Sen mladých Afričanů o Evropě jako jedna z příčin migrace. Najdou politici recept na zastavení člunů? | info.cz

Články odjinud

Sen mladých Afričanů o Evropě jako jedna z příčin migrace. Najdou politici recept na zastavení člunů?

V Abidžanu – největším městě Pobřeží Slonoviny – byl dnes odpoledne zahájen dvoudenní summit lídrů zemí Evropské unie a Afriky. Letošní vrcholná schůzka prezidentů a premiérů dvou sousedních kontinentů se za posledních sedmnáct let koná teprve popáté, vzhledem k nedávné migrační krizi je jedno z klíčových témat summitu jasné. Bude jím právě snaha omezit proud lidí mířících od afrických břehů do Evropy. 

Poprvé se evropští a afričtí lídři sešli u jednoho stolu v roce 2000 v egyptské Káhiře, naposledy se pak summit EU-Afrika uskutečnil v dubnu roku 2014 v Bruselu – tedy ještě před propuknutím migrační krize, kdy do Evropy začaly proudit statisíce lidí. Zatímco zpočátku běženci přicházeli především přes Řecko, v posledních měsících se pozornost upíná právě na Afriku, kam se stočil hlavní migrační proud.

Poslední události se podepsaly i na konání dnešního summitu. Jak podotýká server Politico.eu, na rozdíl od předešlých ročníků je totiž ten letošní mnohem více poháněn vlastními zájmy zemí Evropské unie. Kvůli rizikům spojeným s migrací a terorismem, které podpořily nástup populismu napříč evropskými zeměmi, totiž lídři EU chtějí ukázat, že mají na podpoře stability a blahobytu v Africe velký zájem a chtějí voliče přesvědčit, že s jejich obavami něco dělají.

„Než bude příliš pozdě, potřebujeme radikální změnu, která přinese africký kontinent na vrchol politické agendy EU,“ prohlásil před summitem předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani. Naléhavost zní i ze slov vysoce postaveného diplomata EU, který se na přípravách dvoudenního summitu podílel. Zatímco dříve byly iniciativy na pomoc Africe poháněny především ochotou podat chudému kontinentu pomocnou ruku, dnes je ale atmosféra jiná. „Nyní je to z nutnosti,“ řekl podle Politica evropský diplomat.

Dramatická záchrana uprchlíků, kterým se na Středozemním moři vznítil člun. autor: Info.cz

Při řešení migrace je třeba zaměřit se na příčiny

Pro řešení ekonomické migrace směřující do Evropy je podle účastníků summitu klíčové zlepšení života mladých Afričanů – právě oni neváhají riskovat vlastní život a vydávají se na nebezpečnou cestu přes Středozemní moře. Na lidi mladších 25 let, kteří tvoří 60 procent africké populace, se proto jednání zaměří v první řadě.

S tím souvisí i další cíl summitu – rozhýbání africké ekonomiky. Evropští lídři spoléhají na to, že díky zvýšení blahobytu budou Afričané postupně ztrácet důvody rodné země opouštět a hledat nový život v Evropě.

„Problém nevyřešíte tím, že se vypořádáte s důsledky. Musíte to řešit od kořenů, u příčin, a to je to, na čem pracujeme v rámci partnerství s EU – na rozvoji, investicích, školení, mírových misích a na dobrém vládnutí – tak, abychom zlepšili životní podmínky lidí, a tyto fenomény jsme odstranili,“ řekl během návštěvy Bruselu minulý týden předseda komise Africké unie Moussa Faki Mahamat.

Právě investice jsou jedním z klíčových témat summitu. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová totiž minulý týden představila investiční plán pro Afriku, který by do roku 2020 měl do afrických zemí přitáhnout investice dosahující až 44 miliard eur (více než 1,1 bilionu korun).

Evropská unie je už dnes největší africký obchodní partner a zahraniční investor – v roce 2015 do Afriky mířily evropské investice za 32 miliard eur, tedy asi 816 miliard korun. Brusel si je však velmi dobře vědomý toho, že není jediným zdrojem pomoci a investic na kontinentu. O vliv zde silně usiluje Čína, ale i Indie, Japonsko nebo státy Perského zálivu. Africké vlády tak mají při hledání dárců a obchodních partnerů na výběr.

Hovořit se bude také o porušování práv v Libyi

Kromě migrace a investic během summitu dojde na řeč také na posílení bezpečnosti, podporu demokracie a dodržování lidských práv. V tomto směru by se do centra pozornosti dostala hlavně Libye a její uprchlické tábory, kde lidé z celé Afriky přežívají v drsných podmínkách a jsou terčem otroctví i brutálního násilí. Celosvětové pohoršení vyvolaly nedávno zveřejněné záběry, na kterých jsou migranti v Libyi draženi jako otroci.

Proti utrpení migrantů v libyjských táborech se dnes postavila i německá kancléřka Angela Merkelová. „Existuje společný zájem na ukončení nelegálního přistěhovalectví,“ prohlásila Merkelová podle agentury Reuters. „To je teď nejdůležitější pro celý africký kontinent, protože máme zprávy, že mladí afričtí muži se v Libyi prodávají jako otroci,“ dodala.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud