Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Útočník z jihu Francie? Známá firma, kriminálník marockého původu, píše francouzský server

Útočník z jihu Francie? Známá firma, kriminálník marockého původu, píše francouzský server

Francie od dopoledne s napětím sledovala dramatickou situaci poblíž Montpellier na jihu země. Útočníci tam postřelili policistu a jeden z nich se poté zabarikádoval s rukojmími v supermarketu. Jedná se o teroristický útok s islamistickým pozadím, jak potvrzují indicie, které se o hlavním útočníkovi postupně dostávají skrze média na veřejnost. Podle dostupných informací měli policisté před sebou muže, který veskrze zapadal do tradičního profilu mladých Francouzů radikalizovaných islamisty. Při zásahu ho zabili.

Podle ministra vnitra Gérarda Collomba 26letý útočník, známý jako drobný kriminálník, útok označovaný jako zjevně teroristický spáchal sám.

Informace o útočníkovi dříve přinesl například francouzský server Le Parisien. V textu zdůrazňuje, že se jedná o poznatky získané od jeho zdrojů. Le Parisien o střelci mluví jako o muži původem z Maroka.

Úřadům byl v minulosti známý. Protiteroristické oddělení ho sledovalo kvůli jeho aktivitě na salafistických internetových fórech.

Ministr Collomb řekl, že střelec, 26letý Redouane Lakdim z jihu Francie, byl zradikalizovaný delikvent známý kvůli drobným zločinům a jako drogový dealer. Nebyl považován za nebezpečného islamistu, ale byl pod policejním dohledem.

Le Parisien uvádí, že úřady prověřují, zda se před dvěma roky vydal do Sýrie, kde tou dobou vrcholily boje a kde byl samozvaný Islámský stát na vrcholu sil.

Určité vazby na teroristickou organizaci potvrzuje i fakt, že útočník prohlašoval, že udeřil jménem Islámského státu. Podle francouzské BFM TV žádal propuštění Salaha Abdeslama – hlavního žijícího podezřelého v případě brutálních teroristických útoků v roce 2015 v Paříži.

Podle svědků citovaných francouzskými médii při vstupu do obchodu provolával Alláhu Akbar (Bůh je veliký). Údajně byl vyzbrojený noži a granáty.

Policie odpoledne prohledala útočníkův dům. Jeho jméno veřejně známé není.

720p 360p
Proč se bát al-Káidy? Hrozí další 11. září?

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867