Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Učitel skočil po útočníkovi a vyrazil mu zbraň z ruky. Amerika má nového hrdinu

Učitel skočil po útočníkovi a vyrazil mu zbraň z ruky. Amerika má nového hrdinu

Páteční střelba na střední škole v americké Indianě, při které byli zraněni dva lidé, mohla skončit mnohem větší tragédií. Té zabránil statečný učitel, který se vrhnul na útočníka vybaveného dvěma pistolemi, aby ho holýma rukama odzbrojil. Hrdinství učitele v sobotu ocenil i prezident Donald Trump.

Studenti střední školy ve městě Noblesville zrovna psali písemný test, když se jeden ze žáků omluvil, že musí ze třídy odejít. Za okamžik se ale vrátil se dvěma pistolemi v rukou a začal po spolužácích střílet. Učitel ale bez váhání zareagoval a rozběhl se proti ozbrojenému útočníkovi s holýma rukama, vyrazil mu zbraně z ruky a povalil ho na zem.  

Ozbrojený student stihl kromě učitele postřelit ještě spolužačku, kterou v kritickém stavu odvezli do nemocnice, krátce poté se ji ale lékařům podařilo stabilizovat. Díky hrdinství profesora však k větší tragédii nedošlo. „Kdyby nebylo jeho, určitě by nás bylo zraněno víc,“ řekl pro agenturu AP jeden z žáků a svědků páteční události Ethan Stonebreaker.

„Jsem opravdu vděčný za to, že tam byl, protože nevím, jestli bychom to bez něj zvládli,“ projevil vděčnost další ze studentů pro FOX 59.

720p 360p
V Americe si zbraň koupíte i od 14 let. Hněv pozůstalých ale sílí

Odvážný čin devětadvacetiletého učitele Jasona Seamana v sobotu ocenil i americký prezident Donald Trump. „Děkuji velmi statečnému učiteli a hrdinovi Jasonu Seamanovi z Noblesville v Indianě za jeho hrdinský čin při záchraně tolika vzácných mladých životů. O jeho rychlé, automatické reakci se mluví po celém světě!“ napsal Trumpa na twitteru.

Trump ale nezůstal ve chvále učitele mezi americkými politiky sám – čin ocenil také viceprezident Mike Pence. „Učitel z Indiany Jason Seaman je americký hrdina,“ napsal na bitteru. „Jsme na vás, Jasone, pyšní a modlíme se za vás a všechny, kteří se zotavují ze zranění,“ dodal viceprezident.

Učitele a otce dvou dětí odvezli do nemocni při vědomí a ze zranění se pomalu zotavuje. „Když ho odváželi do nemocnice, vím, že mluvil. Hovořil se svou ženou a říkal jí, že je v pořádku,“ uvedl pro IndyStar bratr učitele.

Matka Jasona pak zdravotní stav svého syna Američanům přiblížila na sociální síti facebook. „Jason je po operaci a daří se mu dobře,“ napsala s tím, že střelec zasáhl učitele do břicha, boku a předloktí. „Prosím, modlete se za studentku, která byla také postřelena,“ vyzvala Jasonova matka v přípěvku.

Že střelba neskončila větší tragédií, je vděčný i samotný učitel, který po incidentu také vydal krátké prohlášení. „Chci vám všem oznámit, že jsem byl postřelen, ale jsem v pořádku. Všem studentům bych chtěl říct, že jste úžasní a děkuji vám za podporu. Jste důvodem, proč učím,“ napsal učitel.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1