Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Školačka Linda, která utekla k Islámskému státu, těsně unikla oprátce. Víme, jak dopadla u soudu

Školačka Linda, která utekla k Islámskému státu, těsně unikla oprátce. Víme, jak dopadla u soudu

Sedmnáctiletá německá školačka Linda Wenzelová, která před dvěma lety utekla za džihádistou do Iráku a stala se bojovnicí samozvaného Islámského státu, si v neděli vyslechla rozsudek. Ačkoliv jí hrozil trest smrti, irácký soud k ní byl milosrdný. Linda dle informací Süddeutsche Zeitung stráví šest let za mřížemi – pět za angažmá v řadách teroristické organizace a rok za nelegální překročení iráckých hranic. Školačka se netají tím, že by si ráda odpykala trest v Německu. Zda tomu tak bude, je ale stále nejisté  Irák totiž nemá s Německem žádnou dohodu o vydávání vězňů a osud Lindy je tak nyní zcela v rukách iráckých úřadů. 

Linda odjela do Iráku na vlastní pěst v pouhých 15 letech. Utekla z městečka Pulsnitz nedaleko Drážďan, kde žila s matkou a nevlastním otcem. Podobně jako jiné ženy, které se připojily k Islámskému státu, i Linda se nechala zmást džihádistickou propagandou a podlehla iluzi, že ji mezi islamisty čeká ráj na zemi.

Brzy ale přišlo vystřízlivění a Linda začala svého rozhodnutí litovat. Cesta zpátky však byla takřka nemožná. V létě loňského roku ji našli iráčtí vojáci ve značně zuboženém stavu v tunelovém komplexu pod Mosulem. „Nevím, jak mě mohl napadnout tak hloupý nápad. Úplně jsem si zničila život,“ řekla novinářům.

360p
Vojáci oslavují zadržení 16leté Němky Lindy Wenzel

Podle irácké armády se z Lindy stala obávaná odstřelovačka Islámského státu, která má na svědomí více lidských životů. Školačka však tvrdí, že se na vraždění nepodílela; údajně zajišťovala servis svému čečenskému manželovi, který padl několik měsíců po svatbě. „Byla jsem jen v domech, nikdy jsem neměla co dočinění se zbraněmi,“ dušovala se před německými novináři.

V médiích se rovněž objevila spekulace, že Linda mohla být součástí takzvaných Ženských brigád, které v ulicích kontrolovaly ženy, jestli se oblékají dle zásad chalífátu. Že si nijak nezadaly s brutalitou džihádistických bojovníků, dokládají svědectví jejích členek.

720p 360p
Proč se bát al-Káidy? Hrozí další 11. září?

Od svého zatčení loni v létě žila Linda dlouhé měsíce v bagdádském vězení v nejistotě, co s ní bude. Sama – stejně jako její příbuzní, s nimiž jí bylo dovoleno se setkat v prosinci – doufala, že bude vydána do Německa. Mezi Irákem a Německem však v současné době neexistuje žádná extradiční smlouva, podle níž by mohlo vydání proběhnout, takže Lindu za účast na aktivitách Islámského státu nakonec soudil irácký soud. 

V neděli si školačka vyslechla rozsudek. Ačkoliv jí hrozil trest smrti, soudce byl k Lindě nakonec celkem milosrdný. Dle německého Süddeutsche Zeitung stráví šest let za mřížemi – lze předpokládat, že v poměrně těžkých podmínkách.

Detaily o průběhu soudu nejsou známy, ví se jen, že pět let dostala za připojení se k Islámskému státu, rok za nelegální překročení hranic Iráku. Trestu smrti se zřejmě vyhnula jen díky tomu, že je nezletilá. 

Není pochyb, že Linda i její rodiče se nyní budou snažit apelovat na německé úřady, aby si školačka mohla odpykat alespoň část trestu doma. Je ale otázkou, zda budou úředníci k něčemu takovému svolní. Jak už dříve napsalo INFO.CZ, Německo se ale  rozhodně nechystá rozvinout červený koberec a přivítat s otevřenou náručí dívky Lindina typu, které se dobrovolně a z přesvědčení přidaly k IS a sice prokázaly jakous takous lítost, ale s pokáním je to už slabší. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1