Uprchlíků vyráží od afrických břehů výrazně míň. Riskantní plavbu stále nepřežijí tisíce z nich | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uprchlíků vyráží od afrických břehů výrazně míň. Riskantní plavbu stále nepřežijí tisíce z nich

Uprchlíků vyráží od afrických břehů výrazně míň. Riskantní plavbu stále nepřežijí tisíce z nich

Do Evropy dorazilo od začátku roku už přes 73 000 migrantů, z toho 85 procent, tedy asi 62 000 jich zamířilo do Itálie. Oznámila to Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), podle níž 1800 lidí při pokusu o překonání Středozemního moře přišlo o život. V porovnání s loňským rokem je tak příliv přistěhovalců mnohem nižší. Ve stejném období roku 2016 se dostalo do Evropy 211 433 migrantů a 2899 na cestě přišlo o život.

 

Itálie nese hlavní zátěž stěhování migrantů z ostatních kontinentů, zejména Afriky, poté co se uzavřela takzvaná balkánská cesta přes Řecko. V průběhu letošního roku do této balkánské země přišlo 7699 migrantů, zatímco loni za stejné období to bylo 157 250.

Tisíce lidí záchranáři tahají takřka denně z vod Středozemního moře, mnoho dalších riskantní plavbu nepřežije.

720p 480p 360p 240p
Dramatická záchrana uprchlíků, kterým se na Středozemním moři vznítil člun.

Do Španělska, které má dvě enklávy v Africe u Maroka, dorazilo letos 3314 lidí, za stejné období loni to bylo 1063 osob.

Evropská komise v roce 2015 dojednala mechanismus, který má Itálii a Řecku ulevit a přicházející migranty rozmístit do dalších zemí EU. Systém kvót, které se měly vztahovat na 160 000 běženců ale do velké míry zkrachoval a nakonec se v jeho rámci podařilo přesunout asi jen 20 000 lidí.

Česko spolu s dalšími zeměmi Visegrádské čtyřky kvóty bojkotovalo a namísto přidělených 2 800 lidí přijalo jen 12. Evropská komise dnes rozhodla, že s ním proto zahájí řízení na jehož konci může padnout pokuta.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.