Články odjinud

Smrt Čechů v Afghánistánu. Co bude dál?

Smrt Čechů v Afghánistánu. Co bude dál?
 

Smrt tří českých vojáků při sebevražedném útoku na smíšenou hlídku v okolí afghánské základny Bagrám patří k nejhorším ztrátám armády ČR při jejích zahraničních misích. Vojsko po tragické události podniká opatření na místě i v Česku. Co bude následovat?

„Dnes okolo 3:50 SELČ došlo při patrole v okolí základny Bagrám v afghánské provincii Parván k útoku sebevražedného atentátníka,“ uvedla k incidentu armáda, podle které se útok odehrál při běžné hlídce, kdy vojáci byli mimo vozidla.

Pozůstalí už byli o smrti svých blízkých informováni a soustrast jim vyjádřily politické i armádní špičky. Rodiny jsou v kontaktu s psychology a armáda jim zajišťuje další pomoc. V příštím týdnu dojde na repatriaci těl a jejich převoz do Česka. „Nařídil jsem již strategickou evakuaci, poletíme do Afghánistánu v brzkých ranních hodinách ve středu, s návratem kolem 17 hodiny,“ uvedl zástupce náčelníka Generálního štábu Jiří Verner. U příletu speciálu s ostatky podle něj bude osobně přítomen prezident Miloš Zeman.

Armáda bezprostředně po útoku vyhodnocuje bezpečnostní situaci a zvažuje opatření. V úvahu přicházejí dočasné změny taktiky a krátká operační přestávka, nikoli ale ukončení vojenských aktivit či jejich dlouhodbější pozastavení. Ostraha klíčové letecké základny Bagrám a konvojů v terénu musí zůstat zachována, pokračovat budou i společné hlídky s dalšími vojáky NATO a afghánskými silami.

Držet tempo je lepší i pro vojáky samotné. Podobné to bylo v roce 2014 po nejtragičtějším útoku na české vojáky, kdy čtyři zemřeli při sebevražedném útoku na místě a pátý podlehl zraněním po převozu do Česka. Zbytek jednotky se za pomoci kaplana se ztrátou svých kamarádů a parťáků vyrovnával doslova za chodu. Druhý den byli vojáci opět v terénu a třetí se vypravili na místo, kde k útoku došlo, popsal před lety v oceňované obsáhlé reportáži pro magazín Reportér František Šulc. „Je to stejné, jako když se vojákovi neotevře hlavní padák, takže použije záložní. Musí jít okamžitě do letadla a skočit si znovu, aby získal jistotu. Potřeboval jsem, aby znovu získali jistotu tím, že budou jezdit ven,“ řekl tehdy velitel jednotky Jiří Pazděra.

INFOGRAFIKA DNE: Rozložení sil v Afghánistánu (červen 2018)

720p 360p
Terezu H. v Pákistánu nechytili náhodou. Sousední stát heroinem zásobuje celý svět

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud