Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slzy, hněv a mrtví v ulicích. Jižní Korea se po odvolání prezidentky znovu otřásá. Co zemi čeká?

720p480p360p240p

Jihokorejský ústavní soud zbavil kvůli korupčnímu skandálu funkce prezidentku Pak Kun-hje. Po vynesení rozsudku se příznivci odvolané hlavy státu střetli s policií. Dva lidé při tom zemřeli. Co čeká Jižní Koreu nyní a jak se změny promítnou do vztahů se spojenci?

Jižní Korea zažívá zcela novou situaci. Ještě nikdy v historii nepřišla žádná její demokratická hlava státu o funkci impeachmentem. Pak Kun-hje stáhly ke dnu problémy její důvěrnice Čche Son-sil. Ta čelí podezření, že si osvojovala moc a s využitím vazeb na prezidentku nutila jihokorejské firmy darovat peníze nadacím, které ona sama řídila. Jednou ze společností, jichž se to týká, byl i světově nejúspěšnější prodejce mobilních telefonů Samsung.

Čche Son-sil měla navíc vliv i na samotnou prezidentku. Podle BBC dokonce upravovala její veřejné projevy, aniž by měla jakoukoli oficiální funkci. Soud celý skandál označil za hrubé porušení práva, které nemůže tolerovat.

Kdo převezme moc?

O tom rozhodnou volby. Do nich povládne dosavadní premiér Hwang Kyo-ahn, jenž přebral prezidentské pravomoci už v prosinci, kdy Pak Kun-hje dočasně odvolal parlament. Vzhledem k jeho propojení s prezidentkou však není příliš pravděpodobné, že by zkoušel kandidovat ve volbách.

Favoritem hlasování, které proběhne do 60 dnů, může být Moon Jae-in. Bývalý šéf středolevé opozice prohrál s Pak Kun-hje ve volbách před pěti lety. Nyní mu opět roste popularita.

Ať už ale vyhraje kdokoli, jeho hlavním úkolem bude obnovit důvěru v prezidentský úřad. Ta totiž po obřím korupčním skandálu výrazně klesla.

Půjde prezidentka do vězení?

Je to možné. Žalobci už její případ prověřují. Pak Kun-hje už po odvolání nechrání imunita, což ji v konečném důsledku může kromě funkce stát i svobodu. Kromě její důvěrnice stane před soudem také šéf Samsungu I Če-jong. Všichni však vinu popírají.

Ovlivní to ekonomiku?

Zapojení takového gigantu jako Samsungu tuhle otázku vyvolává. Ve skutečnosti ale nic není tak horké, jak může vypadat. Technologická společnost sice na úplatcích zaplatila v přepočtu téměř miliardu korun (přičemž třeba 25 milionů dala na koně pro dceru Čche Son-sil), její rozpočet je však několikanásobně vyšší.

Pro Samsung byly mnohem vážnějším rizikem jeho potíže s vybuchujícími bateriemi u telefonů. Jihokorejská ekonomika by se zase měla spíše než skandálu obávat případných čínských reakcí na budování amerického protiraketového systému v zemi. 

Co mohou čekat další země?

Pro spojence se de facto nic nemění. Jižní Korea zůstává stabilní demokracií, jen se vymění její vláda. Američané se tak nemusí obávat, že by změny ohrozily zmíněný protiraketový systém. Naopak nový prezident bude muset navázat dobré vztahy s Trampovou administrativou. USA, které dlouhodobě fungují jako garant jihokorejské bezpečnosti, už zemi ujistily, že zůstávají věrným partnerem.

Změna hlavy státu otevírá možnost i k dialogu se Severní Koreou. Komunistický režim se do prezidentky často navážel. Nyní ji ve zpravodajství označuje za kriminálnici. Otázkou je, jak Kim Čong-un a jeho vláda přistoupí k novému prezidentovi. Vyjadřování zřejmě nezmění, v pozadí by ale mohli začít s představiteli jižního souseda o napjaté situaci na poloostrově jednat. Zatím je ale v pohotovosti armáda kvůli obavám, že KLDR spíš situaci zneužije.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1