Články odjinud

Výstřední polobůh, co zakázal černá auta a umí vše: zpívat, bojovat i řídit. Vítejte v Turkmenistánu

Výstřední polobůh, co zakázal černá auta a umí vše: zpívat, bojovat i řídit. Vítejte v Turkmenistánu

Výtečně zpívá a hraje na hudební nástroje. Nejlépe (a nejrychleji) jezdí na koni i v autě. Střílí přesněji než jeho vojáci. V hlavním městě Ašchabadu stojí jeho obří jezdecká – a zlatem zářící – socha, která ho zobrazuje v oděvu historických vladařů. V metropoli zakázal černá auta: jejich majitele přinutil vozy přebarvit na bílo či do stříbrna. Důvod? Bílá je šťastná barva a hlavně, on ji má rád.

Postava z dystopického románu? Výstřední počítačové hry? Nikoli, takový vládce existuje, jmenuje se Gurbanguli Mjalikgulyjevič Berdymuhamedov, narodil se 29. června roku 1957 v Sovětském svazu a od roku 2006 je prezidentem Turkmenistánu. Jedné z nejméně svobodných i nejbizarnějších zemí planety.

Podobně jako jiní diktátoři světa, i někdejší zubař – nyní naprostý hegemon – s láskou zalévá vlastní kult osobnosti, který jeho poddaní musejí pěstovat. Jeho tvář zdobí nejen úřady, ale prakticky všechny místnosti, letecké kabiny, ulice, domy, deníky, časopisy, ba obaly od čokolády a jiných potravin. Pojmenovali po něm mešitu v druhém největším městě země, samozřejmě na přání samotných věřících. Když v roce 2013 spadl při dostizích z koně, nikdo nesměl odejít ze závodiště do okamžiku, než agenti bezpečnosti sesbírali mobily diváků a smazali z nich nahrávky pádu. Nebyli však důslední: nejméně jeden záznam se dostal ven a zbytek světa se jím dobře bavil.

Prezidentovi lidé ovšem nenechali nikoho na pochybách, kdo je nejlepší žokej v kraji.

Drobný lapsus opravdu nezabránil propagandistům, aby nadále nevelebili „Ochránce“, jak z ní jeden z mnoha prezidentových titulů. Výčet jeho schopností se zdá být nekonečný, takřka nadlidský. Kromě jiného je spisovatel a básník. Píše poemy i písňové texty, vydal nejméně jeden román plus řadu knih o chovu koní, výrobě koberců, místních zvycích či tradiční medicíně. Ze záběrů režimní televize – jiná v zemi není – je patrné, že Turkmeni berou jeho spis „Čaj: Lék i inspirace“ velmi vážně. Ať už z jakýchkoli důvodů.

Mimo vlastní hájemství ale turkmenský lídr nejvíce proslul coby hudebník, který se nebojí ani tak soudobého žánru, jakým je rap. Na pódium tentokrát pozval vnuka, který nesměle hrábnul do kytarových strun, a sám si stoupl za klávesy. „Tohle je údolí stromů a květin, tady zní hudba z kopců a moře, nádherné obrazy řek a mraků, toto je krásný Turkmenistán," konstatoval prezidentův příbuzný, zatímco ten se s nadšením přidal vždy, když se hovořilo o jeho království. Mimochodem, v reportáži o tomto uměleckém počinu se lehčímu tónu neubránila ani oficiální ruská média, která jinak o dění v postsovětském prostoru referují – vzhledem ke svým strategickým zájmům – spíše citlivě.

Nebyl by to ovšem Gurbanguly Mjalikgulyjevič, kdyby neukázal, že i on sám je kvalitní kytarista a charismatický zpěvák. Takto odměnil všechny Turkmenky za jejich podporu při příležitosti Mezinárodního dne žen, dobře se ale bavili i muži.

Už jen ve zkratce: někdejší ministr zdravotnictví je též výtečným automobilovým jezdcem a sportovcem, střelcem i vrhačem nožů, vojenským stratégem stejně jako velitelem. V neposlední řadě je výtečným lékařem a nebojí se ani provádět složité operace.

 

Nejen z Evropy viděno, Berdymuchamedov vládne zemi o zhruba pěti a půl milionu obyvatel vpravdě despoticky. „Turkmenistán zůstává jedním z nejméně svobodných států planety," napsala v roce 2014 mezinárodní nevládní organizace Human Rights Watch. Média jsou pod přísnou státní kontrolou a zahraniční novináři sem prakticky nemají legální přístup. Skupina Reportéři bez hranic loni Turkmenistán zařadila na 178 místo ze 180 – hůře dopadly už jen Eritrea a Severní Korea. Moc zde kromě takřka zbožštělého prezidenta usurpují i bývalí komunisté, kteří se poněkud cynicky přejmenovali na Demokratickou stranu Turkmenistánu. A jakkoli ústava už povoluje více stran, zbylé hnutí se jeví jako ještě ubožejší stafáž než svého času československá Národní fronta.

Zemi se nedaří ani ekonomicky, a to přesto, že disponuje šestými největšími zásobami zemního plynu na této planetě. Nezaměstnanost dosahuje 11 procent, chybí základní potraviny a hlavně venkov trpí chudobou. Turkmeni donedávna takřka neplatili za energie a pohonné hmoty, to už ale neplatí. „Západní média se s oblibou soustřeďují na bláznivé nápady prezidentů, v té zemi je ale šílené vlastně všechno,“ říká šéf turkmenského vyslání Rádia Svobodná Evropa (RFE/RL) Farruh Jusupov. „Rýže, která v zemi patří k základním potravinám, se kvůli rostoucí ceně stává luxusem. Stejně jako cukr. V ten samý čas stát investuje miliardy dolarů do hotelů a golfových hřišť. „Prezident je přitom jediným člověkem, který v Turkmenistánu golf hraje,“ dodává Jusupov.

Na Berdymuchamedovu (drobnou) obhajobu nutno dodat, že jeho předchůdce Saparmurat Nijazov zvaný Turkmenbaši (Otec všech Turkmenů) byl ještě výstřednější, což je nemožné jen zdánlivě. Někdejší komunistický aparátčík zakázal balet, operu, cirkus, poslech autorádia i reprodukovanou hudbu na veřejných slavnostech. Přejmenoval měsíce v kalendáři po svých příbuzných. Místní mladíci nesměli mít vousy, cizinci zlaté zuby. Sepsal knihu Ruhnama, která byla v mešitách povinně vystavena vedle Koránu a její znalost občané denně procvičovali ve školách i úřadech. Komisaři se ní ptali při řidičských zkouškách. Mimochodem, jde o svérázný, moralizující spis kombinující Nijazovův životopis s jím vyhlášenými etickými pravidly a neotřelým pohledem na historii.

Ti cizinci, kteří se do Ašchabadu dostanou, si obvykle nenechají ujít obří zlatou Nijazovovu sochu, která se stále otáčela se sluncem. Tu Berdymuchamedov po svém nástupu do čela země nejprve odstranil, aby ji posléze vztyčil jinde. Zkraje se totiž zdálo, že zubař na trůně nebude tak sebestředný jako komunistický tajemník a Turkmenům výrazně uleví, což zkraje také udělal. Zanedlouho se však rozhodl budovat vlastní kult osobnosti, který si s tím Turkmenbašiho rozhodně nezadá.

720p 360p
Tady je Putinovo! Jak se z judisty a agenta KGB stal vládce, kterému leží u nohou celé Rusko?

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818