V Británii zůstává přes 40 usvědčených teroristů. Nejde je vyhostit, někteří jsou už na svobodě | info.cz

Články odjinud

V Británii zůstává přes 40 usvědčených teroristů. Nejde je vyhostit, někteří jsou už na svobodě

Bez slitování vraždili nevinné, stát s nimi ale zachází v rukavičkách. Taková je realita teroristů, kteří plánovali a uskutečnili útoky ve Velké Británii. Řada z nich i přes hrozbu vyhoštění zůstává v zemi, odsedí si svůj trest a dostane se na svobodu. Odvolávají se totiž na zákon o lidských právech, podle kterého je Británie nesmí vydat do jejich rodné země, pokud jim tam hrozí špatné zacházení nebo týrání.

Díky odvolání na zákon o lidských právech na Britských ostrovech zůstalo už 40 zahraničních teroristů. Vyplývá to podle listu The Telegraph z uniklé zprávy, kterou vypracovalo tamní ministerstvo vnitra. To zřejmě nyní hledá způsob, jak omezit výklad zákona a znemožnit jeho zneužívání teroristy. V čase zostřeného dohledu nad podezřelými možnými útočníky představuje tato situace skutečné nebezpečí, které je potřeba řešit. Někteří odsouzení teroristé, kteří si vymohli možnost zůstat v Británii, si už totiž své tresty odseděli a nyní jsou znovu na svobodě.

Jde například o džihádisty, kteří byli zapojení do plánování útoku, který se uskutečnil 7. července 2005 v londýnských dopravních prostředcích. Při útocích v metru a autobuse tehdy zemřelo přes 50 lidí, více než 700 se jich zranilo. O dva týdny později chtěli džihádisté z Al-Kajdy podobný útok zopakovat. Bomby tehdy zabily ale pouze atentátníky. Mezi odsouzenými byl tehdy i Siraj Yassin Abdullah Ali, který údajně útočníkům napomáhal. S odvoláním na zákon o lidských právech zůstal v Británii a vyhnul se tak deportaci do domovské Eritreje. Od roku 2011 je na svobodě.

VIDEO: Co víme o teroristovi z Manchesteru autor: INFO.cz

Mezi dalšími teroristy, kteří se vyhnuli deportaci, je i Alžířan Baghdad Meziane. Podporovatel Usámy Bin Ládina, který v Británii sháněl peníze na budování výcvikových táborů Al-Kajdy. Protože si už svůj trest odseděl, je v Británii opět na svobodě.

Skutečnost, že Británie propouští do svých ulic usvědčené teroristy, nezachraňuje ani fakt, že jsou pod dohledem tajných služeb. Britská vláda v poslední době čelí kritice, protože strůjci posledních tří britských útoků (na Westminsterském mostě, Londýnském mostě a v manchesterské aréně) byli údajně v hledáčku tajných služeb. Ty ale nedokázaly útokům a smrtím nevinných zabránit.

„Útoky z poslední doby dokládají, že ochrana veřejnosti by měla být důležitější než dodržování lidských práv teroristů,“ prohlásil Alexander Charles Carlile ze Sněmovny lordů. Právě konzervativci se v britském parlamentu budou nyní snažit změnit legislativu natolik, aby zákon o lidských právech neměl vyšší váhu než rozsudky britských soudů a bylo tak možné zahraniční teroristy deportovat. Británii se zatím povedlo vysídlit 12 džihádistů, Francii 120.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Články odjinud