Útočník z jihu Francie? Známá firma, kriminálník marockého původu, píše francouzský server | info.cz

Články odjinud

Útočník z jihu Francie? Známá firma, kriminálník marockého původu, píše francouzský server

Francie od dopoledne s napětím sledovala dramatickou situaci poblíž Montpellier na jihu země. Útočníci tam postřelili policistu a jeden z nich se poté zabarikádoval s rukojmími v supermarketu. Jedná se o teroristický útok s islamistickým pozadím, jak potvrzují indicie, které se o hlavním útočníkovi postupně dostávají skrze média na veřejnost. Podle dostupných informací měli policisté před sebou muže, který veskrze zapadal do tradičního profilu mladých Francouzů radikalizovaných islamisty. Při zásahu ho zabili.

Podle ministra vnitra Gérarda Collomba 26letý útočník, známý jako drobný kriminálník, útok označovaný jako zjevně teroristický spáchal sám.

Informace o útočníkovi dříve přinesl například francouzský server Le Parisien. V textu zdůrazňuje, že se jedná o poznatky získané od jeho zdrojů. Le Parisien o střelci mluví jako o muži původem z Maroka.

Úřadům byl v minulosti známý. Protiteroristické oddělení ho sledovalo kvůli jeho aktivitě na salafistických internetových fórech.

Ministr Collomb řekl, že střelec, 26letý Redouane Lakdim z jihu Francie, byl zradikalizovaný delikvent známý kvůli drobným zločinům a jako drogový dealer. Nebyl považován za nebezpečného islamistu, ale byl pod policejním dohledem.

Le Parisien uvádí, že úřady prověřují, zda se před dvěma roky vydal do Sýrie, kde tou dobou vrcholily boje a kde byl samozvaný Islámský stát na vrcholu sil.

Určité vazby na teroristickou organizaci potvrzuje i fakt, že útočník prohlašoval, že udeřil jménem Islámského státu. Podle francouzské BFM TV žádal propuštění Salaha Abdeslama – hlavního žijícího podezřelého v případě brutálních teroristických útoků v roce 2015 v Paříži.

Podle svědků citovaných francouzskými médii při vstupu do obchodu provolával Alláhu Akbar (Bůh je veliký). Údajně byl vyzbrojený noži a granáty.

Policie odpoledne prohledala útočníkův dům. Jeho jméno veřejně známé není.

Proč se bát al-Káidy? Hrozí další 11. září? autor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud