Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Teror v Katalánsku: Útočníci zřejmě chystali i bombový útok

Teror v Katalánsku: Útočníci zřejmě chystali i bombový útok

Den po nejkrvavějším teroristickém útoku ve Španělsku pátrá policie po jeho pachatelích. Podle policie je řidičem dodávky patrně sedmnáctiletý Maročan Moussa Oukabir, který v minulosti psal o přání „zabíjet bezvěrce". Policisté v noci zastřelili pět útočníků, kteří ve městě Cambrils nedaleko katalánské metropole najížděli do lidí a zabili jednu ženu. Obě akce mají podle úřadů spojitost. Tisíce Španělů v poledne uctily památku obětí minutou ticha a teroristům vzkázaly, že se jich nebojí.

Po čtvrtečním útoku v Barceloně, k němuž se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, zůstává v kritickém stavu v nemocnicích 16 osob a panují obavy, že počet mrtvých se může zvýšit.

720p 360p
Teror ve Španělsku

Mezi oběťmi byli dosud identifikováni tři Španělé, dva Italové a Belgičanka; tři německé oběti uváděné španělskými médii Berlín zatím nepotvrdil. Zraněni byli podle úřadů občané 34 zemí, mezi nimi 26 Francouzů a 13 Němců. České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli čeští občané, doporučilo však turistům pro cesty do Španělska zvýšenou opatrnost.

Po Španělovi z africké enklávy Melilla a Maročanovi, kteří byli zadrženi hned ve čtvrtek, dnes policie zatkla další dva podezřelé. Zatím není jasné, zda jedním z nich není pravděpodobný řidič dodávky Moussa Oukabir, mladší bratr jednoho z dříve zadržených Drisse Oukabira.

Policie pátrá po Moussovi Oukabirovi, je podezřelý z útoku v Barceloně.Policie pátrá po Moussovi Oukabirovi, je podezřelý z útoku v Barceloně.autor: reprofoto/twitter

Marocký mladík je podle listu La Vanguardia ve Španělsku registrován jako cizinec od roku 2005 a s policií dosud neměl problémy. Předloni však na internetu napsal, že by „zabíjel bezvěrce a nechal jen muslimy, kteří se drží víry".

Katalánský ministr vnitra Joaquim Form uvedl, že existuje spojitost mezi útokem v Barceloně a nočním atentátem ve městě Cambrils, kde pětice lidí autem zabila ženu a dalších šest lidí zranila. Celá buňka, do níž podle zdroje agentury Reuters patří až osm lidí, je zřejmě spojená i se středečním výbuchem v bytě ve městě Alcanar, kde se teroristé snažili přeměnit na útočné zbraně plynové bomby. Při explozi tam zahynul jeden člověk a sedm dalších bylo zraněno.

Katalánsko vyhlásilo po čtvrtečním útoku třídenní smutek. Španělský premiér Mariano Rajoy v noci na dnešek uvedl, že islamistický teroristický čin vyžaduje celosvětovou reakci. „Dnes je boj proti terorismu hlavní prioritou svobodných a otevřených společností, jako je ta naše. Je to globální hrozba a reakce musí být globální," řekl Rajoy.

Rajoy se spolu s králem Felipem VI. a dalšími předními španělskými představiteli zúčastnil piety, během níž tisíce lidí držely na Katalánském náměstí v centru Barcelony minutu ticha. Po ní hromadným skandováním "Nemám strach" poslali vzkaz teroristům.

K minutě ticha se symbolicky připojili členové Evropské komise. Německé politické strany dnes s ohledem na útok na den přerušily předvolební kampaň.

Český prezident Miloš Zeman kondoloval španělskému králi a vyzval ke vzdoru vůči teroru. „Slova útěchy jsou v tomto okamžiku potřebná, avšak bolest a šok nás nesmí odvést od nekompromisního vzdoru proti teroru, kterému společně čelíme," napsal v kondolenčním telegramu.

Zatímco světová média píší o brutálním útoku na západní životní styl, španělský tisk se v komentářích shoduje, že není velkým překvapením, že se atentát odehrál právě v Barceloně. List El Mundo upozorňuje, že podle španělských expertů je Katalánsko regionem, kde se džihádisté radikalizují rychleji než v jiných oblastech země. Zčásti za tím stojí fakt, že v této oblasti žije více muslimů a místní mešity nejsou pod dohledem úřadů. Přispívají k tomu ale i místní politici, kteří se starají spíše o nezávislost na Španělsku než o bezpečnostní témata, uvedl deník.

Podle webu elperiódico.com americká Ústřední zpravodajská služba CIA před dvěma měsíci upozorňovala katalánské úřady na riziko možného útoku v Barceloně.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1