Články odjinud

Učitel skočil po útočníkovi a vyrazil mu zbraň z ruky. Amerika má nového hrdinu

Učitel skočil po útočníkovi a vyrazil mu zbraň z ruky. Amerika má nového hrdinu

Páteční střelba na střední škole v americké Indianě, při které byli zraněni dva lidé, mohla skončit mnohem větší tragédií. Té zabránil statečný učitel, který se vrhnul na útočníka vybaveného dvěma pistolemi, aby ho holýma rukama odzbrojil. Hrdinství učitele v sobotu ocenil i prezident Donald Trump.

Studenti střední školy ve městě Noblesville zrovna psali písemný test, když se jeden ze žáků omluvil, že musí ze třídy odejít. Za okamžik se ale vrátil se dvěma pistolemi v rukou a začal po spolužácích střílet. Učitel ale bez váhání zareagoval a rozběhl se proti ozbrojenému útočníkovi s holýma rukama, vyrazil mu zbraně z ruky a povalil ho na zem.  

Ozbrojený student stihl kromě učitele postřelit ještě spolužačku, kterou v kritickém stavu odvezli do nemocnice, krátce poté se ji ale lékařům podařilo stabilizovat. Díky hrdinství profesora však k větší tragédii nedošlo. „Kdyby nebylo jeho, určitě by nás bylo zraněno víc,“ řekl pro agenturu AP jeden z žáků a svědků páteční události Ethan Stonebreaker.

„Jsem opravdu vděčný za to, že tam byl, protože nevím, jestli bychom to bez něj zvládli,“ projevil vděčnost další ze studentů pro FOX 59.

720p 360p
V Americe si zbraň koupíte i od 14 let. Hněv pozůstalých ale sílí

Odvážný čin devětadvacetiletého učitele Jasona Seamana v sobotu ocenil i americký prezident Donald Trump. „Děkuji velmi statečnému učiteli a hrdinovi Jasonu Seamanovi z Noblesville v Indianě za jeho hrdinský čin při záchraně tolika vzácných mladých životů. O jeho rychlé, automatické reakci se mluví po celém světě!“ napsal Trumpa na twitteru.

Trump ale nezůstal ve chvále učitele mezi americkými politiky sám – čin ocenil také viceprezident Mike Pence. „Učitel z Indiany Jason Seaman je americký hrdina,“ napsal na bitteru. „Jsme na vás, Jasone, pyšní a modlíme se za vás a všechny, kteří se zotavují ze zranění,“ dodal viceprezident.

Učitele a otce dvou dětí odvezli do nemocni při vědomí a ze zranění se pomalu zotavuje. „Když ho odváželi do nemocnice, vím, že mluvil. Hovořil se svou ženou a říkal jí, že je v pořádku,“ uvedl pro IndyStar bratr učitele.

Matka Jasona pak zdravotní stav svého syna Američanům přiblížila na sociální síti facebook. „Jason je po operaci a daří se mu dobře,“ napsala s tím, že střelec zasáhl učitele do břicha, boku a předloktí. „Prosím, modlete se za studentku, která byla také postřelena,“ vyzvala Jasonova matka v přípěvku.

Že střelba neskončila větší tragédií, je vděčný i samotný učitel, který po incidentu také vydal krátké prohlášení. „Chci vám všem oznámit, že jsem byl postřelen, ale jsem v pořádku. Všem studentům bych chtěl říct, že jste úžasní a děkuji vám za podporu. Jste důvodem, proč učím,“ napsal učitel.