Články odjinud

Vládě USA znovu hrozí shutdown. Senát možná peníze neschválí, Trump by to za jistých okolností přivítal

Vládě USA znovu hrozí shutdown. Senát možná peníze neschválí, Trump by to za jistých okolností přivítal

Americká Sněmovna reprezentantů schválila další prozatímní financování vládních úřadů. Informovala o tom dnes agentura AP. Pokud bude souhlasit i Senát, do kterého zákon nyní poputuje, bude chod úřadů zajištěn alespoň do 23. března. Podle agentury AP ale senátoři nejspíš zákon pozmění a pošlou zpět k hlasování kongresmanům.

O vládních výdajích mělo být původně rozhodnuto loni v říjnu, kdy začal nový rozpočtový rok. Kvůli sporům mezi demokraty a republikány bylo ale opakovaně schváleno jen provizorium - platnost toho zatím posledního vyprší v noci na pátek.

Při jednání o rozpočtu se demokraté a republikáni přou především v otázce migrace. Ve hře jsou ale i klíčové federální rozpočtové priority, zejména peníze pro Pentagon, financování boje s šířením drog nebo prostředky pro likvidaci následků živelních pohrom. Ani o těchto otázkách mezi parlamentními stranami nepanuje v hluboce politicky rozděleném Kongresushoda.

720p 360p
Shutdown

Ani demokraté, ani republikáni si nepřejí, aby stejně jako v lednu došlo k platební neschopnosti vlády. Prezident Donald Trump ale v úterý řekl, že by ji přivítal, pokud by se Kongres nedohodl na imigrační reformě, která "zabrání pronikání zločinců do země".

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud