Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Učitel skočil po útočníkovi a vyrazil mu zbraň z ruky. Amerika má nového hrdinu

Učitel skočil po útočníkovi a vyrazil mu zbraň z ruky. Amerika má nového hrdinu

Páteční střelba na střední škole v americké Indianě, při které byli zraněni dva lidé, mohla skončit mnohem větší tragédií. Té zabránil statečný učitel, který se vrhnul na útočníka vybaveného dvěma pistolemi, aby ho holýma rukama odzbrojil. Hrdinství učitele v sobotu ocenil i prezident Donald Trump.

Studenti střední školy ve městě Noblesville zrovna psali písemný test, když se jeden ze žáků omluvil, že musí ze třídy odejít. Za okamžik se ale vrátil se dvěma pistolemi v rukou a začal po spolužácích střílet. Učitel ale bez váhání zareagoval a rozběhl se proti ozbrojenému útočníkovi s holýma rukama, vyrazil mu zbraně z ruky a povalil ho na zem.  

Ozbrojený student stihl kromě učitele postřelit ještě spolužačku, kterou v kritickém stavu odvezli do nemocnice, krátce poté se ji ale lékařům podařilo stabilizovat. Díky hrdinství profesora však k větší tragédii nedošlo. „Kdyby nebylo jeho, určitě by nás bylo zraněno víc,“ řekl pro agenturu AP jeden z žáků a svědků páteční události Ethan Stonebreaker.

„Jsem opravdu vděčný za to, že tam byl, protože nevím, jestli bychom to bez něj zvládli,“ projevil vděčnost další ze studentů pro FOX 59.

720p 360p
V Americe si zbraň koupíte i od 14 let. Hněv pozůstalých ale sílí

Odvážný čin devětadvacetiletého učitele Jasona Seamana v sobotu ocenil i americký prezident Donald Trump. „Děkuji velmi statečnému učiteli a hrdinovi Jasonu Seamanovi z Noblesville v Indianě za jeho hrdinský čin při záchraně tolika vzácných mladých životů. O jeho rychlé, automatické reakci se mluví po celém světě!“ napsal Trumpa na twitteru.

Trump ale nezůstal ve chvále učitele mezi americkými politiky sám – čin ocenil také viceprezident Mike Pence. „Učitel z Indiany Jason Seaman je americký hrdina,“ napsal na bitteru. „Jsme na vás, Jasone, pyšní a modlíme se za vás a všechny, kteří se zotavují ze zranění,“ dodal viceprezident.

Učitele a otce dvou dětí odvezli do nemocni při vědomí a ze zranění se pomalu zotavuje. „Když ho odváželi do nemocnice, vím, že mluvil. Hovořil se svou ženou a říkal jí, že je v pořádku,“ uvedl pro IndyStar bratr učitele.

Matka Jasona pak zdravotní stav svého syna Američanům přiblížila na sociální síti facebook. „Jason je po operaci a daří se mu dobře,“ napsala s tím, že střelec zasáhl učitele do břicha, boku a předloktí. „Prosím, modlete se za studentku, která byla také postřelena,“ vyzvala Jasonova matka v přípěvku.

Že střelba neskončila větší tragédií, je vděčný i samotný učitel, který po incidentu také vydal krátké prohlášení. „Chci vám všem oznámit, že jsem byl postřelen, ale jsem v pořádku. Všem studentům bych chtěl říct, že jste úžasní a děkuji vám za podporu. Jste důvodem, proč učím,“ napsal učitel.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1