Články odjinud

Záhada jménem Frida Sofia. Mexická dívka, jejíž záchranu sledoval svět, nejspíš vůbec neexistovala

Záhada jménem Frida Sofia. Mexická dívka, jejíž záchranu sledoval svět, nejspíš vůbec neexistovala

Po silném úterním zemětřesení úřady napočítaly na 250 obětí a tisíce zraněných, jen jeden konkrétní příběh ale poutal takovou pozornost i daleko za hranicemi země. Byl to příběh 12leté dívky, která měla být naživu a uvězněná ve zřícené škole. Záchranáři s ní údajně komunikovali, ale nedokázali se k ní dostat. K velkému překvapení všech ale nastal klíčový zvrat: mexičtí záchranáři uvedli, že žádné dítě už v sutinách není.

Dějiště mezinárodního dramatu poutalo pozornost televizních kamer a lidí po celém světě dva dny v kuse. Škola na jihu metropole země se při silných úterních otřesech zřítila a záchranáři na místě tragédie intenzivně bojovali o život 12leté dívky, se kterou údajně komunikovali.

Dítě známé světu jako Frida Sofia, ačkoli to nemusí být jeho pravé jméno, dokonce v jednu chvíli informovalo o dalších pěti přeživších. Má to ale háček – jak naznačují poslední svědectví záchranářů, žádná taková dívka v sutinách dost možná nebyla.

„Počítali jsme je s lidmi z vedení školy a jsme si jisti, že všechny děti buď zemřely, jsou v nemocnicích nebo v bezpečí domova,“ uvedl podle webu Washington Post Angel Sarmiento, náměstek ministra pro námořnictvo.

Přestože záchranáři našli v uplynulých hodinách stopy krve a další známky toho, že v sutinách stále někdo je, jeho vyjádření příliš prostoru pro podobné naděje nedává. Jak Washington Post poznamenává, podezření vzbuzoval i fakt, že se na místo nedostavil nikdo z příbuzných nebo přímo rodiče, kteří by takové dítě pohřešovali.

S vysvětlením toho, co se na místě tragédie vlastně uplynulé dva dny odehrávalo, je to ale obtížnější. Někteří viní vládu a národní média, že si příběh dívky jednoduše vymyslely a spustily sérii fake news, které si dál žily vlastním životem. Jiní poukazují na zkazky o tom, že v sutinách záchranáři místo dítěte našli živou dospělou ženu, kterou se ale ze zříceniny stále nepodařilo vyprostit. Není vyloučené, že Frida Sofia podlehla zraněním a vyčerpání, i když o tom se média při reportování z místa nezmiňují. Víc napoví až další dny.

Úterní silné zemětřesení udeřilo blízko mnohamilionové mexické metropole a s intenzitou přesahující sedm stupňů napáchalo rozsáhlé škody. Potvrzeno je bezmála 250 obětí a asi 2000 lidí má nejrůznější zranění. Následné otřesy vyvolávaly mezi lidmi paniku a komplikují záchranné práce. Přesto se daří z trosek dostat i živé lidi, z jedné z kancelářských budov v centru záchranáři úspěšně vyprostili trojici 36 hodin po zemětřesení.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud