V Norsku narůstá nervozita z Ruska. Ameriku požádá o posily, chce dvojnásobný počet jejich vojáků | info.cz

Články odjinud

V Norsku narůstá nervozita z Ruska. Ameriku požádá o posily, chce dvojnásobný počet jejich vojáků

Norsko chce více než zdvojnásobit počet amerických vojáků na svém území. Rozmístěni mají být mnohem déle a i v oblasti poblíž Ruska. S odvoláním na vládu v Oslu o tom dnes informovala agentura Reuters. Záměr by mohl dál zvýšit napětí v norsko-ruských vztazích.

První američtí vojáci dorazili do Norska loni v lednu, aby tam cvičili boj v zimních podmínkách. Nyní je ve středním Norsku přibližně 330 členů americké námořní pěchoty, odejít však mají na konci letoška.

Oslo požádá Washington, aby příští rok poskytl 700 mariňáků. Dodatečné vojáky chce rozmístit na severu v kraji Troms poblíž Ruska a polární oblasti.

Vyslané jednotky se mají podle záměru norské vlády střídat po pěti letech. Na začátku loňska přišli američtí vojáci pouze na šest měsíců, v červnu pak byl jejich pobyt prodloužen.

Od ruské anexe ukrajinského Krymu v roce 2014 vládu v Oslu stále více znepokojuje chování Moskvy. Norská ministryně zahraničí Ine Eriksenová Söreideová ale prohlásila, že žádost o americké posily není namířena proti Rusku. Norsko podle ní ani neplánuje zřídit stálou americkou vojenskou základnu.

Lovecká jednotka autor: Info.cz

Norsko i Spojené státy jsou členy Severoatlantické aliance, která v poslední době vyslala rotující jednotky i do Pobaltí. "Obrana Norska závisí na podpoře našich spojenců v NATO, jako je tomu u většiny ostatních zemí aliance," uvedl norský ministr obrany Frank Bakke-Jensen, kterého citovala agentura AFP.

Norsko se v roce 1949 stalo zakládajícím členem NATO. Aby uklidnilo tehdejší Sovětský svaz, zavázalo se, že nedovolí cizím vojskům vstup na své území. Později tento závazek zmírnilo, aby umožnilo společná vojenská cvičení se zahraničními armádami na norském území.

Loňský příchod amerických vojáků do Norska kritizovalo Rusko opakovaně s tím, že tento krok zhorší norsko-ruské vztahy a zvýší napětí na severním křídle NATO. K současným plánům norské vlády se ruská ambasáda v Oslu zatím nevyjádřila.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud