Trumpova ruská aféra se znovu nafukuje. Jeho exporadce komunikoval s bývalým členem ruské rozvědky | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova ruská aféra se znovu nafukuje. Jeho exporadce komunikoval s bývalým členem ruské rozvědky

Trumpova ruská aféra se znovu nafukuje. Jeho exporadce komunikoval s bývalým členem ruské rozvědky

Někdejší významný člen volebního štábu Donalda Trumpa Rick Gates, který se přiznal ke spiknutí proti Spojeným státům a ke lhaní vyšetřovatelům, byl během prezidentské kampaně v kontaktu s nejmenovaným bývalým pracovníkem ruských tajných služeb. Podle agentury Reuters to vyplývá z dokumentů předložených soudu zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem, který rozplétá kauzu ruského vlivu na volby v USA.

Zmíněný příslušník ruských tajných služeb není v podkladech pro soud identifikován, uváděn je jako Osoba A. Tento člověk v minulosti mimo kampaň spolupracoval vedle Gatese i s bývalým šéfem Trumpova štábu Paulem Manafortem. Reuters poznamenal, že spojení mezi Gatesem a Osobou A je významné, neboť Gatesova a také Manafortova obvinění nesouvisela s jejich volební činností pro Trumpa, ale s jejich lobbistickou prací pro proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, svrženého v roce 2014.

720p 360p
Rusko vs. USA

O tom, že Gates byl během kampaně s Osobou A v kontaktu, věděl právník Alex van der Zwaan. Ten se v únoru v rámci dohody s Muellerem přiznal, že lhal americkým vyšetřovatelům o svých kontaktech s Gatesem. Podle nových dokumentů pro soud van der Zwaan při výslechu Muellerovi připustil, že o ruské vazbě věděl, protože mu to Gates řekl. V dokumentech se také uvádí, že zmíněný bývalý činitel ruských tajných služeb pracoval pro Manafortovu lobbistickou společnost na Ukrajině a že byl s van der Zwaanem a Gatesem v kontaktu v září a říjnu 2016, tedy krátce před listopadovými volbami.

Popis Osoby A se podle Reuters shoduje s Ukrajincem Konstantinem Kilimnikem, který pracoval pro Manaforta. V minulosti Kilimnik popíral, že by měl vazby na ruské tajné služby. Potvrdil ale, že s Manafortem během americké kampaně o Trumpovi a volbách hovořil, neboť se spolu bavili o všem od ruského prezidenta Vladimira Putina až po ženské.

Zatímco Gates se k nekalým praktikám přiznal, Manafort to popírá a tvrdí, že Mueller překročil své kompetence, neboť obvinění jsou z trestné činnosti, která nesouvisí s ruským vměšováním do amerických prezidentských voleb.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.