Útočník z jihu Francie? Známá firma, kriminálník marockého původu, píše francouzský server | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Útočník z jihu Francie? Známá firma, kriminálník marockého původu, píše francouzský server

Útočník z jihu Francie? Známá firma, kriminálník marockého původu, píše francouzský server

Francie od dopoledne s napětím sledovala dramatickou situaci poblíž Montpellier na jihu země. Útočníci tam postřelili policistu a jeden z nich se poté zabarikádoval s rukojmími v supermarketu. Jedná se o teroristický útok s islamistickým pozadím, jak potvrzují indicie, které se o hlavním útočníkovi postupně dostávají skrze média na veřejnost. Podle dostupných informací měli policisté před sebou muže, který veskrze zapadal do tradičního profilu mladých Francouzů radikalizovaných islamisty. Při zásahu ho zabili.

Podle ministra vnitra Gérarda Collomba 26letý útočník, známý jako drobný kriminálník, útok označovaný jako zjevně teroristický spáchal sám.

Informace o útočníkovi dříve přinesl například francouzský server Le Parisien. V textu zdůrazňuje, že se jedná o poznatky získané od jeho zdrojů. Le Parisien o střelci mluví jako o muži původem z Maroka.

Úřadům byl v minulosti známý. Protiteroristické oddělení ho sledovalo kvůli jeho aktivitě na salafistických internetových fórech.

Ministr Collomb řekl, že střelec, 26letý Redouane Lakdim z jihu Francie, byl zradikalizovaný delikvent známý kvůli drobným zločinům a jako drogový dealer. Nebyl považován za nebezpečného islamistu, ale byl pod policejním dohledem.

Le Parisien uvádí, že úřady prověřují, zda se před dvěma roky vydal do Sýrie, kde tou dobou vrcholily boje a kde byl samozvaný Islámský stát na vrcholu sil.

Určité vazby na teroristickou organizaci potvrzuje i fakt, že útočník prohlašoval, že udeřil jménem Islámského státu. Podle francouzské BFM TV žádal propuštění Salaha Abdeslama – hlavního žijícího podezřelého v případě brutálních teroristických útoků v roce 2015 v Paříži.

Podle svědků citovaných francouzskými médii při vstupu do obchodu provolával Alláhu Akbar (Bůh je veliký). Údajně byl vyzbrojený noži a granáty.

Policie odpoledne prohledala útočníkův dům. Jeho jméno veřejně známé není.

720p 360p
Proč se bát al-Káidy? Hrozí další 11. září?

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.