Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záhada jménem Frida Sofia. Mexická dívka, jejíž záchranu sledoval svět, nejspíš vůbec neexistovala

Záhada jménem Frida Sofia. Mexická dívka, jejíž záchranu sledoval svět, nejspíš vůbec neexistovala

Po silném úterním zemětřesení úřady napočítaly na 250 obětí a tisíce zraněných, jen jeden konkrétní příběh ale poutal takovou pozornost i daleko za hranicemi země. Byl to příběh 12leté dívky, která měla být naživu a uvězněná ve zřícené škole. Záchranáři s ní údajně komunikovali, ale nedokázali se k ní dostat. K velkému překvapení všech ale nastal klíčový zvrat: mexičtí záchranáři uvedli, že žádné dítě už v sutinách není.

Dějiště mezinárodního dramatu poutalo pozornost televizních kamer a lidí po celém světě dva dny v kuse. Škola na jihu metropole země se při silných úterních otřesech zřítila a záchranáři na místě tragédie intenzivně bojovali o život 12leté dívky, se kterou údajně komunikovali.

Dítě známé světu jako Frida Sofia, ačkoli to nemusí být jeho pravé jméno, dokonce v jednu chvíli informovalo o dalších pěti přeživších. Má to ale háček – jak naznačují poslední svědectví záchranářů, žádná taková dívka v sutinách dost možná nebyla.

„Počítali jsme je s lidmi z vedení školy a jsme si jisti, že všechny děti buď zemřely, jsou v nemocnicích nebo v bezpečí domova,“ uvedl podle webu Washington Post Angel Sarmiento, náměstek ministra pro námořnictvo.

Přestože záchranáři našli v uplynulých hodinách stopy krve a další známky toho, že v sutinách stále někdo je, jeho vyjádření příliš prostoru pro podobné naděje nedává. Jak Washington Post poznamenává, podezření vzbuzoval i fakt, že se na místo nedostavil nikdo z příbuzných nebo přímo rodiče, kteří by takové dítě pohřešovali.

S vysvětlením toho, co se na místě tragédie vlastně uplynulé dva dny odehrávalo, je to ale obtížnější. Někteří viní vládu a národní média, že si příběh dívky jednoduše vymyslely a spustily sérii fake news, které si dál žily vlastním životem. Jiní poukazují na zkazky o tom, že v sutinách záchranáři místo dítěte našli živou dospělou ženu, kterou se ale ze zříceniny stále nepodařilo vyprostit. Není vyloučené, že Frida Sofia podlehla zraněním a vyčerpání, i když o tom se média při reportování z místa nezmiňují. Víc napoví až další dny.

Úterní silné zemětřesení udeřilo blízko mnohamilionové mexické metropole a s intenzitou přesahující sedm stupňů napáchalo rozsáhlé škody. Potvrzeno je bezmála 250 obětí a asi 2000 lidí má nejrůznější zranění. Následné otřesy vyvolávaly mezi lidmi paniku a komplikují záchranné práce. Přesto se daří z trosek dostat i živé lidi, z jedné z kancelářských budov v centru záchranáři úspěšně vyprostili trojici 36 hodin po zemětřesení.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744