Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump radikálně mění kurz, chce více jaderných zbraní pro USA

Trump radikálně mění kurz, chce více jaderných zbraní pro USA

Americký prezident Donald Trump plánuje rozšířit počet amerických jaderných zbraní. Vyplývá to z předběžného návrhu Zprávy o jaderném stavu (Nuclear Posture Review), která reflektuje záměry současné americké administrativy v oblasti jaderných zbraní. Návrh exkluzivně přinesl server Huffington Post, finální verze zprávy bude zveřejněna v průběhu února. 

Změna směru. Zatímco za éry prezidentů George Bushe i Baracka Obamy Spojené státy postupně své jaderné zbraně omezovaly, současná hlava USA se chystá k pravému opaku. Počet jaderných zbraní chce zvýšit, vyplývá podle návrhu Trumpovy jaderné doktríny, jejíž finální verze bude zveřejněna až v únoru.

Návrh zprávy vybízí k vybudování nových jaderných zbraní s nižší účinností, které by měly širší možnosti použití. Tato úvaha vychází z toho, že současný jaderný arzenál USA je příliš velký a příliš smrtící pro reálné použití. Návrh zprávy argumentuje, že okolní svět si je vědom toho, že USA mají příliš velké zábrany své jaderné zbraně použít a podle toho také jedná.

Návrh nicméně podle serveru Huffington Post nijak nereflektuje fakt, že USA již nyní mají k dispozici asi tisíc jaderných hlavic, které mají právě požadovanou „nižší účinnost.“

1080p 720p 360p
KLDR: jak vznikl hrozivý režim a proč se (ne)bát jaderného konfliktu

Důvodů k obavám je však víc. Návrh například neobsahuje jedinou referenci k článku VI. Dohody o nešíření jaderných zbraní, která USA jakožto signatáře zavazuje, aby postupovala cestou postupného jaderného odzbrojení.

Americké ministerstvo obrany se k návrhu odmítlo vyjádřit. „Nebudeme komentovat dokumenty, které nejsou ve finální podobě,“ uvedl mluvčí.

Vyznění návrhu nové doktríny však prostor k pochybám nedává. „Všechno, co je zatím v tomto dokumentu napsáno, je ve znamení zvyšování stavů jaderných zbraní,“ analyzuje zprávu lobbista Anthony Wier. „O tom to přeci je. Vybudovat co nejvíce jaderných zbraní a zaplatit za jejich výrobu co nejvíc peněz.“

Návrh zprávy je obzvlášť citlivě vnímaný v kontextu současného napětí mezi USA a Severní Koreou. Právě Donald Trump s Kim Čong-unem totiž během loňského roku na sebe prostřednictvím veřejných prohlášení často útočili a předháněli se ve vyjádřeních toho, kdo z nich má „větší jaderné tlačítko.“

Riziko ozbrojeného konfliktu mezi oběma zeměmi se v poslední době významně zvýšilo. Podle bývalého šéfa zpravodajské agentury CIA Johna Brennana je riziko války 20-25 procent, senátor Lindsey Graham pak možnost vojenského zásahu proti KLDR odhaduje na 30 procent.

Na světě je nyní asi 15 tisíc jaderných zbraní, většina z nich je však v rukou USA a Ruska. Oba státy mají přibližně sedm tisíc jaderných střel.