Trump nabídl vstřícnou tvář, ale demokraty neobměkčil. Dohoda o imigrantech bude velký boj | info.cz

Články odjinud

Trump nabídl vstřícnou tvář, ale demokraty neobměkčil. Dohoda o imigrantech bude velký boj

Jsem úspěšný prezident, Spojeným státům se daří a chci s vámi spolupracovat. Tak by se dala shrnout letošní Zpráva o stavu unie, kterou poprvé přednesl americký prezident Donald Trump. Zatímco republikáni projev chválí, demokraté jej přijali spíše rozhořčeně.

Boj s imigrací, investice do infrastruktury a častější spolupráce obou hlavních stran na řešení problémů, které Ameriku trápí. Tak si Donald Trump představuje své další působení v Bílém domě.

První rok zhodnotil jako úspěšný. Chválil, že se mu povedlo prosadit daňovou reformu, která snižuje daně všem Američanům, faktické otupení Obamovy reformy zdravotní péče nebo hospodářský růst a snižující se nezaměstnanost.

„Společně budujeme bezpečnou, silnou a hrdou Ameriku. Od voleb jsme vytvořili 2,4 milionu nových pracovních míst,“ pravil Trump.

Jiný Trump

Přestože řada věcí v jeho projevu byla nepravdivých, dá se Trumpova první Zpráva o stavu unie považovat za ukázku druhé tváře amerického prezidenta. Té, kterou nabídl například po zvolení do úřadu, kdy působil smířlivým a státnickým dojmem.

Během prvního roku v úřadu přitom Trump působil většinou arogantně. Po nepokojích v Charlottesville popudil výrokem, že za vraždu dívky neonacistickým fanatikem mohou také demonstranti proti rasismu. Před několika týdny označil africké země a Haiti za „pr…le“ světa. A do demokratů tepal kvůli tzv. shutdownu. Během krátké vládní platební neschopnosti je obvinil, že jim jsou imigranti přednější než americká armáda.

Bilanční řeč Donalda Trumpa. autor: Reuters

V úterý večer v Kongresu ale jako by mluvil jiný Trump. Server Politico jeho řeč označil jako projev „co by kdyby“, tedy možností reálných, pokud by prezidentův charakter byl zcela jiný než ve skutečnosti.

 „Vyzývám nás všechny, abychom dali stranou naše rozdíly, našli společnou půdu a sdružili se v jednotě, kterou potřebujeme k výsledkům pro náš lid, jímž jsme byli zvoleni, abychom mu sloužili,“ apeloval především na demokraty.

Politickým oponentům nabídl kompromis. Je ochotný prosadit imigrační reformu, která zachová ochranu pro tzv. „snílky“, tedy přistěhovalce, kteří přišli do USA jako děti. Výměnou chce ale, aby protistrana podpořila zrušení loterie o „zelené karty“ nebo Trumpův předvolební evergreen – výstavbu zdi na hranicích s Mexikem.

Jeden projev nezmění celý rok

Reakce demokratů na Trumpův projev byly vesměs odmítavé. Averzi vůči prezidentovi dali najevo už před tím, než je šéf Bílého domu stihl pozdravit. Asi padesátka demokratických zákonodárců si jako své hosty na akci pozvala právě „snílky“. Během řeči pak na rozdíl od tleskajících republikánů seděli s kamennou tváří. Kritiku následně vyjádřil nejen pokračovatel slavné rodové linie Joe Kennedy III.

„Američané nechtějí prezidenta, který je neúprosně nečestný, který šikanuje, který aktivně reprezentuje zájmy třídy miliardářů, který je proti vědě, který nás zkouší rozdělit na základě barvy pleti, národnosti, víry, pohlaví či sexuální orientace,“ bouřil senátor Bernie Sanders, který se v roce 2016 neúspěšně ucházel o demokratickou prezidentskou nominaci.

Nejen z jeho slov je jasné, že Trump bude muset překonávat řadu překážek. A to přesto, že se ve snaze o přívětivější tvář prezident vyhýbal i řadě kontroverzních témat. Nezmínil ruskou kauzu, aféru MeToo nebo své výroky o klimatické změně.

„Prezidentství Donalda Trumpa je sérií nesplněných slibů střední třídě a pracujícím. To je fakt, který dnešní zpráva nemohla změnit,“ komentoval senátor Bob Casey. „Jeden večerní proslov nevymaže konfliktní a chaotický rok, který nás od sebe oddálil,“ vzkázala kongresmanka Linda Sanchezová.

Pokus o zvýšení popularity

Výroky demokratů ukazují, že najít cestu k případné dohodě bude složité. Demokratům kromě zkušenosti s prvním rokem Trumpova vládnutí a protiimigrační rétoriky vadila hlavně chvála daňové reformy. Tu od začátku odmítají a prohlašují, že je výhodná jen pro korporace a bohaté.

Kongresman Raúl Grijalva prezidentovu politiku dokonce označil za „tunel zpět do Pozlaceného věku“, tedy 2. poloviny 19. století. V něm sice USA zažily hospodářský rozmach a ekonomicky předběhly Velkou Británii, zároveň jej ale provázala korupce a značné byly sociální konflikty či stávky dělníků za lepší pracovní podmínky.

Rusko vs. USA autor: Radka Zítková; Martin Krepindl, Matěj Hanauer

Experti ale soudí, že navzdory demokratickým výtkám, přednesl šéf Bílého domu projev, který může zafungovat na voliče. Není totiž možné opomenout jedno z hlavních měřítek Trumpova prezidentství – průzkumy popularity. Ty přitom ukazují, že 45. prezident je nejméně oblíbeným od druhé světové války. Souhlasí s ním asi 39 procent lidí.

Také proto se někdejší poradce George Bushe mladšího Tevi Troy domnívá, že úterní zpráva byla nejen shrnutím dosavadního prezidentského konání Donalda Trumpa, ale také nástin, jak jeho působení ve funkci ještě může vypadat. „Američané mají rádi výsledky. Takže pokud jsou výsledky dobré a budou i nadále, možná lidé změní názor.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud