Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Život týdny po hurikánu: Ostrov Dominika skončil, říkají zoufalí obyvatelé

Život týdny po hurikánu: Ostrov Dominika skončil, říkají zoufalí obyvatelé

Hurikán Maria v září zpustošil Karibik. Během několika dní za sebou zanechal obrovské škody a vyžádal si i několik lidských životů. Jednou z postižených oblastí byl ostrovní stát Dominika, který byl před přírodní katastrofou takřka tropickým rájem. A jak vypadá dnes? Pohled je to velmi smutný…

V pondělí 18. září v noci se na ostrov Dominika přesunul hurikán Maria, který zesílil na pátý, tedy nejvyšší stupeň. Prudký déšť a silný vítr trhaly střechy domů, rozbíjely zdi, vyvracely stromy a ničily silnice. Lidé zůstali bez elektřiny a o střechu nad hlavou přišel třeba i samotný premiér ostrova Roosevelt Skerrit.

Během několika hodin se z ostrova, který se jinak pyšní desítkami vodopádů, deštnými pralesy, devíti aktivními sopkami a 365 řekami, stala zpustošená oblast. Z katastrofy se vzpamatovává dodnes a jeho obnova je velmi pomalá. Podle OSN žije přibližně 3 000 místních obyvatel v přístřešcích, zbytek zůstal s příbuznými a přáteli. Situaci popisuje například web The Guardian.

„Děti jsou zděšené, že se hurikán vrátí. My všichni jsme. Všichni jsou stále v šoku,“ uvedla pro Guardian Guadiosa Ytac (49), která odjela z Londýna do Karibiku před více než deseti lety. Hurikán jí sebral střechu nad hlavou, vysklil okna a rozrazil dveře, takže po celém domě měla spoustu špíny, betonu a rozbitého skla. Přesto se považuje za jednu z těch šťastných. Její 80letá sousedka se stále pohřešuje, pravděpodobně je mrtvá.

„Všechno šlo po hurikánu velmi těžce. Neměli jsme nic. Každý den šel můj syn do zálivu, doufal, že dostane nějaké jídlo a lahev vody. Stál tam od rána do noci a sledoval, jak sousedé shromažďují krabice dodané jejich příbuznými na rybářských člunech z Guadeloupe a Martiniku. Ale každý den byl pro nás zklamání... Neměli jsme tam nikoho, kdo by nám pomohl,“ svěřila se Guadiosa Ytac.

Během posledních pár týdnů však do přístavu jezdí charitativní organizace, která místním vozí sušenky, hovězí maso, ubrousky a další věci. Podle Ytac však obyvatelům stále nejvíce schází tak základní věc, jako je voda. „Máme barel, který shromažďuje dešťovou vodu, ale za pár dní je vyschlý a prostě nestačí,“ vysvětluje Ytac.

Neoficiální odhady naznačují, že pětina obyvatelstva od září z ostrova utekla. Provozovatelé trajektů totiž oznámili, že roste počet cestujících, kteří volí jednosměrné jízdenky. Téměř vše na ostrově vyžaduje opravy, na které však lidé nemají peníze. Spousta dětí nemůže ani chodit do školy, protože školní budovy byly zničeny. Podle pravidel stanovených Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj je navíc ostrov považován za příliš bohatý, než aby mohl získat nějakou finanční podporu. „Vypadá to, že Dominika skončila,“ uzavřela Ytac.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744