Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova ruská aféra se znovu nafukuje. Jeho exporadce komunikoval s bývalým členem ruské rozvědky

Trumpova ruská aféra se znovu nafukuje. Jeho exporadce komunikoval s bývalým členem ruské rozvědky

Někdejší významný člen volebního štábu Donalda Trumpa Rick Gates, který se přiznal ke spiknutí proti Spojeným státům a ke lhaní vyšetřovatelům, byl během prezidentské kampaně v kontaktu s nejmenovaným bývalým pracovníkem ruských tajných služeb. Podle agentury Reuters to vyplývá z dokumentů předložených soudu zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem, který rozplétá kauzu ruského vlivu na volby v USA.

Zmíněný příslušník ruských tajných služeb není v podkladech pro soud identifikován, uváděn je jako Osoba A. Tento člověk v minulosti mimo kampaň spolupracoval vedle Gatese i s bývalým šéfem Trumpova štábu Paulem Manafortem. Reuters poznamenal, že spojení mezi Gatesem a Osobou A je významné, neboť Gatesova a také Manafortova obvinění nesouvisela s jejich volební činností pro Trumpa, ale s jejich lobbistickou prací pro proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, svrženého v roce 2014.

720p 360p
Rusko vs. USA

O tom, že Gates byl během kampaně s Osobou A v kontaktu, věděl právník Alex van der Zwaan. Ten se v únoru v rámci dohody s Muellerem přiznal, že lhal americkým vyšetřovatelům o svých kontaktech s Gatesem. Podle nových dokumentů pro soud van der Zwaan při výslechu Muellerovi připustil, že o ruské vazbě věděl, protože mu to Gates řekl. V dokumentech se také uvádí, že zmíněný bývalý činitel ruských tajných služeb pracoval pro Manafortovu lobbistickou společnost na Ukrajině a že byl s van der Zwaanem a Gatesem v kontaktu v září a říjnu 2016, tedy krátce před listopadovými volbami.

Popis Osoby A se podle Reuters shoduje s Ukrajincem Konstantinem Kilimnikem, který pracoval pro Manaforta. V minulosti Kilimnik popíral, že by měl vazby na ruské tajné služby. Potvrdil ale, že s Manafortem během americké kampaně o Trumpovi a volbách hovořil, neboť se spolu bavili o všem od ruského prezidenta Vladimira Putina až po ženské.

Zatímco Gates se k nekalým praktikám přiznal, Manafort to popírá a tvrdí, že Mueller překročil své kompetence, neboť obvinění jsou z trestné činnosti, která nesouvisí s ruským vměšováním do amerických prezidentských voleb.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1