Na povrchu ledový, pod ním horký: na Islandu ale zdaleka ne všechna energie pochází z geotermálních zdrojů

Info.cz

První energetická reality show „Česko hledá elektrárnu“ pokračuje v cestách po Evropě. Z větrného Dánska přes slunné Španělsko nyní míříme daleko na sever – na Island.

Island je jedna z mála zemí na světě, kde se téměř veškerá energie (elektřina i teplo) vyrábí z obnovitelných zdrojů. Jak to Islanďané dokázali? A v čem se jimi můžeme inspirovat v Česku? Využitím proslulých islandských geotermálních elektráren asi těžko – ani v pěti kilometrech hloubky nemáme takové teplo jako potomci Vikingů ve dvou a půl kilometrech. 

Co však rozhodně stojí za inspiraci, je islandská schopnost dívat se na veškerý odpad jako na surovinu a zužitkovat do mrtě prakticky všechno, co energetika běžně všude na světě jen bez užitku „odhodí“. Naše fascinující dvoudílné putování začíná návštěvou dvou geotermálních elektráren. Obě vynikají tím, že kromě primární výroby disponují pozoruhodnými vedlejšími provozy.

Jak se však opět po čase ukazuje v posledních dnech, geotermální svět může být přes nasazení nejmodernějších vědeckých přístrojů značně nevyzpytatelný – hlubinné a podpovrchové geologické procesy jsou na jednu stranu „dobrý sluha“, ale občas dokáží lidem i pořádně „zatopit“. Pevně věříme, že aktuální zemětřesení a předpokládané erupce budou mít minimální škody na zdraví a majetku tamních obyvatel.

sinfin.digital