojí atentátu. „Libanon povstane jako v minulosti. Odřízneme všechny ruce, které u nás nemají co dělat,“ prohlásil.

Jeho poselství není těžké dešifrovat. Saad Harírí je sunnitským politikem, který se opírá o Saúdskou Arábii i další arabské země. Ruce, které je třeba useknout, se zjevně natahují z Íránu. Nebezpečné končetiny operující přímo v Libanonu patří Hizballáhu. Šíitskému hnutí, které je přímo svázané s Íránem.

Málokdo pochybuje, že Harírího k neobvyklému gestu vyzvalo nové saúdské vedení s MbS v čele. Jde o riskantní hru: Libanon má nejednotu v genech, což se naplno projevilo za občanské války v letech 1975 až 1990. I když nejsou libanonské koalice vedené přísně podle konfesní linie, i tady viditelně soupeří Teherán s Rijádem.

Libanon navíc destabilizovala občanská válka u syrských sousedů. Nejde jen o příliv uprchlíků. Šíitský Hizballáh se postavil na stranu íránského spojence, prezidenta Bašára Asada. Ba co více, poslal na jeho podporu vojáky. Co Evropané shledávají nepochopitelným, to v Libanonu lze: konglomerát jménem Hizballáh zastupují nejen politici, ale i dobře vycvičené milice, které nepodléhají vládě. A které na rozkaz vůdců hnutí odešly bojovat za hranice. Saúdská Arábie a sunnitské země Zálivu přitom podporují protiasadovské povstalce.

Padne dohoda s Íránem?

Blízkovýchodní žurnalisté, především ti protiameričtí, mají jasno. Saúdský princ MbS se podle nich spojil s prezidentem USA Donaldem Trumpem, aby očernili Írán. A dosáhli v izraelském zájmu vypovězení klíčové jaderné smlouvy, kterou Teherán předloni se světem uzavřel (jmenovitě s Británií, Čínou, EU, Francií, Ruskem a USA). Izrael se proti smlouvě s Íránem vždy stavěl s tím, že Teherán se ve skutečnosti nechce jaderné zbraně vzdát, prý sleduje přesně opačné cíle.

Dohoda s Íránem ohrožena každopádně je – Donald Trump jí soustavě kritizuje a je možné, že ji záhy vypoví. Americký prezident se během návštěvy v Rijádu zřetelně postavil na saúdskou stranu proti ambicím íránského vedení. Saúdský princ MbS podporu cítí a na Írán tlačí, byť jistě nejedná v izraelském zájmu. Přímý střet s Íránem patrně nezačne, svět i region ale s jeho mocenským nástupem bezpečnější určitě není.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud