Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zmocněnec pro oběti berlínského teroru: Pozůstalí zaslouží mnohem víc peněz

Zmocněnec pro oběti berlínského teroru: Pozůstalí zaslouží mnohem víc peněz

Zmocněnec německé vlády pro oběti loňského teroristického útoku na vánoční trhy v Berlíně Kurt Beck požaduje výrazně větší finanční podporu zraněným obětem a pozůstalým. Uvedl to ve zprávě zveřejněné před prvním výročím atentátu. Beck rovněž navrhl zřízení koordinačního centra, které by v případě budoucího útoku okamžitě pomohlo zasaženým lidem. Působit by podle Becka mohlo při některém ze spolkových ministerstev.

"Mělo by se urychleně přezkoumat, jaké změny jsou žádoucí, aby mohla být i finančně poskytnuta ještě lepší podpora zraněným a pozůstalým při teroristickém útoku," uvedl Beck. Nyní poskytovaná podpora ve výši 10.000 eur (téměř 260.000 korun) pro blízkého příbuzného oběti teroristického útoku je podle bývalého předsedy sociální demokracie (SPD) příliš nízká.

Beck rovněž požaduje, aby bylo v případě dalšího útoku zřízeno na místě krizové centrum pro pomoc obětem a na centrální úrovni internetová informační platforma. Příbuzní obětí mají být rychleji informováni o úmrtí blízkých, pokud je alespoň předběžně zjištěna totožnost.

Při dosud nejhorším islamistickém útoku v Německu zahynulo loni 19. prosince na adventním trhu na berlínském náměstí Breitscheidplatz 12 lidí včetně jedné Češky. Podle Beckových údajů bylo přibližně 100 lidí zraněno. Tunisan Anis Amri vjel do davu ukradeným nákladním vozem. O několik dní později ho na útěku zastřelila italská policie.

360p 240p
První video z útoku v Berlíně

Německý ministr spravedlnosti (SPD) Heiko Maas Beckovy návrhy podpořil a řekl, že by měly být urychleně uvedeny do praxe. "Spolková vláda nemůže nechat zraněné a pozůstalé po atentátu samotné," zdůraznil.

V prvních týdnech po útoku si zranění a pozůstalí stěžovali na chaos a byrokracii. Pozůstalí obětí atentátu v nedávno zveřejněném otevřeném dopise kancléřce Angele Merkelové napsali, že "v Německu chybí základní profesionalita v zacházení s terorismem". Text mimo jiné poukazuje na četné chyby bezpečnostních úřadů v případu atentátníka Anise Amriho.

Manžel zabité Češky Petr Čižmár se před několika dny v rozhovoru s ČTK ke kritice na adresu kancléřky připojil. Očekával bych, že nám bude kondolovat, řekl. Německé úřady podle něj mnohokrát pochybily a němečtí politici odmítli přijmout zodpovědnost.

Merkelová v úterý vánoční trhy na náměstí Breitscheidplatz překvapivě navštívila a na tamní pietní místo položila bílou růži.

Na Kurta Becka jako příslušného zmocněnce se oběti a pozůstalí mohou se svými problémy obracet od letošního března. V úřadu bude do konce března nadcházejícího roku.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1