Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Židovské osady zažívají boom: Počet obyvatel tam roste mnohem rychleji než v Izraeli, i díky Trumpovi

Židovské osady zažívají boom: Počet obyvatel tam roste mnohem rychleji než v Izraeli, i díky Trumpovi

V židovských osadách na palestinském Západním břehu Jordánu rostl loni počet obyvatel dvakrát rychleji než v Izraeli. Sdělil to dnes vůdce osadníků Jaakov Kac. Očekává, že za mandátu amerického prezidenta Donalda Trumpa, který je spojencem Izraele, počet osadníků poroste ještě rychleji.

Podle statistik loni dosáhl počet obyvatel osad 435,000, což je oproti předchozímu roku nárůst o 3,4 procenta. V Izraeli za totéž období počet občanů vzrostl o 1,8 procenta.

Kac řekl, že Trumpův tým, jemuž dominují stoupenci osad, vytvořil příznivou atmosféru pro růst obyvatel v osadách a že jde o protiváhu osmiletého mandátu Trumpova předchůdce Baracka Obamy. Ten patřil k rozhodným kritikům osadnické politiky Izraele.

„Po letech je to poprvé, kdy jsem obklopeni lidmi, kteří nás mají opravdu rádi, milují nás a nejsou zaujatí. Musíme poděkovat bohu, že poslal Trumpa jako prezidenta Spojených států,“ prohlásil Kac.

V minulosti stál v čele krajně pravicové strany Národní jednota a je zakladatelem organizace, která pořizuje statistiky o obyvatelstvu v židovských osadách. Sponzorem této organizace je osadnická organizace v Bejt Elu, která má kontakty s nejbližšími Trumpovými poradci.

720p 360p
Jeruzalém: Proč Svaté město už tisíce let krvácí?

Své údaje o růstu populace v osadách Kac čerpal ze statistik izraelského ministerstva vnitra, které ještě nebyly zveřejněny. Vyplývá z nich, že se za minulých pět let počet osadníků zvýšil o 21,3 procenta.

Kac se domnívá, že rychlý nárůst obyvatel osad by měl pohřbít představu o vyřešení konfliktu s Palestinci dohodou o jejich státě. Podle jeho propočtů budou mít osady půl milionu obyvatel, než Trump v úřadu skončí. „Měníme mapu. Představa o existenci dvou států (Izraele a Palestiny) je překonaná. A to je nezvratné,“ řekl Kac.

Podle předchozích jednání měla Palestina vzniknou na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalému, tedy na územích, která Izrael obsadil za války v roce 1967. Stáhl se jenom z Pásma Gazy a východní Jeruzalém anektoval.

Trump se odchýlil o politiky svých předchůdců - uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a řekl, že řešení v podobě dvou států podpoří, jen pokud se na tom obě strany dohodnou.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1