Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Wikistrat a „Zuckerberg národní bezpečnosti“. Co je zač záhadná firma, která pomohla Trumpovi?

Wikistrat a „Zuckerberg národní bezpečnosti“. Co je zač záhadná firma, která pomohla Trumpovi?

Už nejen Rusko, ale i Blízký východ. Zvláštní vyšetřovatel kauz amerického prezidenta Donalda Trumpa Robert Mueller se nedávno zaměřil na prověřování společnosti Wikistrat. Schůzka jejího zakladatele Joela Zamela, Trumpova syna Donalda juniora a poradce korunního prince Spojených arabských emirátů George Nadera ukazuje, že zájem na Trumpově zvolení mohlo mít více zemí, než jen Rusko. Informace navíc naznačují, že firma spolupracovala s mnoha vládami po celém světě.

Zamel a jeho podnik působí dosti záhadným dojmem. Společnost Wikistrad sama sebe na webu popisuje jako washingtonskou firmu zaměřující se na geopolitické analýzy. Server Daily Beast však na základě rozhovorů s několika bývalými zaměstnanci a po prostudování interních dokumentů zjistil, že její působnost šla mnohem dál.

Wikistrat sídlí ve Washingtonu pouze formálně a kvůli lákavé adrese, fakticky je ale řízená z Izraele. Jejími klienty jsou americké vládní instituce i vlády jiných států. Ty podle interních zpráv tvořily rovnou 74 procent klientely.

Wikistrat také kromě analýz vykonává špionážní činnost, při které využívá bývalé zaměstnance amerických zpravodajských služeb.

Zuckerberg národní bezpečnosti

Navzdory vazbám na cizí vlády získala firma spolupracovníky z nejvyšších pater amerického bezpečnostního aparátu. Není zřejmé, v jakém rozsahu pro Wikistrat pracovali, ale na webu se firma chlubí například bývalým šéfem CIA Michaelem Haydenem. „Nebyly mezi námi žádné smlouvy. Nikdy jsem se neúčastnil ani schůzí představenstva,“ hájí se Hayden.

Bývalý analytik Wikistrat James Kadtke naopak tvrdí, že společnost si na lidech se zkušenostmi z tajných služeb přímo zakládala. Po schůzce se dvěma představiteli vedení firmy nabyl dojmu, že mají zájmy i mimo oficiálně přiznávanou působnost – tedy mimo již zmíněné analýzy geopolitického vývoje. Jeho domněnku potvrzují i další bývalí zaměstnanci. Poukazují na chování zakladatele a šéfa Wikistrat Joela Zamela, jenž sám sebe označoval za „Marka Zuckerberga v oblasti národní bezpečnosti“.

„Cítil jsem, že nemám skutečný vhled do toho, co společnost dělá. Bylo jasné, že Zamel drží celou firmu pod pokličkou. Ani vedení společnosti nemělo kompletní obrázek. Nikdy nikomu nepovolil, aby se přiblížil k jeho telefonu, notebooku a podobným věcem,“ prohlásil pod příslibem anonymity bývalý zaměstnance firmy s tím, že Zamel se nechtěl ani fotit do oficiálních materiálů a před fotografováním vždy zmizel.

720p 360p
Rusko vs. USA

Zamel, jenž má izraelské občanství, měl podle listu Haaretz ještě jednu společnost. Ta byla od Wikistrat mírně odlišná. Zatímco velká firma se snažila být vidět ve veřejném prostoru, její menší sestřička s názvem PsyGroup po sobě příliš mnoho stop nezanechala.

Podle Wall Street Journal bylo jejím úkolem shromažďovat zpravodajské informace. Klientům v rámci svých služeb nabízela mimo jiné také past v podobě využití milostných poměrů jako špionážní praktiky k získání informací. K tomu využívala i dark net, jakési internetové podsvětí běžným uživatelům sítě nepřístupné.

List New York Times zjistil, že klientem jedné ze Zamelových firem byl i ruský oligarcha napojený na prezidenta Vladimira Putina Oleg Děripaska. Ten měl zájem o online kampaň proti své obchodní konkurenci. Pro Děripasku v minulosti pracoval někdejší šéf Trumpovy kampaně Paul Manafort, jenž nyní čelí obvinění z finanční kriminality a který se podle nejnovějšího prohlášení FBI pokoušel ovlivňovat svědky.

Miliony za Trumpův úspěch

Zamel byl v kontaktu i přímo s Trumpovým týmem. Asi tři měsíce před volbami se v Trump Tower sešel se synem současného prezidenta Donaldem juniorem. Schůzky se účastnil také George Nader, poradce korunního prince Spojených arabských emirátů Mohemmeda bin Zajda.

Mladému Trumpovi Zamel údajně načrtl strategii působení na sociálních sítích s cílem pomoci jeho otci vyhrát volby. Když se tak stalo, přišel za Zamelem Nader a podle New York Times mu vyplatil 2 miliony dolarů. To by naznačovalo, že i Spojené arabské emiráty měly zájem na Trumpově zvolení.

Posledním spojením Zamela s Trumpem je někdejší prezidentův poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn, jenž nyní stejně jako Manafort čelí obvinění od FBI. Skrze Flynna a jejich společného známého, dalšího Trumpova spolupracovníka Adama Lovinfera, se měl Zamel dostat k několika důležitým lidem na americkém ministerstvu obrany. Zamelův právník však popřel, že by se jeho klient kdy s Flynnem sešel.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1