Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Británii zůstává přes 40 usvědčených teroristů. Nejde je vyhostit, někteří jsou už na svobodě

V Británii zůstává přes 40 usvědčených teroristů. Nejde je vyhostit, někteří jsou už na svobodě

Bez slitování vraždili nevinné, stát s nimi ale zachází v rukavičkách. Taková je realita teroristů, kteří plánovali a uskutečnili útoky ve Velké Británii. Řada z nich i přes hrozbu vyhoštění zůstává v zemi, odsedí si svůj trest a dostane se na svobodu. Odvolávají se totiž na zákon o lidských právech, podle kterého je Británie nesmí vydat do jejich rodné země, pokud jim tam hrozí špatné zacházení nebo týrání.

Díky odvolání na zákon o lidských právech na Britských ostrovech zůstalo už 40 zahraničních teroristů. Vyplývá to podle listu The Telegraph z uniklé zprávy, kterou vypracovalo tamní ministerstvo vnitra. To zřejmě nyní hledá způsob, jak omezit výklad zákona a znemožnit jeho zneužívání teroristy. V čase zostřeného dohledu nad podezřelými možnými útočníky představuje tato situace skutečné nebezpečí, které je potřeba řešit. Někteří odsouzení teroristé, kteří si vymohli možnost zůstat v Británii, si už totiž své tresty odseděli a nyní jsou znovu na svobodě.

Jde například o džihádisty, kteří byli zapojení do plánování útoku, který se uskutečnil 7. července 2005 v londýnských dopravních prostředcích. Při útocích v metru a autobuse tehdy zemřelo přes 50 lidí, více než 700 se jich zranilo. O dva týdny později chtěli džihádisté z Al-Kajdy podobný útok zopakovat. Bomby tehdy zabily ale pouze atentátníky. Mezi odsouzenými byl tehdy i Siraj Yassin Abdullah Ali, který údajně útočníkům napomáhal. S odvoláním na zákon o lidských právech zůstal v Británii a vyhnul se tak deportaci do domovské Eritreje. Od roku 2011 je na svobodě.

720p 480p 360p 240p
VIDEO: Co víme o teroristovi z Manchesteru

Mezi dalšími teroristy, kteří se vyhnuli deportaci, je i Alžířan Baghdad Meziane. Podporovatel Usámy Bin Ládina, který v Británii sháněl peníze na budování výcvikových táborů Al-Kajdy. Protože si už svůj trest odseděl, je v Británii opět na svobodě.

Skutečnost, že Británie propouští do svých ulic usvědčené teroristy, nezachraňuje ani fakt, že jsou pod dohledem tajných služeb. Britská vláda v poslední době čelí kritice, protože strůjci posledních tří britských útoků (na Westminsterském mostě, Londýnském mostě a v manchesterské aréně) byli údajně v hledáčku tajných služeb. Ty ale nedokázaly útokům a smrtím nevinných zabránit.

„Útoky z poslední doby dokládají, že ochrana veřejnosti by měla být důležitější než dodržování lidských práv teroristů,“ prohlásil Alexander Charles Carlile ze Sněmovny lordů. Právě konzervativci se v britském parlamentu budou nyní snažit změnit legislativu natolik, aby zákon o lidských právech neměl vyšší váhu než rozsudky britských soudů a bylo tak možné zahraniční teroristy deportovat. Británii se zatím povedlo vysídlit 12 džihádistů, Francii 120.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1