Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vůdce hrdlořezů pod vlajkou IS je minulostí. O vládu nad organizací se střetnou Saddámovi důstojníci

Vůdce hrdlořezů pod vlajkou IS je minulostí. O vládu nad organizací se střetnou Saddámovi důstojníci

Samozvaný Islámský stát se drolí a o někdejším vlivu si může nechat jen zdát. Fanatici v jeho řadách prohrávají obě klíčové bitvy – o irácký Mosul a syrské město Rakka. Organizace přišla o kdysi ovládané území, symbolicky po sobě odpálila mosulskou mešitu, kde vznikla, a je bez vůdce. Abú Bakr Bagdádí se z kdysi vlivného kazatele stal mrtvým mužem. Ať už obrazně – pokud člověk věří zprávám, že žije na útěku, kvůli paranoie co chvíli mění auta a skrývá se v dírách – nebo doslova, to pokud člověk věří Rusku, které tvrdí, že si je smrtí vrchního islamisty už téměř na 100 % jisto. Dobrá chvíle zamyslet se, kdo zkusí zbytky teroristické organizace ovládnout nyní.

Jakkoli Islámský stát nemá dobré vyhlídky, nějaká budoucnost ho stále čeká. Panuje shoda na tom, že teroristickou organizaci po její porážce opustí řada zahraničních bojovníků, kteří se buď vrátí domů nebo zkusí štěstí v řadách jiné, možná perspektivnější skupiny.

Co z IS zbude není jasné, někdo se ale do čela této „armády posledních věrných“ postaví. Podle odborníků oslovených agenturou Reuters se nabízejí především dvě postavy: muži, kteří mají válku a boj takřka za celoživotní zálibu. Oba vděčí za své zkušenosti padlému iráckému diktátorovi Saddámu Husajnovi a oba tvoří ten nejužší kruh spolupracovníků Abú Bakra Bagdádího. Kvalifikace, kterou se vyznačuje valná část špiček IS...

1080p 720p 480p 360p 240p
Po porážce Islámského státu přijde víc útoků v Evropě. Teror dorazí i do Česka, říká expert

Padesátník Ijád Ubajdí dělal Saddámovi ministra obrany, Ajád Džumajlí je mladším z této dvojice, taktéž pracoval pro Saddáma a momentálně vede „bezpečnostní agenturu“ islamistů Amníja. S lídrem Islámského státu ho pojí mimo jiné to, že podle různých zpráv už minimálně jednou zemřel, ačkoli se to posléze nikdy nepotvrdilo.

V řadách sunnitských radikálů oba muži působí už od roku 2003, píše agentura Reuters. Po pádu Saddáma Husajna a americké invazi, na jejímž konci byl vzestup šíitských vůdců, hledali nové uplatnění a po letech své služby nabídli samozvanému chalífovi Bagdádímu, který si Islámský stát vyhlásil v roce 2014 v severoiráckém Mosulu. Do absolutní blízkosti vůdce se ale dostali až relativně nedávno – loni, kdy Bagdádí v leteckých úderech ztratil hned několik prominentních postav své teroristické organizace.

720p 360p
Vězení Islámského státu v Mosulu

Odborníci dodávají, že neexistuje klíč, podle kterého by Islámský stát řešil nástupnictví. „Džumajlí uznává Ubajdího jako svého nadřízeného, ale není to zcela jasné a nástupcem Bagdádího může kterýkoli z nich,“ říká pro Reuters bezpečnostní poradce Hišám Hašimi.

Důležitý aspekt je nasnadě: Bagdádí se stylizoval do pozice takřka nedotknutelného. Sám sebe označil za chalífu, tedy vládce všech muslimů, a ačkoli se veřejně téměř neobjevoval, nastolil brutální vládu na území dvou válkou rozložených států. Zavládl obávaný režim, kde se vzpurnost trestala neuvěřitelně tvrdými způsoby. Věhlas chalífátu ale postupně upadá a kdokoli z Bagdádího nástupců nebude mít takovou autoritu – nebude vládnout nad územím a nejspíš nebude mít ani duchovní minulost a praxi jako Bagdádí.

Muže s plnovousem, který se světu ukázal prakticky jen na jediné fotografii, tak nahradí jen veskrze řadový islamista. Takový, který sice patřil do okruhu nejbližších, ale svoji pozici a vládu nad organizací si bude muset vybojovat a vybudovat. Pokud tedy z IS zbude víc než jen roztroušené partyzánské skupinky a na smrt odhodlaní stoupenci rozesetí za hranicemi.

720p 480p 360p 240p
Kam se rozutečou bojovníci Islámského státu?

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744