Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpovi telefon nezvedneme. Říká matka ženy, kterou v Charlottesvillu zabil pravicový radikál

Trumpovi telefon nezvedneme. Říká matka ženy, kterou v Charlottesvillu zabil pravicový radikál

Matka mladé ženy, kterou pravicový radikál zabil v americkém Charlottesvillu, o incidentu nehodlá hovořit s prezidentem USA Donaldem Trumpem. Susan Broová, matka dvaatřicetileté Heather Heyerové, to dnes řekla v pořadu televize ABC. Heyerová minulý víkend zahynula, když do davu odpůrců rasistické demonstrace najel svým autem pravicový radikál.

Pracovníci Bílého domu už několikrát do Charlottesvillu telefonovali, ale Broovou nezastihli. Pokud zavolají znovu, matka mrtvé ženy telefon nezvedne, řekla americké televizi. Cítí se pohoršena prohlášením prezidenta, který klade rovnítko mezi demonstrujícími neonacisty a lidi, kteří se jim jako její dcera v ulicích města postavili na odpor.

Trump krátce po incidentu v Charlottesvillu vyjádřil na twitteru pozůstalým soustrast a vyjádřil nad úmrtím Heyerové smutek. Opakovaně pak ale tvrdil, že vinu na násilnostech nesou jak neonacisté a hlasatelé bělošské nadřazenosti, tak i jejich odpůrci.

360p
Do davu v Charlottesville najelo auto

James Alex Fields Jr., řidič auta, který usmrtil Heyerovou a dalších 19 lidí zranil, byl obviněn z vraždy a čeká ve vězení na soud.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1