Články odjinud

„Strašný signál vůči světu.“ Expert zkritizoval země EU včetně Česka za odmítnutí migračního paktu

„Strašný signál vůči světu.“ Expert zkritizoval země EU včetně Česka za odmítnutí migračního paktu

Globální pakt o migraci v pondělí ráno v marocké Marrákeši formálně schválilo 164 států světa, Česká republika a spolu s ní i třetina členů Evropské unie však mezi nimi chybí. Evropští nacionalisté vidí v migračním paktu OSN „smlouvu s ďáblem“. Kvůli postoji k němu odešli z belgické vlády vlámští separatisté, premiér Charles Michel tak povede do jarních voleb už jen menšinový kabinet. 


„Členské státy Evropské unie, které se nepřipojily, tak dělají čistě ze symbolických důvodů: snaží se ukázat, jak jsou tvrdí vůči migraci. Vysílají ale strašný signál vůči světu. Když ani bohaté evropské demokracie nepodporují základní lidská práva pro migranty a uprchlíky, proč by se k tomu měly nutit chudší země?“ řekl INFO.cz Kristof Bender, rakouský expert na migraci, jenž se podílel na přípravě unijní migrační smlouvy s Tureckem.

Migrační summit v Marrákeši nakonec přivítal více státníků, než se během minulého týdne spekulovalo – do Maroka dorazili zástupci více než 150 zemí včetně německé kancléřky Angely Merkelové. Na sever Afriky se původně chystal i francouzský prezident Emmanuel Macron, protivládní demonstrace hnutí žlutých vest ho ale přinutily zůstat doma a vyslat diplomata Jeana-Baptista Lemoyna.

I ve Francii, která se k paktu přihlásila, se ale o něm vedla bouřlivá diskuze. „Tolik hloupostí jsem ještě nikdy neslyšel,“ postěžoval si šéf francouzské diplomacie Jean-Yves Le Drian. „Není to vynucující text, je to text deklarativní, který počítá s tím, že za bezpečnost na svých hranicích mají odpovědnost státy.“

„Migrační pakt je deklarací, jak by se mělo globálně zacházet s migranty a žadateli o azyl, nějaké hmatatelné zlepšení jim ale nepřinese. V nejlepším případě může být použit jako nástroj, jak povzbudit země se špatným stavem lidských práv, jako jsou ty v Perském zálivu nebo v Asii, aby zasáhly proti tomu nejkrutějšímu zneužívání migrantů,“ vysvětluje Bender.

Generální tajemník světové organizace António Guterres pak migrační pakt označil za „cestovní plán předcházení chaosu a utrpení“. Jen v letošním roce odhaduje Mezinárodní organizace pro migraci 2133 mrtvých běženců při cestě přes Středozemní moře.

Francouzská krajní pravice ale mluví o „paktu s ďáblem“. Vůdkyně Národního shromáždění v sobotu v Bruselu hřímala, že smlouva „udělá ze světa gigantický squat“ a že její podepsání bude „dalším útokem na ty nejchudší Francouze“.

INFOGRAFIKA DNE: Globální pakt o migraciINFOGRAFIKA DNE: Globální pakt o migraciautor: INFO.CZ

Pomohl Bannon k vlámské demisi?

K Le Penové se v Bruselu připojil americký nacionalistický ideolog a bývalý poradce prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon, jenž se na chvíli pasoval do role mluvčího francouzských „žlutých vest“. „Žluté vesty chtějí znovu převzít kontrolu nad svou zemí a věří v národní stát,“ prohlásil. Migrační pakt byl podle něj „mrtvý dřív, než byl podepsán“. „Není na dělnících v Maďarsku, Francii a Spojených státech, aby řešili africké problémy,“ citovala ho média.

Bannon a Le Penová se také o víkendu sešli s představiteli Nové vlámské aliance (NV-A), která v minulém týdnu vyvolala v Belgii vládní krizi právě kvůli nesouhlasu s migračním paktem. Den po schůzce pak jejích pět ministrů poslalo premiérovi Charlesi Michelovi rezignační dopis. Vlámští separatisté navrhovali, aby Michel do Maroka odcestoval, pakt ale neschvaloval, protože s ním musí souhlasit celá vládní koalice.

Michel pověřil ve snaze zachránit teď už menšinový kabinet řízením pěti resortů dosavadní členy vlády, a aby zachoval paritu mezi Vlámy a Valony, vzdal se svého místa v rámci frankofonní kvóty. Představitelé NV-A uvedli, že z vlády odcházejí, nemusí prý ale nutně hlasovat proti rozpočtu.

Předčasné volby nicméně v zemi nejsou příliš pravděpodobné, protože nové federální zákonodárce si mají Belgičané volit už v květnu příštího roku.

720p 360p
PROČ: Migrace z Afriky. Problém, který jen tak neskončí

 

Články odjinud