Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Terorista zabil i talentovanou osmiletou Saffie. Umírala sestřičce v náručí

Terorista zabil i talentovanou osmiletou Saffie. Umírala sestřičce v náručí

Utrpení těch, kterým bombový útok v Manchesteru vzal blízké, si dovede představit jen málokdo. Mezi 22 oběťmi mladého džihádisty je i osmiletá Saffie. Její matka mezitím v nemocnici bojuje o život a o osudu své dcery neví, uvedl server Dailymail. Malá dívka se rychle stala symbolem této tragédie.

„Každý ji miloval. Byla krásná, nádherná duše. Její vřelost a přívětivost nebude nikdy zapomenuta,“ řekl Chris Upton, třídní učitel malé Saffie. To on potvrdil, že holčička byla jednou z obětí teroristy, který se odpálil uprostřed davu dětí a mladistvých.

Saffie se na koncert svého hudebního idolu Ariany Grande těšila, jak jen děti umí. Večer vyrazila s maminkou Lisou a se starší sestrou Ashlee. Zatímco ony zraněné leží v nemocnici, malá Saffie nepřežila.

„Budu si ji navždy pamatovat jako kreativní, velmi nadanou a citlivou dívku,“ vzpomíná ředitel Upton na nadanou školačku s fascinující osobností.

720p 480p 360p 240p
Teror v Manchesteru

„Ráda bych porozuměla tomu, jaká zvrácená mysl mohla spáchat něco takového. Takové zvěrstvo. Kdo byl tak zbabělý, že útočil na nevinné děti, které měly celý život před sebou?“ nechápala na setkání s veřejností britská premiérka Theresa Mayová.

I ona měla jistě před sebou obrázek malé Saffie, které se návštěva koncertu stala osudnou – stejně jako třeba osmnáctileté Georgině Callanderové a 26letému Johnovi Atkinsonovi.

Ti, kteří přežili, si často ponesou následky až do konce života. „Po výbuchu u dětí nastal posttraumatický stav, který může trvat dny i týdny. Z něj se poté mohou vyvinout nemoci, které budou ty děti provázet až do konce života,“ řekl pro INFO.CZ Petr Pöthe, dětský psychiatr a psychoterapeut.

Sebevražedný útok nepřežilo 22 lidí, desítky dalších skončily v nemocnici. Je to nejtragičtější úder teroristů ve Velké Británii od roku 2005. Stal se navíc krátce po tom, co zemi šokoval útok u britského parlamentu.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1