Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Útočník z jihu Francie? Známá firma, kriminálník marockého původu, píše francouzský server

Útočník z jihu Francie? Známá firma, kriminálník marockého původu, píše francouzský server

Francie od dopoledne s napětím sledovala dramatickou situaci poblíž Montpellier na jihu země. Útočníci tam postřelili policistu a jeden z nich se poté zabarikádoval s rukojmími v supermarketu. Jedná se o teroristický útok s islamistickým pozadím, jak potvrzují indicie, které se o hlavním útočníkovi postupně dostávají skrze média na veřejnost. Podle dostupných informací měli policisté před sebou muže, který veskrze zapadal do tradičního profilu mladých Francouzů radikalizovaných islamisty. Při zásahu ho zabili.

Podle ministra vnitra Gérarda Collomba 26letý útočník, známý jako drobný kriminálník, útok označovaný jako zjevně teroristický spáchal sám.

Informace o útočníkovi dříve přinesl například francouzský server Le Parisien. V textu zdůrazňuje, že se jedná o poznatky získané od jeho zdrojů. Le Parisien o střelci mluví jako o muži původem z Maroka.

Úřadům byl v minulosti známý. Protiteroristické oddělení ho sledovalo kvůli jeho aktivitě na salafistických internetových fórech.

Ministr Collomb řekl, že střelec, 26letý Redouane Lakdim z jihu Francie, byl zradikalizovaný delikvent známý kvůli drobným zločinům a jako drogový dealer. Nebyl považován za nebezpečného islamistu, ale byl pod policejním dohledem.

Le Parisien uvádí, že úřady prověřují, zda se před dvěma roky vydal do Sýrie, kde tou dobou vrcholily boje a kde byl samozvaný Islámský stát na vrcholu sil.

Určité vazby na teroristickou organizaci potvrzuje i fakt, že útočník prohlašoval, že udeřil jménem Islámského státu. Podle francouzské BFM TV žádal propuštění Salaha Abdeslama – hlavního žijícího podezřelého v případě brutálních teroristických útoků v roce 2015 v Paříži.

Podle svědků citovaných francouzskými médii při vstupu do obchodu provolával Alláhu Akbar (Bůh je veliký). Údajně byl vyzbrojený noži a granáty.

Policie odpoledne prohledala útočníkův dům. Jeho jméno veřejně známé není.

720p 360p
Proč se bát al-Káidy? Hrozí další 11. září?

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1