Smrt Čechů v Afghánistánu. Co bude dál? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Smrt Čechů v Afghánistánu. Co bude dál?

Smrt Čechů v Afghánistánu. Co bude dál?
 

Smrt tří českých vojáků při sebevražedném útoku na smíšenou hlídku v okolí afghánské základny Bagrám patří k nejhorším ztrátám armády ČR při jejích zahraničních misích. Vojsko po tragické události podniká opatření na místě i v Česku. Co bude následovat?

„Dnes okolo 3:50 SELČ došlo při patrole v okolí základny Bagrám v afghánské provincii Parván k útoku sebevražedného atentátníka,“ uvedla k incidentu armáda, podle které se útok odehrál při běžné hlídce, kdy vojáci byli mimo vozidla.

Pozůstalí už byli o smrti svých blízkých informováni a soustrast jim vyjádřily politické i armádní špičky. Rodiny jsou v kontaktu s psychology a armáda jim zajišťuje další pomoc. V příštím týdnu dojde na repatriaci těl a jejich převoz do Česka. „Nařídil jsem již strategickou evakuaci, poletíme do Afghánistánu v brzkých ranních hodinách ve středu, s návratem kolem 17 hodiny,“ uvedl zástupce náčelníka Generálního štábu Jiří Verner. U příletu speciálu s ostatky podle něj bude osobně přítomen prezident Miloš Zeman.

Armáda bezprostředně po útoku vyhodnocuje bezpečnostní situaci a zvažuje opatření. V úvahu přicházejí dočasné změny taktiky a krátká operační přestávka, nikoli ale ukončení vojenských aktivit či jejich dlouhodbější pozastavení. Ostraha klíčové letecké základny Bagrám a konvojů v terénu musí zůstat zachována, pokračovat budou i společné hlídky s dalšími vojáky NATO a afghánskými silami.

Držet tempo je lepší i pro vojáky samotné. Podobné to bylo v roce 2014 po nejtragičtějším útoku na české vojáky, kdy čtyři zemřeli při sebevražedném útoku na místě a pátý podlehl zraněním po převozu do Česka. Zbytek jednotky se za pomoci kaplana se ztrátou svých kamarádů a parťáků vyrovnával doslova za chodu. Druhý den byli vojáci opět v terénu a třetí se vypravili na místo, kde k útoku došlo, popsal před lety v oceňované obsáhlé reportáži pro magazín Reportér František Šulc. „Je to stejné, jako když se vojákovi neotevře hlavní padák, takže použije záložní. Musí jít okamžitě do letadla a skočit si znovu, aby získal jistotu. Potřeboval jsem, aby znovu získali jistotu tím, že budou jezdit ven,“ řekl tehdy velitel jednotky Jiří Pazděra.

INFOGRAFIKA DNE: Rozložení sil v Afghánistánu (červen 2018)

720p 360p
Terezu H. v Pákistánu nechytili náhodou. Sousední stát heroinem zásobuje celý svět

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.