Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Útok v Afghánistánu: Nikdy nelze předvídat vše, atentátníci nevypadají jako ve filmu, říká Šulc

Útok v Afghánistánu: Nikdy nelze předvídat vše, atentátníci nevypadají jako ve filmu, říká Šulc

Dnešní sebevražedný útok v Afghánistánu stál život tři české vojáky. Terorista na jejich patrolu zaútočil ve chvíli, kdy museli v terénu opustit obrněné vozidlo. Přestože vojáci jsou cvičeni na podobné situace a nejednalo se v tomto případě o nezkušené muže, není možné se podobným hrozbám ubránit na sto procent. „Nikdy nemůžete eliminovat a předvídat vše. Pokud se člověk rozhodne vejít do sestavy patroly a tam se odpálit, tak tomu těžko můžete zabránit, protože ne každý vypadá na první pohled jako atentátník, jako je tomu ve filmech,“ vysvětluje pro INFO.CZ bývalý poradce ministra obrany a bezpečnostní analytik František Šulc.

Dá se na útok sebevražedného atentátníka nějak efektivně připravit?

Existují standardizované postupy, které snižují pravděpodobnost úspěšnosti takové akce, ať jde o sebevražedného útočníka nebo výbušniny nastražené ve vozidle nebo v zemi. Nikdy ale nemůžete eliminovat a předvídat vše. Pokud se člověk rozhodne vejít do sestavy patroly a tam se odpálit, tak tomu těžko můžete zabránit, protože ne každý vypadá na první pohled jako atentátník, jako je tomu ve filmech, aby se dalo včas zasáhnout.

Jak tedy útočníci většinou vypadají?

Vesměs to jsou muži mladšího až středního věku. V Afghánistánu a Íráku ale často útočí i starší osoby. Někdy to mohou být lidé, kteří jsou k tomuto činu donuceni, protože jejich rodina byla vzata jako rukojmí a oni ji tímto vykoupí. Co se týče teroristů, kteří útočí například v Evropě, dá se říct, že to bývají mladí svobodní muži, kteří nepocházejí z chudých poměrů. Charakteristika sebevražedných útočníků v Afghánistánu je ale otevřenější.

O útocích na vojáky v Afghánistánu a dalších oblastech s podobně zhoršenou bezpečností se lidé obyčejně dozvídají, pokud jde o zástupce jejich „vlastní“ armády a státu. Když odhlédneme od tohoto národnostního hlediska, jak časté obecně podobné útoky v Afghánistánu jsou?

Útoků je mnohem více, než je patrné z médií. Primárně to ale většinou odnáší afghánské síly, které před několika lety převzaly hlavní úlohu péče o bezpečnost Afghánistánu. O těchto útocích se většinou v zahraničních médiích nemluví.

Vědí podle Vás Češi o tom, jaká je situace v Afghánistánu, kde působí stovky našich vojáků? Nebo zavládl pocit, že tamní konflikt už v podstatě skončil? 

Čím jsem starší, tím jsem skeptičtější a myslím si, že situace v Afghánistánu většinu lidí od začátku nezajímá. Afghánistán byl tématem jen v okamžiku, když si na něj lidé chtěli udělat svůj názor a potřebovali si vyjasnit, zda je to podle nich dobře, nebo špatně. Stejně jako když se někdo dívá na fotbal, tak má dojem, že může trénovat fotbalisty, tak když si někdo přečte pár článků o Afghánistánu, tak má dojem, že může být vojevůdce. Každý chce mít názor, ale řekl bych, že většině lidí je celková problematika tamní situace ukradená.

Ty představy jsou navíc dost zkreslené, protože lidé uvidí pár fotografií a mají třeba dojem, že země celá hoří. Ale když to pozorujete několik let, tak je vidět pokrok a postupný návrat života do měst. Za těch 16 let se země proměnila hodně. Od té doby, co začalo za Baracka Obamy stahování vojáků, které bylo mimochodem podle mě velkou chybou, tak ale informací v médiích znatelně ubylo.

Stejně jako při úmrtí pěti českých vojáků v roce 2014, o kterém jste vy osobně psal v obsáhlé reportáži, i teď sociální sítě zaplavily projevy soustrasti. Máte dojem, že Češi oceňují službu našich vojáků v zahraničí dlouhodobě, nebo že dochází pouze k jakýmsi vlnám právě v souvislosti s podobnými incidenty?

Záleží, jak budete definovat míru zájmu. Pokud máte představu, že na každém domě bude viset česká vlaječka a všichni budeme mít nášivku Podporuji české vojáky, tak to se nikdy nestane. Ale existují různé akce, které dokazují, že lidé mají zájem o české vojáky dlouhodobě. V některých školách děti posílají vojákům balíčky a lidé přispívají také na Vojenský fond solidarity. Existuje spousta pozitivních signálů a nemyslím si, že armáda by byla na okraji zájmu.

INFOGRAFIKA DNE: Rozložení sil v Afghánistánu (červen 2018)

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1