Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stála, mlčela, plakala. Kdo je dívka, která se stala symbolem americké revoluce za zpřísnění prodeje zbraní

Stála, mlčela, plakala. Kdo je dívka, která se stala symbolem americké revoluce za zpřísnění prodeje zbraní

Sestřih na ježka, zelená bunda s odznaky a nášivkami, na kterých jsou hesla a poselství, ve které věří. Change, Never Again, We Call BS. Slogany, které se staly hlasem studentského tažení za zpřísnění amerických zákonů ohledně prodeje a držení zbraní. Emma Gonzálezová je jednou z přeživších masové střelby na střední škole v Parklandu na Floridě z 14. února letošního roku. Během masakru se dvě hodiny na příkaz učitelů ukrývala v posluchárně. Postupně se stala jednou z nejvýraznějších tváří dosavadního protestu, po včerejším emotivním projevu, onu pozici ještě potvrdila.

„Šest minut a dvacet vteřin,“ začala osmnáctiletá aktivistka včera svůj projev před stovkami tisíc lidí ve Washingtonu D.C. „Během šesti minut jsme přišli o 17 našich přátel, dalších 15 bylo zraněno a život každého v okolí Douglasu se navždy změnil.“

„Každý, kdo tam byl, to chápe. Každý, kdo měl co dočinění s chladným dotekem násilí zbraně, to pochopí. Pro nás to byly dlouhé, uplakané a chaotické hodiny dramatického odpoledne, kdy jsme nevěděli nic. Nikomu v té chvíli nedocházelo, co se stalo,“ pokračovala Gonzálezová. „Nikdo nemohl uvěřit tomu, že ve škole ležela těla obětí k identifikaci déle než den. Nikdo nevěděl, že lidé, kteří chyběli, přestali dýchat dávno před tím, než byl vyhlášený poplach.“

Trvalo to jen šest minut a dvacet vteřin, aby útočník s automatickou puškou zabil 17 lidí, opakovala Gonzálezová a jméno po jméně vzpomínala s deroucími se slzami do očí na oběti a jejich přátele, kteří už se neuvidí, nebudou si spolu povídat, sportovat. Poté utichla. Její dlouhé mlčení na pódiu provázely jen její vzlyky a místy výkřiky podpory z davu. Celkem tam stále oněch šest minut a dvacet vteřin, a právě tento projev tak vzbudil největší emoce a ohlasy. Nakonec jen vyzvala lidi, aby bojovali za své životy, aby to nikdo nemusel dělat za ně.

720p 360p
V Americe si zbraň koupíte i od 14 let. Hněv pozůstalých ale sílí

Gonzálezová už dříve v rozhovorech říkala, že věří, že změnu spolu s ostatními studenty dokáže, jen pokud budou stále opakovat své požadavky a příběhy lidí, které masové střelby navždy změnily. Mapuje politiky, kteří berou peníze od Národní asociace držitelů zbraní (NRA), účastnila se politických debat o tématu, otevřeně mluví v médiích a o i své sexuální orientaci. Po tři roky vedla na své škole skupinu pro práva LGBTQ. Po sérii jejích předchozích vystoupení má už na svém twitterovém účtu víc než milion sledujících. Vysloužila si ale také masivní kritiku a útoky od těch, kteří právo na držení zbraně brání. „Není nic, co by mi na této vyholené lesbičce imponovalo, absolutně nic neříká," napsala například na svůj twitterový účet republikánská politička Leslie Gibsonová. Později se za výrok omluvila.

Po Kongresu a prezidentu Donaldu Trumpovi Gonzálezová s dalšími aktivisty žádá, aby například zvýšili hranici pro prodej střelných zbraní – třeba na Floridě si ji můžou koupit lidé už v 18, alkohol při tom mohou pít až od 21 let. V některých amerických státech jde mimo centrum města legálně koupit některé druhy střelných zbraní už ve 14 letech.

Většina zákonodárců se i pod vlivem mocné lobby majitelů zbraní staví k těmto opatřením vytrvale odmítavě, ačkoli floridský masakr díky tlaku studentů přispěl k zahájení nebývale otevřené debaty. 

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1