Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Smrt studenta drženého KLDR zahraje v USA na city, tvrdí analytik. Je to rozbuška pro Trumpa?

Smrt studenta drženého KLDR zahraje v USA na city, tvrdí analytik. Je to rozbuška pro Trumpa?

„Je to brutální režim,“ reagoval na smrt amerického studenta šéf Bílého domu Donald Trump. Otto Warmbier, který byl minulé úterý po roce a půl propuštěn ze spárů severokorejského režimu, zemřel včera večer. Smrt 22letého studenta tak ještě víc prohloubí napětí mezi USA a KLDR, které se v posledních měsících dá krájet. Podle amerikanisty Jana Hortnáta toho může Trump využít, aby americké společnosti dokázal, jak krutý severokorejský režim dokáže být. 

Otto Warmbier, kterého okolí popisuje jako milého nadějného studenta, měl rád dobrodružství. V mládí navštívil Ekvádor nebo Kubu a během poslední cesty po Číně v prosinci 2015 narazil na nabídku turistické kanceláře Young Pioneer Tours, která organizuje výjezdy z Číny do Severní Koreje. Pětidenní výlet do nejuzavřenější země světa se však změnil v peklo, které včera skončilo mladíkovou smrtí.

Dvaadvacetiletý student byl na letišti v Pchjongjangu zadržen 2. ledna 2016 v poslední den jeho pětidenní cesty. O tři týdny později Severní Korea oznámila, že studenta univerzity ve Virginii drží za „nepřátelský akt“ proti státu. Koncem ledna se pak Warmbier objevil na videu, kde se k činu přiznává a žádá o odpouštění.

O dva měsíce později byl kvůli pokusu ukrást plakát s politickou tématikou z hotelu v Pchjongjangu postaven před soud, který trval pouhou jednu hodinu. „Udělal jsem nejhorší chybu v životě,“ prohlásil student během soudního řízení. Jeho „přiznání“ mu však v ničem nemohlo - za protistátní činnost byl odsouzen k trestu 15 let těžkých prací.

Od té doby už o něm jeho rodina neslyšela. Spojené státy pak na severokorejský režim naléhaly, aby studenta propustil. Vyjednávání údajně vyvrcholila začátkem letošního roku, kdy se zvláštní vyslanec amerického ministerstva zahraničí pro KLDR Joseph Yun setkal s vysoce postaveným představitelem ministerstva zahraničí KLDR a požadoval, aby byl Warmbier propuštěn z humanitárních důvodů.

720p 360p
Krutá KLDR

Americký student se vrátil do vlasti minulé úterý, avšak s vážně poškozeným mozkem. Američtí lékaři uvedli, že student nereaguje na slovní podněty a okolí vůbec nevnímá. Týden po svém propuštění Otto Warmbier zemřel. Jeho smrt tak ještě víc prohloubí napětí, které se mezi oběma zeměmi stupňuje od doby, co do křesla amerického prezidenta usedl Donald Trump.

Trump se bude o Severní Koreu zajímat déle

Podle amerikanisty Jana Hortnáta může smrt studenta Trump využít, aby americké společnosti dokázal, jak je severokorejský režim nebezpečný. Na rozdíl od dřívějších incidentů se totiž hrozba KLDR stane po úmrtí americké občana propuštěného ze severokorejského vězení hmatatelnější.  

„Myslím si, že je to něco, s čím se dá hrát na city americké společnosti. Hrozba jaderného útoku ze strany Severní Koreji je totiž stále teoretická a americká populace si to ani neumí představit. Američané tak vnímají Severní Koreu jako hrozbu jen v tomto čistě teoretickém prizmatu, kdežto tady je to už konkrétní příklad toho, jak režim dokáže nakládat s lidmi, a to nejen s cizinci,“ řekl pro INFO.CZ Hornát s tím, že se tak dá americké společnosti lépe vysvětlit i to, jak Kim Čong-un zachází také s vězni severokorejského původu.

„Takže to hlavní, co podle mého ten případ přinese, je, že si to Američané víc uvědomí a americká vláda bude lépe schopná ukázat, jak krutý ten režim dokáže být. Samozřejmě, že nevíme, jestli ten student zemřel na následky nějakého mučení, ale pravděpodobně ano,“ říká politolog a dodává, že se toho dá využít, aby americký strach z KLDR ještě víc narostl. Příčina kómatu a následné smrti zatím jasná není, Pchjongjang však tvrdí, že onemocněl botulismem – závažnou paralyzující nemocí způsobenou otravou, následkem které může člověk i zemřít.

Jak také tvrdí Hornát, smrt amerického studenta zapříčiní i to, že Severní Korea zůstane na Trumpově agendě déle, než se čekalo. „To, jak to Donald Trump vyhrotil v prvních týdnech, kdy se stal prezidentem, je podle mě takové bušení do hrudi. Potřeboval někde nabrat politické body a Severní Korea je v tomto smyslu dobrý cíl. Myslel jsem si, že to je epizoda, která bude končit, ale touto kauzou se to jen prodlouží,“ řekl redakci Hornát, podle kterého se však americká politika vůči KLDR po včerejšku nijak výrazně měnit nebude. „Donald Trump má už tak rétoriku vůči KLDR silně vyostřenou,“ dodává.

Očekávat se podle politologa nedá ani žádná konkrétní vyhrocená reakce. „Ono není moc co na výběr – může to být zatracování Severní Koreji přes OSN nebo vyslání bojových lodí ke korejskému poloostrovu. Může tedy dojít k nějakému vyhrožování, ale to je asi tak všechno,“ tvrdí Hornát.