V Norsku narůstá nervozita z Ruska. Ameriku požádá o posily, chce dvojnásobný počet jejich vojáků | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Norsku narůstá nervozita z Ruska. Ameriku požádá o posily, chce dvojnásobný počet jejich vojáků

V Norsku narůstá nervozita z Ruska. Ameriku požádá o posily, chce dvojnásobný počet jejich vojáků

Norsko chce více než zdvojnásobit počet amerických vojáků na svém území. Rozmístěni mají být mnohem déle a i v oblasti poblíž Ruska. S odvoláním na vládu v Oslu o tom dnes informovala agentura Reuters. Záměr by mohl dál zvýšit napětí v norsko-ruských vztazích.

První američtí vojáci dorazili do Norska loni v lednu, aby tam cvičili boj v zimních podmínkách. Nyní je ve středním Norsku přibližně 330 členů americké námořní pěchoty, odejít však mají na konci letoška.

Oslo požádá Washington, aby příští rok poskytl 700 mariňáků. Dodatečné vojáky chce rozmístit na severu v kraji Troms poblíž Ruska a polární oblasti.

Vyslané jednotky se mají podle záměru norské vlády střídat po pěti letech. Na začátku loňska přišli američtí vojáci pouze na šest měsíců, v červnu pak byl jejich pobyt prodloužen.

Od ruské anexe ukrajinského Krymu v roce 2014 vládu v Oslu stále více znepokojuje chování Moskvy. Norská ministryně zahraničí Ine Eriksenová Söreideová ale prohlásila, že žádost o americké posily není namířena proti Rusku. Norsko podle ní ani neplánuje zřídit stálou americkou vojenskou základnu.

720p 480p 360p 240p
Lovecká jednotka

Norsko i Spojené státy jsou členy Severoatlantické aliance, která v poslední době vyslala rotující jednotky i do Pobaltí. "Obrana Norska závisí na podpoře našich spojenců v NATO, jako je tomu u většiny ostatních zemí aliance," uvedl norský ministr obrany Frank Bakke-Jensen, kterého citovala agentura AFP.

Norsko se v roce 1949 stalo zakládajícím členem NATO. Aby uklidnilo tehdejší Sovětský svaz, zavázalo se, že nedovolí cizím vojskům vstup na své území. Později tento závazek zmírnilo, aby umožnilo společná vojenská cvičení se zahraničními armádami na norském území.

Loňský příchod amerických vojáků do Norska kritizovalo Rusko opakovaně s tím, že tento krok zhorší norsko-ruské vztahy a zvýší napětí na severním křídle NATO. K současným plánům norské vlády se ruská ambasáda v Oslu zatím nevyjádřila.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.