Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Saúdský princ topí pod blízkovýchodním kotlem: Jsme ve válce s Íránem. Propukne boj v Libanonu?

Saúdský princ topí pod blízkovýchodním kotlem: Jsme ve válce s Íránem. Propukne boj v Libanonu?

Libanon s Íránem vyhlásily Saúdské Arábii válku. Tvrdí to saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán a jeho blízcí, kteří po překvapivé sobotní čistce v nejvyšších patrech královské rodiny bohatou monarchii ovládli. Lze očekávat přímý střet Saúdské Arábie s Íránem? Sotva. Jiné, zástupné války ale mohou eskalovat nebo znovu začít. Třeba v Libanonu.

Regionální střet mezi Saúdskou Arábií a Íránem se v posledních hodinách ještě přiostřuje. Pod kotlem topí mladý, ambiciózní a netrpělivý saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán, známý pod zkratkou MbS. Ten se netají touhou přestavět nejen svou monarchii, ale celý Blízký východ.

Po víkendové čistce MbS kontroluje všechny ozbrojené sbory země, která za vojenskou techniku loni zaplatila 63 miliard dolarů, tedy desetinu svého HDP. Alespoň to tvrdí Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI), podle kterého se Saúdové co do výše zbrojních výdajů dostali celosvětově na čtvrté místo, hned za USA, Čínu a Rusko.

Saúdská Arábie vystupuje jako globální patron sunnitů, kteří tvoří většinu muslimů. Írán tvrdí, že chrání menšinové šíity. Souboj odvěkých rivalů právě probíhá v několika zástupných válkách. Otázka je, zda těchto střetů ještě nepřibude.

Jemen: Osobní tažení vznětlivého prince 

„Fakt, že Írán dodává Hútíům rakety, hodnotíme jako jeho otevřenou vojenskou agresi proti nám,“ prohlásil MbS v rozhovoru s britským ministrem zahraničí Borisem Johnsonem. Hútíové jsou šíitští povstalci, kteří s podporou Íránu dobyli západ Jemenu na sunnitské vládě. Tu vojensky, především letecky, podporuje sunnitské koalice v čele se Saúdskou Arábií.

1080p 720p 360p
Záběry mají zachycovat odpálení rakety na Rijád

Tuto sobotu z Jemenu vzlétla raketa směrem k mezinárodnímu letišti v Rijádu, Saúdové ji dokázali včas zneškodnit. Korunní princ přesto zuřil. Íránci tvrdí, že střela nepocházela z jejich dílen. Teheránská vládní televize Press TV proto hbitě přinesla reportáž o šikovných Jemencích, kteří si dokáží kvalitní rakety vyrobit sami…

Válku v Jemenu vnímá MbS jako své soukromé tažení. Fakt, že mu šíitští povstalci dosud vzdorují, chápe jako osobní neúspěch. Během sobotní čistky sesadil šéfa Národní gardy, paralelní saúdské armády, prý i proto, aby otupil námitky velitelů vůči způsobu, jakým on sám řídí jemenskou operaci. Lze očekávat, že teď útoky proti jemenským povstalcům zesílí. Chudá jihoarabská země je ukázkovou arénou zástupné války obou rivalů, při které strádají hlavně civilisté. Sedm milionů lidí trpí hladem, 900 tisíc Jemenců se nakazilo cholerou.

Libanon: Hrozí nová občanská válka?

Tuto sobotu měli novináři v obvykle ospalé Saúdské Arábii napilno. Libanonský premiér Saad Harírí si v Rijádu stoupl před kameru… A na dálku rezignoval. Prohlásil, že se doma bojí atentátu. „Libanon povstane jako v minulosti. Odřízneme všechny ruce, které u nás nemají co dělat,“ prohlásil.

Jeho poselství není těžké dešifrovat. Saad Harírí je sunnitským politikem, který se opírá o Saúdskou Arábii i další arabské země. Ruce, které je třeba useknout, se zjevně natahují z Íránu. Nebezpečné končetiny operující přímo v Libanonu patří Hizballáhu. Šíitskému hnutí, které je přímo svázané s Íránem.

Málokdo pochybuje, že Harírího k neobvyklému gestu vyzvalo nové saúdské vedení s MbS v čele. Jde o riskantní hru: Libanon má nejednotu v genech, což se naplno projevilo za občanské války v letech 1975 až 1990. I když nejsou libanonské koalice vedené přísně podle konfesní linie, i tady viditelně soupeří Teherán s Rijádem.

Libanon navíc destabilizovala občanská válka u syrských sousedů. Nejde jen o příliv uprchlíků. Šíitský Hizballáh se postavil na stranu íránského spojence, prezidenta Bašára Asada. Ba co více, poslal na jeho podporu vojáky. Co Evropané shledávají nepochopitelným, to v Libanonu lze: konglomerát jménem Hizballáh zastupují nejen politici, ale i dobře vycvičené milice, které nepodléhají vládě. A které na rozkaz vůdců hnutí odešly bojovat za hranice. Saúdská Arábie a sunnitské země Zálivu přitom podporují protiasadovské povstalce.

Padne dohoda s Íránem?

Blízkovýchodní žurnalisté, především ti protiameričtí, mají jasno. Saúdský princ MbS se podle nich spojil s prezidentem USA Donaldem Trumpem, aby očernili Írán. A dosáhli v izraelském zájmu vypovězení klíčové jaderné smlouvy, kterou Teherán předloni se světem uzavřel (jmenovitě s Británií, Čínou, EU, Francií, Ruskem a USA). Izrael se proti smlouvě s Íránem vždy stavěl s tím, že Teherán se ve skutečnosti nechce jaderné zbraně vzdát, prý sleduje přesně opačné cíle.

Dohoda s Íránem ohrožena každopádně je – Donald Trump jí soustavě kritizuje a je možné, že ji záhy vypoví. Americký prezident se během návštěvy v Rijádu zřetelně postavil na saúdskou stranu proti ambicím íránského vedení. Saúdský princ MbS podporu cítí a na Írán tlačí, byť jistě nejedná v izraelském zájmu. Přímý střet s Íránem patrně nezačne, svět i region ale s jeho mocenským nástupem bezpečnější určitě není.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744