Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpův twitter jako silná zbraň tajných služeb. Zahraniční agenti díky nim rozklíčují jeho zvyky

Trumpův twitter jako silná zbraň tajných služeb. Zahraniční agenti díky nim rozklíčují jeho zvyky

Donald Trump je neobvyklý prezident. Do Bílého domu s ním přišlo mnoho nových způsobů a v některých věcech je opravdovým průkopníkem. Například v komunikaci s občany. Ti už si zvykli, že prezident k nim promlouvá takřka denně, bez příkras a bez konzultací s odborníky prostřednictvím svého účtu na twitteru. Přílišná otevřenost a snaha vyjadřovat se impulsivně téměř ke všemu ale dává do rukou silnou zbraň zahraničním agentům, kteří se prostřednictvím analýz prezidentova online obsahu mohou mnoho dozvědět o jeho zvycích a preferencích.

Trump práci agentům celkem usnadňuje. U jiných amerických prezidentů museli zahraniční tajné služby zjišťovat podrobnosti o jejich životě většinou oklikou. Současná americká hlava státu je ale denně zásobuje cennými informacemi, které dostávají takřka na zlatém podnose.

Z na první pohled nevinných tweetů se dá totiž vyčíst, jaké pořady prezident sleduje i na jaké zpravodajství spoléhá, když chce sledovat aktuální dění. Dle dat a časů se dá také zjistit, kdy vstává, nebo chodí do postele i to, kdy je právě naštvaný. To jsou informace, ke kterým by se u minulých prezidentů dostávali agenti jen těžko, pokud by neměli vlastního informátora v Bílém domě.

720p 480p 360p 240p
Trumpovy přešlapy

O tom, co Trump zveřejňuje na sociálních sítích a zda je to vhodné, se mluví už od dob prezidentské kampaně. S nástupem miliardáře do významné funkce začalo být ještě více nasnadě, zda by nebylo dobré tento způsob komunikace prezidenta nějak omezit, protože se dostává do kontaktu i s tajnými informacemi, jejichž vyzrazení by mohlo vyvolat ohrožení státu. Trump publikuje většinu obsahu totiž zřejmě skutečně spontánně bez jakékoli porady s diplomaty nebo poradci.

Nada Bakosová, bývalá analytička pro CIA pro The Washington Post potvrzuje, že chování Trumpa je skutečně bezprecedentní. Za svoji kariéru, kdy i ona analyzovala chování světových lídrů, nezažila případ, kdy by se o vedoucí postavě některého státu dalo zjistit tolik podrobností pouhým pozorováním toho, co denně vypouští do veřejného prostoru. Tajné služby tak mohou zjistit, jaké jídlo nebo filmy má prezident rád, i co ho dokáže rozzuřit. Takové podrobnosti podle Bakosové pak mohou diplomaté snadno využít pro přípravu jednání se sledovaným politikem, při kterém chtějí uspět.

Přestože některé snahy o omezení publikování Trumpa na twitteru už se uskutečnily, prezident prý stále trvá na tom, aby mu tento prostředek přímé komunikace s občany zůstal. Možná mu ale nedochází, že tak nekomunikuje pouze se „svými“ Američany, ale také s těmi, kteří z jeho tweetů vyčtou to, co potřebují.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744