Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z poradce úhlavní nepřítel? Bannonův web Breitbart News začal náhle kritizovat Trumpa

Z poradce úhlavní nepřítel? Bannonův web Breitbart News začal náhle kritizovat Trumpa

Bývalá pravá ruka Donalda Trumpa, strůjce jeho prezidentské kampaně a donedávna jeho hlavní stratég Steve Bannon, který se na konci minulého týdne vystěhoval z Bílého domu, vrací úder. Jeho silně pravicově zaměřený zpravodajský server Breitbart News totiž nyní cupuje politiku amerického prezidenta na kousky. Bannon přitom ještě chvíli po odchodu tvrdil, že bude současného prezidenta i jeho politickou agendu bránit. 

Trump se odchodem Bannona z minulého týdne sice zbavil poradce, který údajně jeho popularitu stahoval prudce dolů, na druhé straně však dost možná pustil ze řetězu nebezpečného kritika. Ve chvíli, kdy totiž v noci na úterý Trump proti očekáváním oznámil, že USA posílí svou vojenskou přítomnost v Afghánistánu, Breitbart News, které dosud prezidenta opěvovaly, náhle otočily.

Rudé titulky hlavních zpráv webu nenechaly na Trumpovi a jeho názorové piruetě nit suchou. „Projev byl zklamáním pro všechny, kdo podporovali Trumpovy názory ohledně drahých zahraničních intervencí během jeho předvolební kampaně,“ komentuje rozhodnutí prezidenta jeden ze článků. A další si přisazuje. „Volil jsem Trumpa, protože sliboval změnu. Možná, že jsem udělal chybu.“

Jako přímý direkt 45. prezidentovi hodnotí komentátoři článek, který Trumpa tituluje jako „prezidenta H. R. McMastera.“ McMaster je přitom Trumpův národní bezpečnostní poradce a článek útočí na ego bývalého realitního magnáta, který si údajně nedokáže představit, že kdokoliv jiný než právě on by měl mít moc k určování politického kurzu země. „Bannon trolluje Trumpa," komentuje výstižně situaci deník Washington Post.

Steve Bannon se při svém, podle některých komentátorů vynuceném, odchodu z Bílého domu dušoval, že za Donalda Trumpa a jeho politiku bude horlivě bojovat proti jeho názorovým protivníkům. „Opouštím Bílý dům a budu bojovat za Trumpa proti jeho oponentům - v Capitol Hillu, v médiích a v korporátní Americe,“ prohlásil Bannon jenom několik hodin poté, co byl jeho odchod z Bílého domu oznámen.  

Stejně tak, jako udělal otočku Trump s posílením vojenské přítomnosti v Afghánistánu, opustily zbytky loajality vůči svému bývalému nadřízenému i Bannona. Bývalý stratég dal jasně najevo, že je konformní vůči nacionalistické a pravicové politice, nikoliv vůči osobě samotného prezidenta, který se svým předvolebním slibům a nacionalistickým politikám podle něj zpronevěřuje.

Trumpovou otočkou ohledně přítomnosti Afghánistánu se tak uzavřelo paradoxní kolečko. Bývalý urputný protivník Trumpa z prezidentských primárek Marco Rubio nyní prezidenta za jeho afghánské rozhodnutí chválí, Breitbart News, které naopak během kampaně útočily na Rubia, nyní změnily kurz a atakují samotného prezidenta.

Odchod Bannona z Bílého domu oznámila v pátek mluvčí Sarah Huckabeeová Sandersová. Uvedla, že Bannon se na svém odchodu domluvil s personálním šéfem Johnem Kellym. Bannon byl mnohými považován za problematického politika s krajně pravicovými názory a prezident Trump byl za jeho jmenování hlavním stratégem silně kritizován.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1