Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Británii zůstává přes 40 usvědčených teroristů. Nejde je vyhostit, někteří jsou už na svobodě

V Británii zůstává přes 40 usvědčených teroristů. Nejde je vyhostit, někteří jsou už na svobodě

Bez slitování vraždili nevinné, stát s nimi ale zachází v rukavičkách. Taková je realita teroristů, kteří plánovali a uskutečnili útoky ve Velké Británii. Řada z nich i přes hrozbu vyhoštění zůstává v zemi, odsedí si svůj trest a dostane se na svobodu. Odvolávají se totiž na zákon o lidských právech, podle kterého je Británie nesmí vydat do jejich rodné země, pokud jim tam hrozí špatné zacházení nebo týrání.

Díky odvolání na zákon o lidských právech na Britských ostrovech zůstalo už 40 zahraničních teroristů. Vyplývá to podle listu The Telegraph z uniklé zprávy, kterou vypracovalo tamní ministerstvo vnitra. To zřejmě nyní hledá způsob, jak omezit výklad zákona a znemožnit jeho zneužívání teroristy. V čase zostřeného dohledu nad podezřelými možnými útočníky představuje tato situace skutečné nebezpečí, které je potřeba řešit. Někteří odsouzení teroristé, kteří si vymohli možnost zůstat v Británii, si už totiž své tresty odseděli a nyní jsou znovu na svobodě.

Jde například o džihádisty, kteří byli zapojení do plánování útoku, který se uskutečnil 7. července 2005 v londýnských dopravních prostředcích. Při útocích v metru a autobuse tehdy zemřelo přes 50 lidí, více než 700 se jich zranilo. O dva týdny později chtěli džihádisté z Al-Kajdy podobný útok zopakovat. Bomby tehdy zabily ale pouze atentátníky. Mezi odsouzenými byl tehdy i Siraj Yassin Abdullah Ali, který údajně útočníkům napomáhal. S odvoláním na zákon o lidských právech zůstal v Británii a vyhnul se tak deportaci do domovské Eritreje. Od roku 2011 je na svobodě.

720p 480p 360p 240p
VIDEO: Co víme o teroristovi z Manchesteru

Mezi dalšími teroristy, kteří se vyhnuli deportaci, je i Alžířan Baghdad Meziane. Podporovatel Usámy Bin Ládina, který v Británii sháněl peníze na budování výcvikových táborů Al-Kajdy. Protože si už svůj trest odseděl, je v Británii opět na svobodě.

Skutečnost, že Británie propouští do svých ulic usvědčené teroristy, nezachraňuje ani fakt, že jsou pod dohledem tajných služeb. Britská vláda v poslední době čelí kritice, protože strůjci posledních tří britských útoků (na Westminsterském mostě, Londýnském mostě a v manchesterské aréně) byli údajně v hledáčku tajných služeb. Ty ale nedokázaly útokům a smrtím nevinných zabránit.

„Útoky z poslední doby dokládají, že ochrana veřejnosti by měla být důležitější než dodržování lidských práv teroristů,“ prohlásil Alexander Charles Carlile ze Sněmovny lordů. Právě konzervativci se v britském parlamentu budou nyní snažit změnit legislativu natolik, aby zákon o lidských právech neměl vyšší váhu než rozsudky britských soudů a bylo tak možné zahraniční teroristy deportovat. Británii se zatím povedlo vysídlit 12 džihádistů, Francii 120.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744